Най-богатата жена в света влезе в клуба на сантимилиардерите
Състоянието на Алис Уолтън е нараснало с 30,8 млрд. долара само тази година
Тази седмица е много добра за фамилията Уолтън.
Триото братя и сестри, които управляват империята Walmart, се присъединиха към клуба на сантимилиардерите, притежаващи 100 млрд. долара, след сериозния ръст в цената на акциите на компанията им.
Роб, Джим и Алис са тримата наследници на Сам Уолтън, основал Walmart, която е начело на класацията Fortune 500 – позиция, която заема повече от десетилетие.
Създадена през 1945 г., тя е най-голямата търговска верига в света и е наполовина собственост на два семейни холдинга, отбелязва Fortune.
Алис, на 74 години, е съуправител на една от тези две организации – Walton Enterprises, което допринася за нетното ѝ състояние от 101 милиарда долара. Като сантимилиардер тя е най-богатата жена на планетата, заемайки 18-о място в списъка на милиардерите на Bloomberg.
Женско присъствие в милиардерската класация
Въпреки това обаче, не е първата жена, станала сантимилиардер.
Нетното състояние на наследницата на L'Oreal Франсоаз Бетанкур Майерс беше оценено на 101 млрд. долара, но след това намаля до 88,2 млрд. долара.
Обратно, състоянието на Алис е нараснало с 30,8 млрд. долара само тази година.
Тя също така не е единственият Уолтън в Индекса на милиардерите. Братята ѝ Джим и Роб заемат съответно 16-о и 17-о място.
Джим беше първият от триото, който влезе в клуба на 100-те милиарда долара, когато състоянието му скочи до 101 милиарда през втората седмица на септември. Към момента състоянието му се оценява на 104 млрд. долара.
Роб се присъедини към групата на сантимилиардерите същата седмица с нетно състояние от 102 млрд. долара.
Сега тримата влизат ексклузивния клуб от 18 души, които са сантимилиардери. Групата се оглавява от главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, основателя на Amazon Джеф Безос и на Meta Марк Зъкърбърг.
Растежът на Walmart
Търговията на дребно в цялата американска икономика преживява бурни времена, като веригите за доставки са нарушени, а потребителите са притиснати.
Въпреки това Walmart постигна сериозни резултати за акционерите и увеличи пазарния си дял.
В разговора за приходите си за второто тримесечие през август групата отчете приходи в размер на 169,3 млрд. долара, което е с 4,8% повече в сравнение със същия период миналата година.
„Продължаваме да печелим пазарен дял, включително при общите стоки, а броят на транзакциите и обемът на единиците се увеличават на всички пазари“, заяви главният изпълнителен директор Дъглас Макмилън по време на разговора за приходите.
„Хранителните стоки продължават да са силни и е окуражаващо да виждаме подобрения при общите стоки. А нашият бизнес в САЩ в областта на здравето и уелнес в Walmart и Sam's Club, главно благодарение на продажбите на GLP-1 лекарства, допринася за силните ни продажби на стоки. Засега не се наблюдава отслабване на потребителите“.
Оптимистичните перспективи доведоха до увеличаване на печалбите на акционерите, а оттам и на състоянието на семейство Уолтън. Акциите на Walmart достигнаха 81 долара – с 53% повече от предходната година, допълва Fortune.
Обратно, цената на акциите на L'Oreal спада с 11% от началото на годината до 395 долара. Балансът на козметичния гигант е обременен от изоставащи продажби в някои географски региони.
През юли L'Oreal отчете продажби в размер на 22,12 млрд. евро (приблизително 25 млрд. долара), което представлява ръст от 7,5%.
„Продължаващата силна динамика на развиващите се пазари, в Европа и Северна Америка ни позволи да компенсираме с повече от половин процент потиснатия пазар на козметика в континентален Китай и неблагоприятните сравнителни данни в търговията на дребно за туристи.“, заяви Никола Йеронимус, главен изпълнителен директор на L'Oréal.