В нов документален филм на HBO канадският разработчик Питър Тод е идентифициран като Сатоши Накамото, псевдонимния и мистериозен основател на криптовалутата Биткойн.

Награденият режисьор на филма Кълън Хобак стига до заключението, като събира заедно стари и нови улики, а след това изправя Тод и основателя на Blockstream Адам Бек, друг ключов заподозрян за Сатоши, пред доказателствата.

„Изглежда, че по онова време сте имали дълбоки прозрения за Биткойна?“ Хобак се обръща към Тод във финала на филма. „Ами да, аз съм Сатоши Накамото“, отговаря Тод.

Признанието обаче не е непременно димящо дуло. Известно е, че Тод, който в своя профил в Х гласно подкрепя Украйна и Израел, се позовава на твърдението „Аз съм Сатоши“ като израз на солидарност със заявката на създателя за неприкосновеност на личния живот. В имейл до CoinDesk преди излизането на документалния филм Тод отрича да е създателят на Биткойн: „Разбира се, че не съм Сатоши“, казва той.

Ако Тод бъде приет за основател на водещата криптовалута, това разкритие ще сложи край на продължилите повече от десетилетие спекулации относно самоличността на човека, чийто труд породи глобална мания за цифрови валути на стойност няколко милиарда долара. Това е мания, която измести границите на финансите, но също така даде възможност за широкоразпространени измами и други незаконни дейности, пише Politico.

Тод не е непознат на ентусиастите за бездържавната парична система. Като дългогодишен разработчик на ядрото на Биткойн, известен с това, че общува публично със „Сатоши“ преди изчезването му от криптофорумите през 2010 г., името му винаги е имало тежест в общността. Но той рядко е бил смятан за главен заподозрян.

„Той е един от най-важните биткойнисти, от техническа гледна точка“, казва основателят на Castle Island Ventures Ник Картър, добавяйки, че познава Тод от 2017 г.

„Като цяло хората смятат неговите възгледи за Биткойн за много важни“.

39-годишен, завършил Колежа по изкуство и дизайн в Онтарио, Тод трябва да е бил на 23 години, когато се появява известната бяла книга за Биткойн, в която за първи път се излага визията за децентрализираната парична система.

По-рано Тод разказва в подкаст, че е бил на около 15 години, когато за първи път е започнал да общува с ключови крипто влиятелни личности, известни като “cypherpunk”.

„При подобни разследвания дигиталните експертизи могат да ви отведат само дотам; те са като компас“, казва режисьорът Хобак пред Politico преди излъчването на документалния филм. „Истинските отговори могат да бъдат намерени само офлайн.“

„Само помислете, в навечерието на премиерата: той е в трейлъра, има многомилионен пул за залагания, стотици хиляди туитове за филма и не видях някой да предположи тази възможност. Той е шибан гений.“

Посочването на Тод ще бъде удар за криптопазарите за прогнози, които до понеделник определяха за фаворит покойния Лен Сасаман, американски защитник на неприкосновеността на информацията.

Но Биткойн и криптоиндустрията не се вързаха веднага на теорията за Тод като Сатоши. Когато новината за констатациите на документалния филм се разпространи, Джеймсън Лоп, основател на крипто компанията Casa, пише в X, че „където и да е Сатоши, ми се иска да мисля, че се смее на този последен кръг от глупости“.

Крипто инвеститорът Ник Картър казва пред Politico, които също устойчиво търсят истинското име на Сатоши, че се чувства сигурен, че Тод не е Накамото, отчасти поради дълбоките познания, които създателят на Биткойн би трябвало да има за криптографията и системите за цифрови пари.

„Няма по-голяма мистерия в историята“, отбелязва по-късно той за самоличността на Сатоши, за когото се смята, че притежава огромно количество токени.

„Фактът, че Сатоши успешно се справи с това - наистина е магия. Аз лично се надявам никога да не разберем кой е Сатоши.“