Документален филм на HBO обещава да разкрие кой е създателят на Биткойн
Това разследване може да предизвика шокови вълни на криптопазара и отвъд
Нов документален филм на HBO твърди, че е разкрил истинската самоличност на мистериозния създател на Биткойн Сатоши Накамото.
Това разкритие може да предизвика шокови вълни на световните финансови пазари и дори на президентските избори в САЩ, като се има предвид начинът, по който кандидатът на републиканците Доналд Тръмп получи подкрепата на крипто ентусиастите.
Документалният филм е най-новата творба на номинирания за „Еми“ Кълън Хобак, който получи одобрението на критиката за поредицата си „Q: Into the Storm“, която разкри авторите на конспиративната теория QAnon.
Новият му проект за Сатоши ще бъде излъчен следващата сряда.
Биткойнът се превърна във финансовия феномен на интернет епохата. От създаването си през 2009 г. устойчивата на цензура криптовалута, която съществува в децентрализирана счетоводна книга, наречена блокчейн, се превърна в средство за съхранение на стойност за тези, които са убедени, че традиционните пари са систематично обезценявани.
Подкрепяна от гласовити привърженици като изпълнителния директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск, криптовалутата се превърна в актив за трилиони долари, придобивайки такъв мащаб, че дори централните банки трябваше да я разглеждат като потенциален претендент за собствените си системи.
Поради това разкриването на Сатоши като предполагаем създател заплашва да повдигне някои огромни въпроси, не на последно място потенциалното му съучастие в престъпления, в които е използван биткойн, пише Politico.
Това може да го превърне и в един от най-богатите хора в света: Самият Сатоши се смята, че контролира около 1,1 милиона биткойна, но не е ясно дали все още има достъп до криптографските ключове на богатството. Ако това е така, нетната му стойност би възлязла на 66 млрд. долара при сегашните оценки.
Интригуващо е, че с наближаването на датата за излъчване на документалния филм редица портфейли с висока стойност от „ерата Сатоши“ станаха активни за първи път от 2009 г. насам.
По данни на Bitcoin Magazine през последните две седмици от портфейлите са източени около 250 биткойна - на стойност приблизително 15 млн. долара по курса от 60 754 долара за долар в четвъртък. Макар че монетите не са официално свързани с портфейлите, използвани от Сатоши Накамото, те са били неактивни от първите дни на Биткойн, когато криптовалутата не струваше почти нищо. Собствениците/създателите на портфейлите със сигурност са били най-ранните сътрудници на Сатоши.
Истинската самоличност на Сатоши Накамото остава една от най-големите мистерии през последните години. След публикуването на бялата книга за Биткойн на 31 октомври 2008 г. някой, използващ псевдонима Сатоши Накамото - работещ предимно чрез форуми за съобщения - помогна на системата да придобие известност, като събра подкрепата на група експерти по криптография и кодиран.
През 2010 г. същият този човек изчезва, без да се чуе повече за него. Последната му публична комуникация е свързана със сайта за разобличаване на информация Wikileaks. Съобщението гласеше: „Отправям този призив към Wikileaks да не се опитва да използва Биткойн. Биткойн е малка бета-общност в начален стадий на развитие. Не бихте могли да получите повече от джобни пари, а жегата, която бихте донесли, вероятно ще ни унищожи на този етап.“
В годините след това мнозина се опитаха да разгадаят загадката на Сатоши и не успяха - първият високопрофилен опит беше на журналистката Лия Макграт Гудман през 2014 г. Тя посочи японеца с американско гражданство Дориан Накамото като заподозрян, но той отрече твърдението, а други представители на общността останаха неубедени от репортажа ѝ.
През 2016 г. австралийският криптограф Крейг Стивън Райт претендира за титлата, след като година по-рано с беше обявен за Сатоши в документи, изтекли в пресата. Въпреки че беше подкрепен от някои високопоставени членове на общността, кампанията му да убеди света, че той е създателят на Биткойн, беше провалена в последния момент, когато той необяснимо не успя да предостави доказателства.
Последвалите съдебни процеси довършват гибелта на Райт. През март тази година съдия от британския Върховен съд постанови, че Райт не е Сатоши Накамото. Самопровъзгласилият се за Сатоши чудак сега е обвинен в лъжесвидетелстване.
Необичайните заподозрени
Сред най-често подозираните, че са Сатоши, са покойният софтуерен инженер Хал Фини, системният инженер Дориан Накамото, компютърният учен Ник Сабо и изобретателят на Hashcash Адам Бак.
Но мнозина в крипто общността отхвърлят опитите за идентифициране на Сатоши, като се аргументират с важността на правото му на неприкосновеност на личния живот. Те твърдят, че без доказателство - критично, прехвърляне на монети от известен портфейл на Сатоши - всички твърдения са просто спекулативни.
„В продължение на години имаше безкрайни спекулации относно истинската самоличност на Сатоши Накамото, както в печата, така и в медиите“, казва пред Politico Питър Маккормак, Биткойн подкастър, който е бил съден за това, че е поставил под въпрос твърденията на Крейг Райт. „И все пак, докато някой не подпише частните ключове, свързани с адресите на Сатоши, всичко това остава само предположение.
„Сатоши даде на света огромен подарък в лицето на Биткойн“, продължава той, “но съзнателно избра да остане анонимен - решение, което трябва да бъде уважено. Усилията за разобличаване са не само безотговорни, но и потенциално опасни.“