Morgan Stanley: Демографската криза в Европа може да намали БВП с 4% до 2040 г.
В страните, в които хотелиерството и ресторантьорството са основен двигател на икономиката, въздействието върху БВП се очаква да бъде значително, тъй като все по-малко хора изпълняват тези функции
Демографските предизвикателства в Европа могат да се превърна в бомба със закъснител за икономиката на региона, а Morgan Stanley прави мрачна прогноза за въздействието им върху БВП.
Според анализаторите, застаряването на населението може да намали БВП на еврозоната с 4% до 2040 г., тъй като хората живеят по-дълго, а раждаемостта намалява.
Банката прогнозира значителна загуба на БВП въз основа на предвижданията, че населението в трудоспособна възраст ще намалее с 6,5 % до 2040 г., което ще се дължи на намаляване на броя на хората в трудоспособна възраст, които произвеждат продукция и плащат данъци, съобщава Fortune.
Очаква се Италия да стане най-голямата жертва на този спад, като застаряващото население ще намали БВП на страната с около 6% в следващите 15 години. Франция и Германия също ще отбележат рязък спад, макар и по-малък от средния за ЕС.
В страните, в които хотелиерството и ресторантьорството са основен двигател на икономиката, въздействието върху БВП се очаква да бъде значително, тъй като все по-малко хора изпълняват тези функции, а застаряващото население увеличава данъчната тежест.
Единствената страна, която ще се разшири благодарение на демографските промени, е Обединеното кралство, смятат от Morgan Stanley. Очаква се страната да добави 4% към БВП чрез стабилизиране на населението в трудоспособна възраст. Очаква се обаче спадащата производителност да остане проблем.
Постоянното намаляване на населението в трудоспособна възраст вече е тенденция, която се наблюдава в страни като Япония и Южна Корея. Тя обаче се превръща в гореща тема и за все повече западни лидери от Европа.
Morgan Stanley проучва над 300 000 коментара и установява, че споменаването на „застаряващо население“ бележи рязко увеличение през последните години, като близо 5% от ръководните органи са повдигнали тази тема.
Възможностите, с които разполагат политиците, за да се справят с тази демографска бомба със закъснител, обаче не изглеждат добри. Според Morgan Stanley има две основни възможности за промяна. Най-предпочитаният вариант – нов бейби бум, е малко вероятен.
„Дори и да съществува ефективна политика за повишаване на раждаемостта и тя да може да се приложи незабавно, ще минат повече от 15 години преди да окаже влияние върху работната сила. Това едва ли е краткосрочно решение“, пишат авторите.
Банката изказва хипотеза дали внезапното покачване на раждаемостта през 2000 г., предизвикано от появата на лечението с ин витро, може да се повтори сега. Макар че свежият ръст от ин витро е бил еднократен, прилагането на други политики може да помогне.
„Новите стъпки за разширяване на грижите за децата могат да подействат като демографска мярка, а високите нива на нетна миграция през последните години могат да окажат известна подкрепа на равнищата на раждаемост. Ето защо смятаме, че има възможност коефициентите на раждаемост поне да спрат да намаляват.“, допълват авторите на прогнозата.
Всъщност реформите за увеличаване на нетната миграция са най-вероятният начин за справяне с намаляващото население в трудоспособна възраст. През последните години темата за имиграцията обаче се изостри в Европа, а крайно десните антиимигрантски партии, като Национален сбор във Франция и Алтернатива за Германия (AfD) набраха значителна популярност. Това затруднява правителствата да изтъкват ползите от имиграцията пред избирателите.
Според Morgan Stanley много по-малко приемлив трети вариант за спасяване на БВП е останалите хора в трудоспособна възраст да увеличат работното си време. Повишаването на пенсионната възраст е друг вариант, който вероятно ще бъде непопулярен сред избирателите.
Според банката най-ефективната, но все още реалистична комбинация е по-висока миграция, съчетана с увеличаване на дела на жените в работната сила. Това би могло да доведе до преодоляване на сегашните прогнози за разликата в икономическия растеж чрез увеличаване на БВП с 4%.
Макар че по-малкият брой хора в трудоспособна възраст може да предполага по-високи заплати за оставащите на работа, Morgan Stanley посочва, че негативните ефекти от намаляването на населението върху БВП вероятно ще имат отрицателно въздействие върху доходите.
Банката излага мрачни перспективи за преодоляването на едно от най-сериозните предизвикателства пред Европа в следващите десетилетия. Бездействието може да се окаже катастрофално, допълва Fortune.