Вярно ли е, че Унгария е най-корумпираната страна в Европа
Резултатите варират в зависимост от използвания показател и това дали се разглежда ЕС или Европа като цяло
Министър-председателят Виктор Орбан беше обвинен, че е превърнал Унгария в „най-корумпираната страна в ЕС“ след речта си пред Европейския парламент миналата седмица.
След като Орбан изложи приоритетите си за унгарското европредседателство, Петьо Магяр, евродепутат и бивш член на партията му „Фидес“, който се превърна в най-големия му политически съперник, упрекна министър-председателя, че е съсипал репутацията на страната.
„Надявам се, че сега ще можете да обясните на унгарците как от ярка звезда Унгария се превърна в официално най-бедната и най-корумпираната страна в ЕС“, заяви той.
Това мнение беше подкрепено и от други членове на ЕП, като германския депутат Мориц Кьорнер, който нарече Орбан „измамник“ и го призова да се оттегли.
Но вярно ли е, че Унгария е най-корумпираната страна в ЕС или дори на целия континент?
Според различни класации тя се нарежда сред най-корумпираните европейски държави, но дали е най-лошата по отношение на финансовите престъпления, зависи от използвания показател, обяснява Euronews.
Най-новият индекс на Transparency International за възприятие на корупцията поставя Унгария на последно място сред всички страни от ЕС. По скалата от нула до 100, където нула е силно корумпирана, а 100 - чиста, Унгария има 42 точки, следвана от България с 45 точки и Румъния с 46 точки.
Този показател поставя Унгария на 76-о място от общо 180 държави в света.
Transparency International упреква Унгария в „системно нарушаване на върховенството на закона в продължение на над десетилетие“, което е позволило на корупцията „да процъфтява без санкции“.
Според организацията опитите на Унгария да заглуши критиците разкриват „ангажимента на правителството на Орбан да защитава статуквото“.
Когато разглеждаме Европа като цяло, според Transparency International Русия е страната с най-много финансови престъпления, като получава 26 точки от 100 и заема 141-во място от общо 180.
Ако променим системата за класиране, резултатите също ще се променят.
Проучване на Евробарометър от 2024 г. за отношението на гражданите на ЕС към корупцията установява, че 68% смятат, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна.
Гърция се възприема като страна с най-сериозен проблем с „мръсните“ пари, като 98 % от гражданите твърдят, че корупцията там е широко разпространена. След тях се нареждат Португалия и Малта, съответно с 96% и 95%.
Унгария всъщност е на осмо място, но мнозинството от хората все още смятат страната за корумпирана: 88%.
В целия блок европейските граждани смятат, че техните правителства не правят достатъчно, за да се справят с корупцията.
Около 65% смятат, че делата за корупция по високите етажи на властта не се преследват достатъчно добре, а само 30% смятат, че усилията на правителството за борба с незаконните средства са ефективни.