Главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Тед Пик изрази оптимизъм за пазара на акции, като заяви, че икономиката на САЩ ще продължи да се развива по-добре и през 2025 г.

„Светът все още се ръководи от американския потребител“, коментира пик пред CNBC и допълни:

„Корпоративните баланси в САЩ като цяло са страхотни. А новата администрация говори за растеж.“

Банкерът признава, че ще има известна предпазливост, дължаща се на фактори, сред които несигурността на политиката, но „като цяло хората по разбираеми причини продължават да бъдат конструктивни“.

Morgan Stanley прогнозира, че широкият S&P 500 ще се повиши, като посочи, че сектори като финансовия и промишления могат да се представят с продължителен икономически растеж и известно дерегулиране.

S&P 500 е нараснал с малко над 24% от началото на годината, докато Dow Jones Industrial Average се е повишил с 15,13%.

Макар че според Пик все пак е възможно пазарът да се понижи, общата динамика изглежда сочи към по-добри резултати през 2025 г.

По отношение на Федералния резерв на САЩ Пик заяви, че централната банка е свършила „добра работа“. Тя се е движила предпазливо, което е било „правилното нещо“, каза той, като добави, че Фед не би искал да обърне курса на намаляване на лихвите.

Запитан дали се притеснява от нова търговска война, като се има предвид бъдещата администрация на Тръмп, той отговаря:

„Най-големият риск е комбинация от геополитика и грешка в политиката.“

Според него американската икономика расте.

Въпросът обаче е дали инфлацията няма да прегрее и да задуши растежа поради основни фактори, като деглобализацията и потенциала за мита, добави Пик.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 60% мита върху китайския внос в САЩ, както и 10%-20% мито върху световния внос, припомня CNBC. В сряда главният икономист на Morgan Stanley Сет Карпентър заяви, че предложените мита ще намалят икономическия растеж на САЩ до 2026 г.

От друга страна, Китай се бори с дефлацията и липсата на потребителско доверие в страната, обяснява Пик, като допълва, че страната е въвела мерки като понижаване на лихвените проценти по ипотечните кредити и основните лихвени проценти, за да стимулира икономиката.

В този смисъл, според него САЩ и Китай имат „взаимно обединена мотивация“ да намерят решения, които могат да бъдат „про-растежни“ за двете икономики.