Скандинавските страни са по-подготвени за бъдещето, в което парите в брой вече няма да се използват, показва нов анализ.

Finansplassen, норвежки сайт за финансова информация, обобщава данни от Световната банка, Евростат и други публично достъпни банкови отчети, за да разгледа доколко всяка европейска държава е адаптирана да позволи безкешови разплащания.

Авторите на доклада оценяват броя на наличните банкомати и платежни терминали на 100 000 души, лимита, който картодържателите могат да изразходват при безконтактно пазаруване и хората, които използват онлайн банкиране, съобщава Euronews.

По-малко на брой банкомати означава, че страната е по-малко зависима от парите в брой, а по-големият брой платежни терминали - че има по-голяма инфраструктура за електронни преводи, твърди говорител на Finansplassen.

Техният анализ показа, че Норвегия е най-подготвена за безкешово бъдеще с един от най-ниския брой банкомати, а около 96% от населението използва онлайн банкиране.

Финландия и Дания са на второ и трето място с повече банкомати от Норвегия и малко по-малко платежни терминали, но приблизително същият процент хора, които използват онлайн банкиране.

Нидерландия, Швеция, Исландия, Естония, Литва, Кипър и Швейцария допълват Топ 10, докато Армения, Грузия и Германия са най-малко адаптирани за безкасови системи.

Защо скандинавските страни

Пет от държавите в Топ 10 са скандинавски. Според Оле Петерсон, експерт по лични финанси във Finansplassen, тези общества намират безкасовите системи за „полезни“, тъй като им помагат да преодолеят някои от вътрешните предизвикателства, като например рядка гъстота на населението или сурови метеорологични условия, които правят традиционните плащания малко по-трудни.

Освен това, имат високо доверие в институциите и малко население, което улеснява изпробването на нови политики.

През 2016 г. най-голямата банка в Норвегия DNB призова да спре използването на пари в брой, тъй като беше загрижена за незаконни дейности като пране на пари, според Independent.

По същото време потребителите се стичаха към Vipps MobilePay, „скандинавски мобилен портфейл“, който позволява на клиентите им „да изпращат пари толкова лесно, колкото изпращането на текстово съобщение“, според уебсайта им. Стартирала през 2015 г., Vipps MobilePay сега се простира до 11,5 милиона потребители в Норвегия, Финландия и Дания, казват от компанията.

Въпреки това, наскоро норвежкият парламент се опита да върне своите граждани обратно към кешовите плащания. През октомври бяха прието промени в техния Закон за финансовите споразумения, които ще улеснят норвежците да плащат в брой, ако е необходимо.

„В един дигитален свят може лесно да забравим, че има голяма група хора, които не са дигитални“, заяви Емили Енгер Мел, министър на правосъдието и извънредните ситуации на Норвегия.

„Светът около нас става все по-неспокоен, с войни, дигитални заплахи и изменение на климата“, добави Мел. „Трябва да сме подготвени за дългосрочни прекъсвания на електрозахранването, системни повреди или кибератаки, които водят до проблеми с дигиталното разплащане“.

Норвежката дирекция за гражданска защита DSB препоръчва на всеки гражданин да държи пари в брой поради уязвимостта на системите за дигитално плащане към хакерски атаки.

В Дания плащанията в брой съставляват само 8% от всички транзакции през 2023 г., според документ на националната банка. Датчаните са по-склонни да използват мобилни плащания, тъй като купувачът "винаги носи мобилния си телефон със себе си" и може лесно да осигури точната сума, необходима за плащане, се казва в доклада.

„Въпреки че използването на пари в брой намалява, те все още са необходими на обществото“, смята Кристиан Кетел Томсен, управител на Националната банка на Дания.

Какво стимулира безкасовите плащания

Пандемията увеличи безкасовите плащания в цял свят, като цифрата се повиши от средно 91 на човек всяка година през 2017 г. до приблизително 135 през 2020 г., сочат данни на Световната банка.

Европейската централна банка (ЕЦБ) установи подобна тенденция в Европа.

Проучване от 2023 г. показа, че 59% от транзакциите през 2022 г. са извършени в брой, което е спад от 72% за 2019 г. ЕЦБ заяви, че промяната „не може да бъде определена“ от един фактор, но предположи, че „навици на плащане“, научени от пандемията, надживяват ограниченията.

По-голямата част от потребителите в Европа предпочитат да плащат с карти или други безкасови начини, защото е по-удобно. И все пак, 60% от анкетираните в норвежкия доклад все още предпочитат начините за плащане в брой.