Стоте най-големи компании за производство на оръжие в света достигат печалба от близо 600 млрд. евро за 2023 г., което е ръст с 4,2% на фона на войните в Газа и Украйна, и напрегнатата геополитическа ситуация.

Това сочат данните в анализ на Стокхолмския международен институт за мир (SIPRI), съобщава Euronews.

В Европа печалбите на оръжейните компании отбелязват ръст от 0,2% - сравнително по-малко регионално увеличение, което не отразява точно нарастването на поръчките и търсенето, според проучването.

Най-големите оръжейни компании, които запазват мястото си в Топ 100, са паневропейската Airbus, италианската Leonardo, френската Thales, британската Rolls Royce и германската Rheinmetall.

Airbus, най-известна с производството си на самолети, отчита, че печалбите от оръжия са 18% от общите ѝ приходи през 2023 г.

Френско-германската компания е със седалище във Франция, а нейните оръжия са свързани с конфликта в Йемен, както и с проекти за наблюдение срещу мигранти, които се опитват да влязат в Европа през средиземноморските държави.

През 2018 г. Airbus подписа сделка на стойност 600 млн. долара (570 млн. евро) с Israel Aerospace Industries като част от продължаващото сътрудничество между двете страни в областта на борбата с безпилотни летателни апарати, което позволи на германското министерство на отбраната да наеме дронове Heron TP.

Германските оръжейни компании също бележат значително увеличение на приходите, до голяма степен в резултат на търсенето, свързано с войната в Украйна.

Rheinmetall, компания със седалище в Дюселдорф, увеличава печалбата си с 10% чрез производството на 155-милиметрови боеприпаси и доставки на танкове Leopard за Киев.

Всъщност, печалбите на тези компании вероятно са по-големи, отколкото сочат данните в проучването, смята Лоренцо Скарацато, изследовател от SIPRI.

По-малките компании в Швеция, Украйна, Полша, Норвегия и Чехия имат огромен ръст на поръчките, заради което стартират и кампании за набиране на персонал и увеличават значително печалбите си, което показва общо нарастване на търсенето. Това все още не е отразено в печалбите на по-големите играчи.

„През следващите години ще видим, че това е само началото, защото отбелязваме, че по-малките играчи участват в увеличаването на приходите в този глобален растеж. Но най-големите все още не отразяват това търсене. След като тези по-големи компании, както в Европа, така и в САЩ, създадат такива изисквания, ще видим значителен подем“, допълва Скарацато.

Турските компании също отбелязват голямо увеличение, което се дължи отчасти на целите на страната да стане самостоятелна в производството на оръжия, но и на износа, свързан с войната в Украйна. Компанията Baykar, която произвежда въоръжени безпилотни летателни апарати, широко използвани в Украйна, бележи ръст на печалбата си с 25% и достигна 1,9 млрд. долара (1,8 млрд. евро).

На други места анализът на SIPRI показва, че всички оръжейни компании са фокусирани над модернизирането на ядрените си оръжия, като ядрените разработки са важен източник на печалба.

В Обединеното кралство Atomic Weapons Establishment, която проектира, произвежда и поддържа ядрени бойни глави, регистрира най-голямото процентно увеличение на печалбата от всички британски компании в Топ 100, като достига 2,2 млрд. долара (2 млрд. евро), допълва Euronews.