Нищо не е в състояние да откаже ентусиаста по дълголетие и бивш изпълнителен директор на технологична компания Брайън Джонсън от педантичните здравословни норми в иначе натовареното му ежедневие.

Джонсън, който харчи по 2 млн. долара годишно, за да обърне хода на възрастта си и да живее по-дълго, спазва строги изисквания за хранене, сън и ежедневни тестове. Известен е и с диетата от 1950 калории на ден и приема на орехов пудинг (смес от орехи, ядки макадамия, сок от нар, горски плодове и канела).

Този строг режим е и причината той рядко да напуска дома си на Западното крайбрежие и обикновено избира виртуалния начин за комуникация с медиите. Въпреки това, с нарастващия глобален интерес и инвестиции в бизнеса с дълголетие, Джонсън понякога е готов да рискува, за да бъде под светлините на прожекторите.

Тази седмица той ще пътува до Индия, за да промотира книгата си Don’t Die и няма да опита местната кухня, въпреки че в страната използват широко суперхраните като подправки, зеленчуци и бобови култури.

„Много хора ме питат какво правя с храната, когато пътувам“, пише Джонсън в X и допълва: „Ето защо в Индия ще съм наясно с всяка калория, която ще приема за периода от 6 дни.“

Той допълва, че решението е свързано с по-широкото глобално снабдяване с храна, което нарича „замърсено“.

Джонсън ще транспортира до Индия продуктите на своята компания Blueprint, която продава неговия ядков пудинг за 94 долара в „готов за смесване“ вид и неговия „протеин за дълголетие“ за 86 долара.

Пълният пакет Blueprint stack, който съдържа продукти с редица витамини, струва 343 долара.

Ето какво ще си носи Джонсън по време на пътуването, според неговата публикация в социалните мрежи:

• микс за дълголетие

• протеин

• колагенови пептиди

• микс от ядки с боровинки

• барове с ядки

• леща (просто добавете вода)

• грахова супа (просто добавете вода)

• пюре от макадамия

• супер гъби

• матча

Въпреки че компанията му твърди, че продуктите ѝ са преминали през строги тестове „за чистота“, Националният институт по здравеопазване (NIH) препоръчва хранителните вещества да се набавят от пълноценни храни и предупреждава потребителите да не разчитат на прахове, добавки и отвари.

„Много хранителни добавки съдържат активни съставки, които могат да имат силно въздействие върху организма. Винаги бъдете нащрек за възможността от лоша реакция, особено когато приемате нов продукт“, според NIH.

„Най-вероятно е да получите странични ефекти от хранителните добавки, ако ги приемате във високи дози или вместо предписани лекарства, или ако приемате много различни добавки.“

„Искрено се опитвам да направя нещо добро за света, като създавам възможно най-здравословната храна и я продавам на възможно най-ниски цени“, пише Джонсън в X и допълва:

Можете да ме мразите, да ми се подигравате, да ме наричате мошеник, но просто бъдете сигурни, че знаете какво слагате в тялото си.“

Въпреки стратегията на Джонсън, американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) твърдят, че комбинацията от физически упражнения, здравословно хранене, управление на стреса и общуване с близките ви хора остава крайъгълен камък за остаряването в добро здраве.