OpenAI ще открие нов офис в Цюрих, Швейцария, като част от усилията на производителя на ChatGPT да засили присъствието си в Европа, тъй като континентът се превръща в ключово поле за борба за регулиране на изкуствения интелект.

Стартъпът заяви, че Цюрих ще бъде петият му офис в Европа след откриването на бази в Дъблин, Лондон, Париж и Брюксел през последните две години. Марк Чен, старши вицепрезидент на изследователския отдел на OpenAI, обяви, че компанията е избрала Цюрих, защото градът се е превърнал в ключов технологичен център.

Microsoft, който инвестира 13,75 млрд. долара в OpenAI от 2019 г. насам, има присъствие в Цюрих. Притежаваната от Alphabet Google също има офис в швейцарския град.

OpenAI започна да изгражда екип в там, привличайки изследователите на мултимодален AI Лукас Бейер, Александър Колесников и Сяохуа Жай от Google DeepMind, изследователската лаборатория на компанията. Те ще започнат работа след няколко седмици, предава The Wall Street Journal.

Този ход подчертава усилията на OpenAI да разшири присъствието си извън Силициевата долина в търсене на таланти за изграждане на технологията, която захранва моделите зад ChatGPT. Наскоро стартъпът очерта плановете си да открие офис в Сингапур, който да служи като център в Азиатско-тихоокеанския регион.

В Европа компаниите, работещи с изкуствен интелект, са изправени пред натиск, след като през март законодателите одобриха най-всеобхватното досега законодателство за AI в света. Правилата, които трябва да влязат в сила постепенно в продължение на няколко години, забраняват определени употреби на технологията, въвеждат нови правила за прозрачност и изискват оценка на риска от инструментите.

Връзките на OpenAI с Microsoft в момента се разглеждат внимателно в Обединеното кралство, където антитръстовите служители започнаха проверка през декември миналата година, за да определят дали инвестицията на Microsoft и партньорството ѝ със стартъпа трябва да се считат за фактическо сливане, което може да задуши конкуренцията в страната.

Европейският съюз също разгледа партньорството от гледна точка на контрола върху сливанията, за да определи дали Microsoft е придобил траен контрол върху OpenAI. Антитръстовите регулатори на блока стигнаха до заключението, че това не е така, но заявиха, че ЕС ще продължи да следи взаимоотношенията.