На 83: Бърни Сандърс е готов за още един мандат в Конгреса на САЩ
Ветеранът политик все пак признава, че това вероятно ще бъдат последните шест години в политическата му кариера
Бърни Сандърс, бивш кандидат за президент и лидер на прогресивното движение от десетилетия, е готов за още един мандат като сенатор на САЩ в следващите шест години.
Той обаче вероятно ще бъде последният в кариерата му, споделя в интервю за Politico 83-годишният политик.
„Сега съм на 83 години. Ще бъда на 89, когато си тръгна оттук. Можете да пресметнете. Не знам, но предполагам, че вероятно да, това ще е последният ми мандат.“
Бърни Сандърс е в Конгреса от 1991 г. Има осем мандата в Камарата на представителите, преди да спечели изборите за Сената през 2006 г.
И въпреки че отдавна изтъква своята независимост от партийна принадлежност, той беше водещ претендент за президентската номинация на Демократическата партия през 2016 и 2020 г. И двата пъти заема второ място.
Сандърс помогна за придвижването на фракцията на демократите в Сената наляво, но в този момент от политическата си кариера имаше и опасения за бъдещето на прогресивните идеали в американската политика.
След победата на Доналд Тръмп на изборите миналия месец, Сандърс заяви, че демократите са изгубили връзката си с електората от работническата класа. Повтаря тази оценка и днес: „Средностатистическият американец страда. Трябва да признаете реалността на това, което се случва. Не съм сигурен, че достатъчно демократи го правят.“
Според него, много американци оценяват това, което администрацията на Байдън е направила за намаляване на цените на лекарствата и подобряване на инфраструктурата. Но той продължава да отправя критики към теченията в партията, които според него не са в контакт с американската работническа класа.
Според Сандърс дори не всички в Прогресивната фракция на Конгреса разбират напълно визията, необходима за бъдещето на партията. „Някои го правят, а други - не“, лаконичен е той.
Ветеранът политик обаче е доволен от факта, че Прогресивната група, която той сформира с още петима членове през 1991 г., се е разраснала до над 100 души.
„Десетки от тях са наистина силни прогресивни хора, които споделят моите възгледи“, допълва той.
Според него, Джо Байдън, който излезе от центристкото крило на партията, за да спечели изборите за президент през 2020 г., е показал как прогресивните идеи могат да бъдат централни за Демократическата партия, посочвайки усилията към политики за намаляване на разходите за лекарства и детски грижи.
Сандърс ще загуби мястото си на председател в Комисията по здравеопазване, образование, труд и пенсии през януари, когато Тръмп и републиканците официално дойдат на власт, но се надява отново да може да заеме този пост, ако демократите си върнат контрола над Сената.
Сенаторът допълва, че наследството му начело на комисията включва разширяване на финансирането на системата за първична медицинска помощ и търсене на отговорност от ръководителите на фармацевтичните компании за това, че налагат по-високи цени в САЩ в сравнение с други държави.
„Ние сме единствената голяма държава на света, която не гарантира здравни грижи на всички свои граждани. И плащаме най-високите цени в света за лекарства, отпускани по лекарско предписание. Моята визия е доста ясна по отношение на това къде трябва да отидем.“, категоричен е Сандърс.