Ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп иска да намали инфлацията до по-приемливо ниво, ще трябва първо да реши проблема с разходите за жилища - област, в която федералните политици имат ограничено влияние.

Докладът за индекса на потребителските цени през ноември съдържаше смесени новини на фронта на жилищните имоти, които съставляват една трета от внимателно следения инфлационен индекс, отбелязва CNBC.

От една страна, категорията отбелязва най-малкото си целогодишно увеличение от февруари 2022 г. Освен това два ключови компонента, свързани с наемите, имат най-малкия месечен ръст за последните три години.

Но от друга страна, годишното повишение е 4,7% - ниво, което, като изключим пандемията, за последен път беше наблюдавано в средата на 1991 г., когато инфлацията на ИПЦ се движеше около 5%.

По данни на Бюрото за трудова статистика, жилищата допринасят с около 40% за месечното увеличение на ценовия показател, повече от разходите за храна.

След като годишният темп на ИПЦ сега се покачва до 2,7% - 3,3%, когато се изключат храните и енергията, не е ясно дали инфлацията последователно и убедително ще се върне към целта на Фед от 2%, поне не и докато ръстът в цените на жилищата не намалее още.

„Би могло да се очаква, че с течение на времето ще започнем да наблюдаваме забавяне на годишния ръст на наемите“, коментира Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS, базирана в Мериленд агенция, която покрива шест щата, включително Вашингтон, окръг Колумбия. „Просто ми се струва, че това отнема много време.“, допълва тя.

Бавно понижение

Всъщност жилищната инфлация се движи бавно и неравномерно надолу, откакто достигна връх през март 2023 г. Подобно на общия индекс на потребителските цени, компонентите, свързани с жилищата, продължават да нарастват, макар и с по-бавни темпове.

Проблемът с жилищата е причинен от продължаващия цикъл на изпреварващо предлагане спрямо търсенето - състояние, започнало в началото на пандемията, което не е преодоляно.

По данни на Realtor.com през ноември предлагането на жилища е с около 17% по-ниско от нивото преди 5 години.

Наемите са в центъра на вниманието на политиците, а новините за тях също са разнопосочни.

Средният наем през октомври възлиза на 2 009 долара на месец, което е леко понижение спрямо септември, но е с 3,3% по-високо от преди година, според сайта за пазара на недвижими имоти Zillow. За последните 4 години наемите са се увеличили с около 30%.

Ако погледнем към жилищата, разходите също се покачват - тенденция, утежнена от високите лихвени проценти, които Фед се опитва да понижи в последните месеци.

Въпреки че централната банка намали основния си лихвен процент с три четвърти от септември и се очаква да го намали с още четвърт пункт следващата седмица, типичният 30-годишен лихвен процент по ипотечните кредити всъщност се е повишил с толкова, с колкото Фед е намалил лихвите през същия период от време, допълва CNBC.

Всички тези фактори представляват потенциална заплаха за Тръмп, чиито политики като данъчни облекчения и мита, според прогнозите на някои икономисти ще допринесат за засилване на инфлационните затруднения.

Оптимизъм засега

По време на президентската кампания Тръмп превърна дерегулацията в крайъгълен камък на икономическата си платформа и това може да се отрази на жилищния пазар чрез отваряне на федерални земи за падане на бариерите пред строителите на жилища. Тръмп също така е силен привърженик на по-ниските лихвени проценти, въпреки че паричната политика до голяма степен не е в неговата компетенция, допълва CNBC.

Настроението на Уолстрийт остава оптимистично по отношение на жилищния сектор.

„Наемите може би най-накрая се нормализират до нива, съответстващи на 2% инфлация“, казва икономистът на Bank of America Стивън Джуно.

Данните за жилищния сектор през ноември „ще бъдат възприети като окуражаващи във Фед“, написа икономистът Крушна Гуха, ръководител на отдела за стратегия на централните банки в Evercore ISI.

Разходите за жилища „продължават да бъдат източник номер едно за по-високи цени и това, че темпът на нарастване се забавя, не е утешително“, допълва Робърт Фрик, икономист във Navy Federal Credit Union.

Всичко това би могло да създаде проблеми на Тръмп с облекчаването на жилищната тежест, завършва CNBC.