Основните борсови индекси в САЩ се понижиха във вторник, като Dow Jones Industrial Average отчете своя 9-ти пореден дневен спад.

Индексът на сините чипове затвори с 0,6% по-ниско, записвайки най-дългата си серия от загуби от 1978 г. насам. S&P 500 и Nasdaq, които отбелязваха печалби през предходната сесия, паднаха съответно с 0,4% и 0,3%.

Биткойн беше на $106 100, след като достигна нов рекорд от $108 300. Дигиталната валута печели повече от 50% след изборите поради оптимизма на инвеститорите, че Белият дом на Тръмп и Конгресът ще приемат мерки, които са от полза за този клас активи.

Фючърсите на златото се понижиха леко до около 2660 долара за унция, докато фючърсите на суровия петрол паднаха с близо 1%.

Акциите на технологичните компании с голяма капитализация бяха смесени във вторник. Любимата на AI инвеститорите Nvidia падна с 1,2%, удължавайки спада, който тласна акциите ѝ към техническа корекция, докато Broadcom загуби 3,9%, връщайки част от огромните печалби, отбелязани от производителя на чипове след отчитането на силни печалби миналата седмица. Amazon, Alphabet и Meta Platforms също загубиха позиции.

Tesla отново беше сред печелившите имена с мега капитализация, покачвайки се с 3,6% на фона на продължаващия оптимизъм относно перспективите пред производителя на електромобили, предвид близките отношения на изпълнителния директор Илон Мъск с новоизбрания президент Доналд Тръмп. Apple и Microsoft също се повишиха.

Акциите в сектора на здравеопазването останаха под натиск след скорошните коментари на Доналд Тръмп за премахването на „посредника“ на пазарите на лекарства с рецепта. Акциите на Humana загубиха 10,2%, най-стръмния дневен спад от всички акции в S&P 500 във вторник. Pfizer от своя страна поведе печалбите на S&P 500, покачвайки се с 4,7%, след като фармацевтичната компания потвърди своите прогнози за цялата 2024 г. и даде прогнози в съответствие с очакванията на анализаторите.

Голямото събитие за пазарните наблюдатели тази седмица е двудневната среща на Федералния резерв, която започна вчера. Очаква се Фед да намали своя референтен лихвен процент, както направи през септември и отново миналия месец. В допълнение към решението за лихвите инвеститорите ще обърнат голямо внимание на коментарите на централните банкери за здравето на икономиката и перспективите за лихвите през 2025 г.

Какво стои зад дългата серия от загуби за Dow Jones Industrial Average и трябва ли инвеститорите да се притесняват?

Dow всъщност не е уникален случай. Много кътчета на пазара изпитват затруднения от началото на декември, тъй като широкообхватното следизборно рали се забавя.

Инвеститорите отново предпочитат акциите на големите технологични компании и определени имена от сектора на полупроводниците като Broadcom, обобщава MarketWatch.

Междувременно акциите с малка капитализация и други по-фокусирани върху стойността ъгли на пазара, които се представиха по-добре непосредствено след изборната победа на Тръмп - например финансовите - изпитват затруднения. Финансовият сектор в S&P 500 е надолу с 4,4% от началото на декември, но много други сегменти, включително комуналните услуги и енергетиката, се справят още по-зле.

Що се отнася до S&P 500 и Nasdaq Composite, Broadcom и членовете на групата „Великолепната седморка“ свършиха голяма част от тежката работа този месец.

Но дори сред тези акции има слаби места: Nvidia се приземи отново в зоната на корекция тази седмица, разпалвайки притесненията дали търговията с изкуствен интелект може да се изчерпи.

Това неравномерно представяне оказва по-голямо влияние върху фокусирания върху стойността Dow, въпреки че средната стойност за сините чипове сега включва четири от седемте компании от Великолепната седморка.

„Едно от притесненията с Dow е колко тесен е той“, казва пред MarketWatch Браян Алън, главен инвестиционен директор в CS McKee.

За 12-ти пореден ден във вторник броят на акциите на S&P 500, които се понижиха, надминава броя на поскъпналите. Това е най-дългата поредица в историята, датираща поне от края на 1999 г., според пазарните данни на Dow Jones.

В резултат на това делът на акциите на S&P 500, търгувани над техните 50-дневни пълзящи средни, се е свил до 40,6%. Това е най-ниското ниво от май.

Голяма част от спада на Dow през последните девет дни може да се причисли към една компания - UnitedHealth Group

Нейните акции са допринесли с около 750 пункта за спада на Dow с 1564 пункта от началото на поредицата от загуби.

UNH се бори с усилията на двупартийния Конгрес да разбие доходоносния бизнес на застрахователите с мениджмънт на аптеки. Също така беше в новините след убийството по-рано този месец на Брайън Томпсън, главен изпълнителен директор на застрахователното подразделение на компанията.

Други губещи компании от Dow включват Sherwin-Williams, Caterpillar и Goldman Sachs Group.

Повишаването на доходността на държавните облигации също има роля

Притесненията, че Федералният резерв може да приключи с планираните намаления на лихвените проценти, съчетани с очакванията, че инфлацията може да се задържи на или около сегашните си нива, помогнаха за повишаване на доходността на държавните облигации на САЩ през последните няколко седмици.

„Вероятно трябва да видим понижаващи се лихви и инфлация, за да може останалата част от пазара да се възстанови“, казва пред MarketWatch Мона Махаджан, старши инвестиционен стратег в Edward Jones.

Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се е повишила с близо 20 базисни пункта от началото на декември до 4,397 към вторник следобед. Цените на облигациите падат, когато доходността расте.

Въпреки че нарастващата доходност на държавните облигации изнервя някои инвеститори, Махаджан коментира, че инвеститорите имат много причини да останат оптимистично настроени. Прогнозите на Уолстрийт за корпоративните печалби през следващата година все още са за силен растеж, тъй като компаниите извън технологичното пространство с мегакапитализация започват да наваксват и могат да се възползват от своите сравнително по-привлекателни оценки през следващата година.