Microsoft има много чипове и сега се нуждае от повече мощност, за да ги захранва.

Това каза наскоро главният изпълнителен директор Сатя Надела в подкаста BG2Pod.

Смята се, че Microsoft е един от най-големите клиенти на технологичния гигант на Nvidia, отбелязва MarketWatch. Производителят на чипове съобщи в документ за Комисията за ценни книжа и борси това лято, че продажбите на един единствен неназован клиент представляват 13% от общите приходи за първото фискално тримесечие, а анализаторът на UBS Тимъти Аркури заяви, че вярва, че клиентът е Microsoft.

Акциите на Nvidia паднаха с още 1,2% във вторник, след като затвориха в зона на корекция в понеделник - определяна от мнозина на Уолстрийт като спад от 10% или повече от най-скорошния връх. Nvidia се е понижила с 11,34% от 52-седмичния си връх при затваряне от $148,88, достигнат на 7 ноември, и с 13,66% от рекордния връх за деня от $152,89, наблюдаван на 21 ноември, според пазарните данни на Dow Jones.

Nvidia претърпя корекция и през лятото, но се върна успешно в битката за апетита на инвеститорите.

Акциите на производителя на AI чипове обаче затварят надолу през последните 7 от 8 сесии, спадайки с 4,5% през декември, въпреки че все още са нагоре със 166% от началото на годината.

Интервюто с Надела е във фокуса на Дъг Кас, основател на хедж фонда Seabreeze Partners Management, който казва на клиентите си в имейл, цитиран от MarketWatch, че изобилието на чипове на Microsoft не е добра новина за Nvidia.

„Tе имаха парите и ги трупаха с нулева предпазливост, без да обръщат внимание на това колко са похарчили и за какво са ги похарчили. Това също така бяха големи проекти, които вече са до голяма степен завършени“, казва Кас, добавяйки, че допълнителната мощност, от която се нуждае Microsoft, също няма да бъде евтина.

„Без процъфтяващо търсене на крайния продукт, не съм сигурен как веригата за доставки може да продължи да расте до Луната. Особено от нивата, на които е“, предупреждава още Кас.

Кой с какво се е сдобил

Тази година Microsoft е купил два пъти повече от водещите чипове на Nvidia, отколкото който и да е от най-големите си съперници в САЩ и Китай, тъй като главният инвеститор в OpenAI ускорява инвестициите си в изкуствения интелект. Анализаторите на Omdia, технологична консултантска компания, изчисляват, че Microsoft е купила 485 000 чипа „Hopper“ тази година. По този начин гигантът изпреварва значително следващия по големина клиент на Nvidia в САЩ - Meta, която се е сдобила с 224 000 чипа от същата генерация, както и конкурентите си в областта на изчислителните облаци Amazon и Google.

Тъй като през по-голямата част от последните две години търсенето на най-модерните графични процесори на Nvidia надвишава предлагането, запасът от чипове на Microsoft ѝ дава предимство в надпреварата за създаване на следващото поколение системи за изкуствен интелект. Инфраструктурата на облака Azure на компанията е използвана за обучението на най-новия модел o1 на OpenAI, който се състезава с възраждащата се Google, стартъпи като Anthropic и xAI на Илон Мъск, както и с конкуренти от Китай за доминиране в следващото поколение компютри.

Omdia изчислява, че ByteDance и Tencent са поръчали по около 230 000 чипа на Nvidia тази година, включително модела H20 - по-малко мощна версия на Hopper, която е модифицирана, за да отговаря на американския контрол върху износа за китайски клиенти. Amazon и Google, които заедно с Meta увеличават внедряването на свои собствени чипове за изкуствен интелект като алтернатива на тези на Nvidia, са купили съответно 196 000 и 169 000 Hopper, твърдят анализаторите.

Microsoft, която е инвестирала 13 млрд. долара в OpenAI, е най-агресивната от големите технологични компании в САЩ в изграждането на инфраструктура от центрове за данни, както за да управлява собствените си услуги с изкуствен интелект, като асистента Copilot, така и за да ги отдава под наем на клиенти чрез подразделението си Azure.

Според Omdia през 2024 г. технологичните компании по света са похарчили за сървъри приблизително $229 млрд., начело с $31 млрд. капиталови разходи на Microsoft и $26 млрд. на Amazon. Десетте най-големи купувачи на инфраструктура за центрове за данни, сред които вече са и сравнително новите xAI и CoreWeave, съставляват 60% от глобалните инвестиции в изчислителна мощност.

Влад Гълъбов, директор на отдел „Изследване на облачни технологии и центрове за данни“ в Omdia, казва пред Financial Times, че около 43% от разходите за сървъри през 2024 г. ще отидат при Nvidia.

„Графичните процесори на Nvidia претендират за изключително висок дял от капиталовите разходи за сървъри“, посочва той. „Близо сме до върха.“

Въпреки че Nvidia все още доминира на пазара на чипове за изкуствен интелект, нейният съперник от Силициевата долина AMD си пробива път. Meta е купила 173 000 чипа MI300 на AMD тази година, докато Microsoft се е сдобила с 96 000, според Omdia.

На този фон големите технологични компании също са увеличили използването на собствени чипове за изкуствен интелект тази година, тъй като се опитват да намалят зависимостта си от Nvidia. Google, която в продължение на десетилетие разработва своите „тенорни процесори“ или TPU, и Meta, която миналата година дебютира с първото поколение на Training and Inference Accelerator, са внедрили по около 1,5 млн. от своите полупроводници.