Магнус Карлсен има визия за преобразяване на древната игра шахмат. Гросмайсторът, претендент за най-великия състезател в историята, е убеден, че една обновена версия, снабдена с монитори за измерване на сърдечния ритъм и кабини за „изповед“, може да спечели нови фенове, настоявайки, че това има „огромен неизползван потенциал“.

Норвежецът, който е най-високо оцененият шахматист в света, обединиява усилията си с германския технологичен инвеститор Ян Бютнер и базираната в Ню Йорк компания Left Lane Capital, за да стартира лига, която черпи вдъхновение от спортове като Формула 1, съобщава Financial Times.

Той и колегите му в турнира Freestyle Chess Grand Slam Tour ще се състезават по версия на играта, която произволно определя началната позиция на царете, дамите, офицерите, конете и пешките, за да се даде приоритет на креативността и интелигентността пред заучените линии на игра.

„Ние вярваме, че това е по-добра игра от класическия шахмат“, казва Карлсен пред Financial Times. „Много хора, които се занимават със спортове и игри, смятат, че да имаш нова версия за всяка игра е изключително вълнуващо.“

Мониторите за измерване на сърдечния ритъм ще разкриват нивата на стрес, на които са подложени играчите, а интервютата в стил „изповедалня“ ще следват формат, подобен на този, използван в телевизионните риалити предавания.

Състезанието, което започва в германското имение на Бютнер през февруари, преди да се премести в Париж, Ню Йорк, Делхи и Кейптаун, е игра за глобалната онлайн шахматна аудитория, която процъфтява след пандемията.

През последните години интересът към шахмата е повишен от успеха на „The Queen’s Gambit“, сериал на Netflix, пуснат през 2020 г.

Left Lane инвестира 12 млн. долара, което е пример за това как финансовите предприятия се опитват да въведат нови бизнес модели и състезателни формати в търсене на възвръщаемост.

„Очевидно е, че в лицето на Магнус имате GOAT [най-великия за всички времена], който е магнит за най-добрите играчи в света“, казва пред FT Харли Милър, управляващ партньор на Left Lane.

„Когато имате най-добрите играчи в света, това ви позволява да мислите за разпространението и аудиторията от самото начало.“

Милър признава, че лигата няма да бъде „незабавно печеливша“, но че целта е да се увеличат приходите от спонсорство, продажба на билети и такси за домакинство.

За да постигнат това, Freestyle Chess се стремят да преосмислят настолната игра като „медийно събитие“ по подобие на състезание от Формула 1 или професионален баскетболен мач, с идеята да изградят разказ за целия сезон, който феновете да следят, предава FT.

Повишаването на популярността на играчите е от ключово значение за тези амбиции. „Това, което прави Формула 1 толкова вълнуваща, е контекстът, пилотите, личните истории на тези хора“, казва Бютнер.

Според него Freestyle Chess ще даде приоритет на достигането до зрителите и засега няма да се поставя зад платена стена, въпреки че сделките за медийни права могат да последват, „когато имаме достатъчно разпространение“.

Понастоящем най-големият дистрибутор е Chess.com, добавя той. Наградният фонд за всяко от първите три състезания ще бъде 750 000 долара, като впоследствие ще нарасне до 1 млн. долара.

Подкрепата на Карлсен е значителна, тъй като той е най-високопоставеният играч в този спорт. Той отсъстваше от тазгодишното световно първенство по класическа игра - корона, която държи 10 години, докато не се отказа от нея през 2023 г.

Но Карлсен беше в Сингапур, за да популяризира freestyle шаха, преди 18-годишният индиец Гукеш Доммараджу да спечели световната титла. Доммараджу също ще се присъедини към новата лига.