В света на бързата мода, тенденциите в TikTok и доставките на следващия ден, да пръснеш шестцифрена заплата за шопинг съвсем не е непостижима цел.

Но хора с високо нетно състояние и доходи над 100 000 долара, с които Fortune разговаря, твърдят обратното: Те се опитват да ограничат до минимум разходите си и предпочитат да се съобразяват с финансите си.

Докато приятелите им се наслаждават на вечери в ресторанти няколко пъти седмично, те предпочитат да си готвят сами - всъщност дори купуват замразени хранителни продукти, защото са по-евтини от пресните.

Някои от тях избират да не притежават автомобили, сами си поправят „капсулните“ гардероби и намират някои от играчките на децата си на пазара във Facebook.

Те водят начин на живот, основан на „недостатъчно потребление“ или „ниско потребление“. Фразата започна да се разпространява в социалните медии като TikTok, след като хората започнаха да споделят седмичните си разходи за хранителни продукти, за да се противопоставят на безкрайните покупки или списъците с желания, които често се срещат в приложението.

Съветите на общността на „недостатъчното потребление“ включват предизвикателства за отказ от покупки или разчистване на пространства, пълни с предмети, които не използвате. За тях тези навици вече са втора природа. И след като през по-голямата част от зрелите си години са водили живот на недостатъчно потребление, банковата им сметка жъне плодовете.

Пазаруване в секцията за замразени продукти

Авторката и предприемач Шанг Сааведра и съпругът ѝ не са изградили многомилионното си състояние за една нощ. Всъщност още в детството си те научават стойността на пестеливия живот.

Двамата наемат жилище с четири легла в предградията на Лос Анджелис, ползват 16-годишен автомобил втора употреба и пазаруват хранителни продукти в икономичната верига супермаркети Aldi - предимно в раздела за замразени продукти.

Синовете им на пет и две години, често износват дрехите на други деца, играят с играчки, закупени като втора употреба от пазара във Facebook, и се наслаждават на безплатни занимания вместо екскурзии до Дисниленд, които калифорнийските им връстници често предприемат.

Макар че животът на мултимилионерката Сааведра има някои характерни черти на домакинство с високи доходи - децата ѝ посещават частно училище и тя притежава имот в Ню Йорк - тези разходи съответстват на финансовата ѝ етика: инвестиране в образование и активи, които подпомагат филантропските ѝ начинания.

За разлика от мнозинството американци - 58% от които са заявили в проучване на Harris Poll миналата година, че се притесняват за финансите си по време на празниците - Сааведра казва, че ежедневните ѝ разходи за Деня на благодарността и Коледа се увеличават предимно заради филантропските подаръци, които прави.

Способността на 39-годишната жена да споделя богатството си се дължи на прозорливите решения за парите в началото на кариерата ѝ - когато заема директорска позиция в CVS, както и роли на анализатор и консултант в компании като Victoria's Secret.

Преди да се омъжи, тя живее със съквартиранти, а след това се премества със съпруга си в апартамент с нисък наем в Ню Йорк, като често използват служебни ваучери за храна. Целта им е да намалят разходите си до определен доход и да спестят останалото, за да се подготвят да имат деца.

Сааведра, която сега е предприемач, помагащ на стотици клиенти да постигнат финансовите си цели, заявява за Fortune, че най-добрият начин хората да опитат да водят живот с недостатъчно потребление е „да започнат с въпроса защо“.

„Каква е крайната цел на недостатъчното потребление? Ако просто се занимавате с недостатъчно потребление заради самото потребление, ще прегорите и ще станете нещастни много бързо“, обяснява тя. „Тъй като със съпруга ми ориентирахме потреблението си към финансовата свобода и семейството, то си заслужаваше.

„Разбира се, аз все още се изкушавам да се насоча към луксозни предмети и преживявания и от време на време си правим приятна среща в много хубав ресторант - но разбирането на причината, поради която искате нещо ... идва от болката за неизпълнена част от живота ви и често е психологическа потребност.“

„Никога не си купувам нови дрехи“

Издръжката на едно домакинство става все по-скъпа.

Според Бюрото за трудова статистика на САЩ средният месечен разход на домакинствата през 2023 г. е 6 440 долара. Това е рязко увеличение в сравнение само с година по-рано - с 8,3 % - и с 15,5 % в сравнение с 2021 г., когато месечните разходи са възлизали на 5 577 долара месечно.

И все пак въпреки факта, че Ани Коул притежава активи на обща стойност над един милион долара - и печели шестцифрена сума, тя е съкратила разходите си до малко под 4000 долара на месец.

Коул е продала своята Honda преди няколко години, приготвя домашна храна за нея и съпруга ѝ, подстригва се сама и пазарува дрехи три пъти годишно в местния магазин Goodwill - за последен път си е купила нови дрехи преди година, и то с ваучер за подарък.

Подходът е променил не само гледната точка за това колко дълго ще работи - пенсионирането е планирано за началото на 40-те години - но и естеството на самата работа.

„Толкова съм любопитна дали всъщност ще искам да се пенсионирам“, казва Коул, която работи като експерт по лични финанси.

„Правя всички неща, които искам да правя, и знаейки, че мога да се пенсионирам, се чувствам като върху приятна финансова възглавница: „Хей, за теб се грижат, докато остаряваш, а междувременно имаш гъвкавостта да живееш и работиш по различен начин. Това само по себе си е благословия.“, допълва тя.

Сухи обяди и споделени пътувания

Зъболекарят Робърт Чин и партньорката му Джесика Фарар имат практика в Лас Вегас. За да намалят разхода на гориво, пътуват заедно от дома си до работното място с пакетиран обяд.

Двойката преминава към начин на живот с по-ниска консумация благодарение на нарастващите разходи и по-ясната представа как искат да изглеждат финансите им - въпреки че печелят комфортни шестцифрени суми.

Чин разказва пред Fortune, че сега се храни навън един или два пъти месечно, вместо няколко пъти седмично, и пазарува в Costco, за да избегне инфлационните цени на хранителните продукти, доколкото може.

За разлика от другите източници, с които Fortune разговаря, Чин не е против купуването на нови дрехи, но твърди, че те трябва да имат доживотна гаранция (от типа на Patagonia) или да издържат години.

Двойката притежава апартамент, който отдава под наем, но самите те също живеят под наем, за да имат гъвкавост да закупят жилище, когато пазарът се раздвижи.

Целта им е проста: Гъвкавост - независимо дали това означава повече време за почивка или евентуално по-ранно пенсиониране.

„След пет години бихме искали да имаме съдружник или друг практикуващ лекар, както защото офисът се е разраснал достатъчно, за да поддържа това, така и защото това ни дава гъвкавост да си взимаме по-лесно отпуск. Вероятно това е най-голямото предизвикателство за нас като лидери в бизнеса - възможността да си вземем отпуск е трудна, защото ако не сме тук, практиката не печели пари.“, допълват те.