7 водещи AI продукта, които бяха обещани, но не се появиха
В индустрията това се нарича „vaporware“ - продукти, които се появяват много по-късно от първоначално предвиденото или в някои случаи изобщо не се появяват
Независимо дали става дума за набиране на средства, успокояване на акционерите или генериране на позитивни заглавия в медиите, най-големите компании за изкуствен интелект имат навика да обявяват постижения, които далеч не са готови за пускане на пазара.
В индустрията това се нарича „vaporware“ - продукти, които се появяват много по-късно от първоначално предвиденото или в някои случаи изобщо не се появяват. Fast Company посочва 7-те най-големи продукти и обещания, свързани с AI, които все още не са се осъществили:
Генеративният изкуствен интелект на Alexa
Още през септември 2023 г. Amazon обяви „по-интелигентна и по-разговорна Alexa“, задвижвана от големи езикови модели. Бъдещата версия на гласовия асистент, посочи тогава Amazon, не само ще позволи по-естествено протичащи разговори, но и ще разбира невербални сигнали като езика на тялото и контакт с очите, използвайки камерите, вградени в някои устройства Echo. След като тази незадължителна реконструкция на Alexa, добави Amazon, потребителите ще трябва да платят за нея.
Повече от година по-късно „бъдещето на Alexa“ е в неизвестност. В материал на Bloomberg от октомври се казва, че бета тестерите са недоволни от новата версия, която дава сковани, протяжни отговори и не успява да работи със съществуващите интеграции за интелигентен дом. Reuters пък съобщи за проблеми с езиковите модели на Amazon. След като се отказа от плановете си да дебютира с новата Alexa през октомври, сега Amazon съобщава, че цели пускането ѝ на пазара през 2025 г.
GPT-5 на OpenAI
В интерес на истината OpenAI никога не е казвала официално, че ще пусне GPT-5 през 2024 г., но главният изпълнителен директор Сам Алтман потвърди в края на 2023 г., че компанията е започнала работа по него. През март Business Insider цитира неназовани източници, които твърдят, че новият голям езиков модел ще се появи около средата на годината, цитирайки главен изпълнителен директор, който го определя за „значително по-добър“, след като уж видял демонстрация.
Но в средата на годината Алтман вече беше смекчил очакванията си, заявявайки, че „все още имаме много работа за вършене“ по GPT-5, а през октомври той каза на аудиторията си в Reddit да не очаква новия модел тази година. Вместо това компанията пусна GPT-o1, за който твърди, че може да обработва по-обстойно заявките, но също така е много по-бавен и по-скъп.
Claude 3.5 Opus
OpenAI не е единствена в отлагането на новите си големи езикови модели. Anthropic обещаваше пускането през 2024 г. на Claude 3.5 Opus, нова версия на най-големия си езиков модел. В момента обаче на страницата на компанията изобщо не се споменава подобно нещо.
Дарио Амодей, съосновател и главен изпълнителен директор на Anthropic, коментира миналия месец, че „планът все още е да има Claude 3.5 Opus“, но не посочва срокове. И макар да се говори, че Anthropic просто използва 3.5 Opus, за да подава синтетични данни към по-евтините си модели, това може да е и още един знак за намаляваща възвръщаемост на авангардните модели.
Личен контекст на Apple Intelligence
Върнете се назад към първото прессъобщение за Apple Intelligence от юни и ще забележите, че се обръща голямо внимание на „личния контекст“. Фразата се появява три пъти в първите два параграфа, намеквайки за версия на Siri, която може да извлича информация от имейли, текстове, бележки и др.
„Нашият уникален подход съчетава генеративен изкуствен интелект с личния контекст на потребителя, за да предостави наистина полезна информация“, заяви тогава главният изпълнителен директор Тим Кук.
Въпреки че Apple Intelligence се появи през октомври, личният контекст все още липсва. Гигантът от Купертино реши да разпредели поетапно пускането на функциите си за изкуствен интелект през следващата година, а контекстуалните способности на Siri не бяха включени в списъка за 2024 г. Все още не е ясно кога точно ще се появят те.
Многостъпкови разсъждения в Google Search
По време на конференцията си I/O през май Google заяви, че скоро ще въведе „възможности за многоетапно разсъждение“ в AI функцията на търсачката си, което ще позволи на потребителите да задават сложни въпроси с различни нюанси. Идеята беше потребителите да могат да казат: „Намери най-добрите студия за йога или пилатес в София и ми дай подробности за техните оферти и времето за ходене пеша до тях от Младост 2“, а изкуственият интелект Gemini да дава цялата тази информация в поредица от информационни полета.
Сега Google казва, че тези възможности ще трябва да почакат до версията Gemini 2.0, която току-що започна ограничено тестване.
Проектът Astra на Google
Най-амбициозното разкритие на Google, свързано с AI по време на I/O, беше „Project Astra“ - прототип на приложение, което може да идентифицира това, което гледате в реално време, да отговаря на въпроси за него и да запомня ключови моменти от това, за което говорите в продължение на 10-минутен разговор. С други думи, предполагаше се, че това е използваема версия на миналогодишния демонстрационен видеоклип на Gemini AI, който се оказа инсценировка.
Въпреки че първоначално Google планираше да пусне нещо подобно на Astra тази година, компанията измести срока за 2025 г.
Домашни роботи с изкуствен интелект на Samsung и LG
Търговското изложение CES през януари миналата година беше чудесно място за демонстрация на отчаянието на производителите на електроника да се позиционират като лидери в областта на изкуствения интелект. Пример за това са Samsung и LG, които показаха конкурентни интелигентни домашни роботи с AI възможности. В тийзър видеоклип за Ballie на Samsung, например, се показваше как роботът предупреждава собственика си чрез текстово съобщение, че кучето му прави бъркотии, след което реагира на инструкциите да му даде храна, за да спре. LG обеща подобни възможности за своя агент за интелигентен дом „Zero Labor Home“, изтъквайки способността му да „разбира контекста и намеренията, както и да комуникира активно с потребителите“.
Подобно на голяма част от другите продукти, представени по време на CES, нито един от тези роботи не видя бял свят.