"Лудият" барабанист, който преобърна представата за дизайн на слушалки
Филип Каплан има безкрайно любопитство и див хумор, с които разширява границите на възможното за човешките уши
Класическата форма на големите, плътни слушалки, покриващи съвършено ушите ни, отдавна има своите златни стандартни за производство.
Не съществува обаче правило, което да задължава аудиокомпаниите да ги правят точно по този начин.
Филип Каплан, технологичният предприемач зад Tiny Letter и DistroKid, доказва това през цялата година.
Той превръща света на слушалките в своя Вселена на вдъхновение с диви дизайни, които варират между клетка за акули върху главата ви, каска от бирена кутийка, както и рога в стил „Злодеида“.
Благодарение на безграничното си любопитство и дръзко чувство за хумор, лудият учен наелектризира вниманието на Reddit и е на път да се превърне в следващата мания на меломаните, пишат от Fast Company.
Каплан, който има лека външна прилика със Стив Джобс, се интересува от качеството на звука през целия си живот. Дългогодишният барабанист дори публикува детска книга за музикално продуциране през 2022 г. Що се отнася до живия му интерес към слушалките обаче, историята започва с лятна работа в магазин за електроника.
15-годишният Каплан използва отстъпка за служителите, за да купи първия си чифт висококачествени слушалки: Koss Porta Pro Jr., които тогава се продават за 25 долара. За първи път той усеща истинския бас толкова ярко. Подобно на мъжа от прословутата реклама на касетофон Maxwell от 80-те години, качеството на звука го зашеметява.
„Беше като дълбок масаж на мозъка“, спомня си Каплан. Оттогава той преследва подобни върхове, вечно в търсене на следващото звуково преживяване, което може да разтърси сетивата и да пренастрои схемите му. В началото на 2024 г. започва сам да създава тези преживявания.
Експерименти
Един ден, докато Каплан репетира с групата си в студио, всеки от членовете е със слушалки, но качеството на звука в неговите е лошо. По-лошото е, че отвличат вниманието му. Известно време той си играе с настройките за изравняване, но това не решава проблема.
В крайна сметка инстинктите му на софтуерен инженер се задействат и той осъзнава, че може да подобри звука на слушалките, като ги модифицира.
След репетицията започва да експериментира. Разглобява малките слушалки AKG и използва електрическа лента, за да ги постави в по-големи форми. Подобрението на качеството на звука било близо до това, на което се надявал.
Изведнъж му хрумват още няколко високоприоритетни дизайнерски идеи. Експертизата му обаче се ограничава до компютрите. „Не знаех нищо за слушалките“, казва той за първите си експерименти.
Невероятно е обаче колко много може да научи човек само като гледа видеоклипове в YouTube за техниката на запояване и как да използва 3D принтиране.
Каквато информация Каплан не намира по този начин, той получава от ChatGPT. Вдъхновен от нестандартните творения на Dan Clark Audio - високоговорители с яйцевидна форма и сгъваеми ленти за глава, започва да произвежда слушалки, на които дизайнерът на извънземни HR Giger би се възхитил.
Един от любимите му е комплектът, който Каплан нарича Боб. Вариация на приличащите на каски слушалки Jecklin Float, създадени през 70-те години на, Боб прилича на устройство за инквизиция, което обхваща цялата глава. Според Каплан обаче, звучи „кадифено гладко, без никаква грубост“.
Подобно на много от неговите нестандартни проекти, той коригира няколко версии, преди да стигне до желаната. Експериментира много, за да накара вентилираните корпуси от двете страни на главата на потребителя да се наклонят надолу и да осигурят уплътнение за масивните ушни възглавнички в тях.
„Ако имам късмет, мога да проектирам слушалките през нощта и да ги сглобя на следващия ден“, казва Каплан. „Но за някои са необходими седмици на прототипиране и проба-грешка, преди да се получат.“
Отвъд стандарта
Някои от тези експерименти имат за цел да тестват различни акустични явления.
Например Ol' Thumpy, който прикрепва сфери с размер на топка за боулинг от двете страни на главата на потребителя, е негов опит да си поиграе с „резонанса на Хелмхолц“ или пулсирането на вятъра (представете си: шумът, който се получава при издухване през устата на бутилка от газирана напитка).
Каплан е малко изненадан, че това наистина работи по предназначение.
Други експерименти имат за цел да решат практически проблеми. Например разработва модела Intruder, за да може съпругата му да разговаря с него, дори когато той се захласва по музика. Моделът разполага с комично голям червен бутон, който всеки може да натисне, за да изключи звука на слушалките.
Макар че някои биха могли да заподозрат, че проекти като Grand Cru, който е пронизан с дузина винени тапи от двете страни, или Swole, към които са прикрепени гирички, са чиста шега, Каплан разсейва това схващане.
Независимо дали някои от слушалките изглеждат комично или не, на Каплан не липсват идеи. Той има текущ списък, който вече наброява стотици модели, и всяка седмица представя нови на сайт Pud's Small Batch Headphones.
Документирайки аудиофилското си пътешествие в общността r/headphones в Reddit и в скорошна серия от видеоклипове в YouTube, Каплан създава култ в интернет.
„Този пич е най-великото нещо, което някога се е случвало на тази подводница“, гласи най-подкрепяният коментар в публикацията на Каплан в r/headphones за BubbRubb - комплект слушалки, който не се поддава лесно на описание и съвсем умишлено е „най-лошо звучащите слушалки, които някога сте чували“.
Създаване на последователи
След като започва да публикува работата си онлайн, Каплан се вписва в сплотената общност от ентусиасти на Reddit и сега смята много от членовете ѝ за свои приятели.
Въпреки че някои са предложили да купят проектите му като произведения на изкуството, а други - като потребителска електроника, в момента той не планира да ги продава.
Засега изложенията за слушалки като CanJam са единственият начин за любопитните аудиофили да ги изпробват. Това ще остане така, освен ако Bose, Apple или други аудио иноватори не се опитат да направят подобни експерименти.
„Има толкова много неща, които могат да се поберат в една слушалка, ако не е необходимо тя да е малка“, казва Каплан. „Стига да са достатъчно удобни, размерът не би трябвало да има значение. И допълва: „Освен, ако не сте на средната седалка в самолета.“