Експертите по сигурността продължават да алармират за предстоящия край на жизнения цикъл на Windows 10 през октомври тази година. Въпреки всички усилия на Microsoft, едва около 30% от потребителите са преминали към Windows 11 след пускането му на пазара през 2021 г. Останалите са изправени пред труден избор, тъй като получаването на официални актуализации за сигурност ще бъде свързано с високи разходи. В същото време много устройства с Windows 10 не отговарят на строгите хардуерни изисквания на Windows 11.

Торстен Урбански, експерт по сигурността в ESET, предупреждава, че краят на поддръжката на Windows 10 може да изложи на риск повечето устройства с операционната система на Microsoft. Без безплатни официални актуализации на сигурността милиони бизнес и лични компютри ще станат силно уязвими към кибератаки и други заплахи за сигурността.

Windows 10 остава най-широко използваната операционна система на Microsoft до момента. Според изчисленията на ESET приблизително 65% от устройствата в Германия например - около 32 милиона - все още използват тази операционна система.

Глобалните данни от StatCounter рисуват подобна картина, като към декември 2024 г. тя има дял 62% от устройствата с Windows. Windows 11 е покрил 34% от дебюта си. Изненадващо е, че Windows 10 дори е увеличил потребителския си дял през последните месеци. Въпреки че следващата версия е малко по-популярна сред геймърите, последното проучване на Steam разкрива, че 42% от тях продължават да използват по старата.

ESET предупреждава, че прекратяването на официалната поддръжка на Windows 10 може да доведе не само до проблеми със сигурността. Предприятията и физическите лица също така могат да се сблъскат с предизвикателства, свързани със съвместимостта на софтуера и хардуера. Организациите, които не успеят да обновят навреме, рискуват да нарушат разпоредбите за киберсигурност, което задълбочава проблема.

Завишените хардуерни изисквания на Windows 11 са основна причина за ниския процент на приемане на системата. Microsoft даде ясно да се разбере, че не планира да смекчи тези стандарти. Наскоро компанията потвърди, че всички устройства с Windows 11 трябва да включват защита TPM 2.0, което може да изключи милиони системи с по-стари процесори. Дори тези, които отговарят на изискванията за Windows 11, напоследък се сблъскват с проблеми при различни актуализации.

Анализатори от индустрията прогнозират, че крайният срок през октомври може да доведе до рязко увеличение на продажбите на персонални компютри, тъй като предприятията и физическите лица ще купуват устройства с предварително инсталиран Windows 11. За тези, които не желаят или не могат да обновят незабавно, има и други възможности за поддържане на сигурността.

Предприятията могат да закупят разширени актуализации за киберсигурност срещу 61 долара на устройство за първата година, но цената ще се удвоява всяка следваща година. Индивидуалните потребители ще трябва да платят 30 долара за критични актуализации за една допълнителна година.

Междувременно доставчикът от трета страна 0patch е обещал да предлага неофициални пачове за сигурност за Windows 10 до 2030 г. Компанията има доказан опит, тъй като продължава да пуска актуализации за Windows 7, което предполага, че вероятно спази обещанието си.