Застраховането не е „секси“ бизнес.

Но ако попитате Кони Калчър, главен директор „Клиентско обслужване“ в Zurich, тя ще ви каже точно обратното.

Историята ѝ в застрахователната компания започва след 33-годишна кариера в гиганта за играчки Lego. Двете индустрии са несъвместими - клиентите им също, разказва Fortune.

И все пак, Калчър вижда възможност Zurich да образова Gen Z и да повиши финансовата му култура. Това е шанс за компанията да превърне студения и дистанциран подход в застраховането в нещо по-достъпно за младите клиенти.

Швейцарската компания съществува от 150 години, скед като скромен морски застраховател я основава през 1872 г. Преживява войни, природни бедствия, пандемии и други кризи, което я превръща в застрахователния гигант, който е днес.

Но под ръководството на Калчър, която се присъединява преди пет години, компанията се трансформира за съвременния свят, застрашен от климатични промени, кибератаки и застаряващо население.

Уроци от Lego

Репутацията на Lego е на лидер в производството на играчки. Но когато Калчър е в компанията, нещата са изглеждали различно.

„Lego е богата марка. Ако се разровите в историята ѝ, тя е пълна с традиции в разказването, разбиране на марката и на клиентите. Това не винаги е било така“, разказва тя.

През 30-годишната си кариера ръководи маркетинговите дейности и опита на потребителите с Lego, включтелно, когато компанията е на ръба на фалита - нещо, което днес изглежда немислимо, като се има предвид, че се представя по-добре от другите в световната индустрия за играчки.

LinkedIn | Conny Kalcher

Според Калчър част от причините, поради които Lego е успяла да промени бизнеса си, са, че е дала приоритет на купувачите и се е опитала да търси това, което искат. В този смисъл не смята, че застраховането е много различно.

„Разбира се, двете индустрии са несравними. Клиентите обаче са си клиенти, а те често искат едно и също нещо.“

Хората искат да се чувстват обгрижени по начин, който отговаря на техните нужди и начин на живот. Но често се губи в морето от технически жаргон на застрахователите.

В случая с Zurich, въпреки че компанията е отбелязала забележителен глобален растеж през своята история, тя все още се бори да преосмисли себе си. Приблизително 70% от бизнеса ѝ на дребно идва от Европа, Близкия изток и Африка. Това е конкурентен пейзаж, в който лоялността е трудна за постигане, тъй като цените привличат повече клиенти.

„Когато се присъединих, мотото беше: Ние сме тук, за да ви защитим. Но знаете ли? Всяка застрахователна компания в целия свят е тук, за да ви защити. Това не ви откроява“, казва Калчър. И точно тук ролята ѝ става ключова: да направи компанията по-близка до клиентите и да отмени „лошия образ“, който застрахователния бизнес си е спечелило с времето.

Apple на застраховането

Визията на Калчър за швейцарската компания е да я превърне в „Apple на застраховането“.

Не е тайна, че Apple отлично разбира от какво се нуждаят клиентите ѝ, а една от тайните е последователността. Вероятно затова джаджите на компанията са най-използваните в целия свят - от младежи до възрастни хора.

Zurich иска да изгради подобна връзка със своята база и най-вече с поколението Z, родени между 1997 и 2012 г., която вече навлиза на пазара на труда. Те са дигитално ориентирано поколение, което познава света само чрез технологиите.

Освен това, не са толкова финансово осведомени, което отваря нови врати за Zurich. Това обаче означава също, че застрахователят трябва да промени начина си на действие и да направи застраховката по-привлекателна за тях.

„В някои страни използваме TikTok, за да разговаряме с Gen Z и това работи много добре. Instagram също“, казва Калчър. Целта е да сме забавни, ангажиращи и надеждни.

В кратките видеоклипове в TikTok и Instagram, някои от които са събрали над 10 милиона гледания, се обсъждат различни теми - от финансова защита по време на ваканция до развенчаване на митове за автомобилното застраховане.

От 2021 г., когато Zurich стартира кампанията си в Instagram, компанията е отбелязала 96% ръст в броя на последователите си. От старта на TikTok следващата година, тя е отбелязала 430% ръст.

„Става дума за това да започнем да ставаме значими, като се появяваме на местата, където са тези клиенти. След това е важно да имате правилните оферти за тях.“, казва Калчър.

Компанията опростява и начина, по който комуникира с хората, използвайки изкуствен интелект, като улеснява намирането на информация и я прави по-разбираема.

„Бих искала клиентите да започнат да говорят за нас като за различни, такива, които наистина са на разположение във всеки момент. Това би било най-голямото признание.“, допълва Калчър.