Всеки нов филм от поредицата Mission Impossible изправя екипа пред нова задача, която е, меко казано, все по-невъзможна.

Всяко продължение трябва да надминава предишното, което е доста амбициозна цел, като се има предвид, че в предишните части видяхме как Том Круз се катери по най-високата сграда в света или как се прикрепя към излитащ самолет, пише The Guardian.

Сега, когато премиерата на Mission: Impossible - The Final Reckoning наближава, режисьорът Кристофър Макуори обещава още по-голямо зрелище. В интервю за Empire той споделя, че новият филм ще доведе зрителите до краен предел.

„След ексклузивна прожекция един човек каза: ‘През цялото време се задушавах. Почти получих сърдечен удар.’ И тогава осъзнах, че сме се справили със задачата.“

Това е реклама, която определено приковава вниманието на зрителите. Макуори трябваше да обещае нещо грандиозно, особено след като последният филм от поредицата не успя да оправдае очакванията в боксофиса. Дори главният му каскадьорски момент - скок с мотоциклет от скала - не беше приет добре, след като години наред беше промотиран, а в крайна сметка изглеждаше просто като продукт на компютърна графика.

Но този път новата „задушаваща“ сцена звучи като билет към успеха, стига идеята ви за добро филмово изживяване да включва адреналин. А изглежда, че все повече зрители търсят точно това.

Поредицата Terrifier е жив пример за това как шокът и сцените, които пробуждат отвращение у зрителя, могат да доведат до грандиозен успех. Всяко следващо продължение жъне все по-голям успех, благодарение на слухове, че филмите са достатъчно гадни, дори за да накарат зрителите да припадат или да повръщат. На британската премиера на Terrifier 3 това се случва по време на сцена, в която клоун използва резачка върху гениталиите на мъж.

Идеята да се играе с търпението на зрителите не е тук от вчера. През 2015 г. филмът на Илай Рот The Green Inferno накара зрител да припадне по време на прожекция на филмов фестивал.

Вместо да се притесни, Рот беше във възторг - той гордо съобщава в Twitter: „Официално е! Един човек припадна по време на прожекцията #Deauville2015!“

Същата година, на премиерата на филма Bite, раздават торбички за повръщане. Реакциите са мигновени - някои зрители припадат, други повръщат, а един мъж дори удря главата си по стълбите. Това, разбира се, само засилва интереса към филма.

Но дори този подход си има граници.

Припадъците и повръщането се възприемат като награда за режисьорите и предизвикателство за зрителите, но нищо повече. Всичко по-сериозно обаче може да превърне забавлението в трагедия.

Историята разказва за прожекция на филма Freaks от 1932 г., когато жена твърди, че съдържанието ѝ е причинило спонтанен аборт - крайност, която надхвърля границите на допустимото дори за любителите на ужаса.

Историята на киното е пълна със случаи, в които зрителите реагират изключително остро на това, което виждат върху големия екран.

През 1975 г. 45-годишният Елмър С. Съмърфийлд получава фатален сърдечен удар 45 минути след началото на Jaws. През 2004 г. на 56-годишната Пеги Скот ѝ се случва същото по време на сцената с разпятието в The Passion of the Christ. В по-близкото минало 42-годишен мъж от Тайван получава инсулт, докато гледа Avatar, като лекарите не обвиняват високото му кръвно налягане, а „свръхвълнението“ от филма.

За разлика от маркетинговите трикове на филми като Terrifier, режисьори като Джеймс Камерън не се гордеят с това, че зрители получават инсулти заради „прекалено реалистични извънземни китове“. И вероятно ще остане по същия начин, ако някой е прекалено разтърсен от новия Mission: Impossible.

Всъщност, идеята да бъдете на косъм от сърдечен удар е едно, но реално да ви се случи е нещо съвсем различно. Ако режисьорът на Mission: Impossible иска да се конкурира с филми като Terrifier, може би трябва да обмисли сцена, която ще накара зрителите да реагират още по-крайно. Това определено би било нещо ново, макар и да звучи леко плашещо.