„Наистина се радвам, че социалните мрежи не съществуваха тогава, защото нещата, които хората ми говореха, бяха достатъчно лоши.“

Това казва пред CNBC звездата Дейвид Бекъм, визирайки периода на кариерата си като футболен играч, продължила от 1992 до 2013 г. Той говори пред медията в рамките на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария.

Бекъм, който за първи път присъства на WEF, получи в понеделник наградата Crystal. Тя е признание за "лидери със значителен принос за социалния, екологичния и творческия напредък". Бекъм получи отличието за работата си в защита на уязвими деца. От 2005 г. той е посланик на добра воля на УНИЦЕФ.

По време на интервюто за CNBC 49-годишният президент и съсобственик на американския футболен клуб Inter Miami засяга темата за опасностите от социалните мрежи и за това как семейството му се справя с онлайн тормоза.

Бекъм и съпругата му Виктория имат четири деца, които според него са изправени пред огромен натиск от социалните мрежи. Най-голям е синът им Бруклин - на 25 години. Най-малка е Харпър - на 13.

Бившият футболист казва, че дъщеря му няма акаунт в никоя социална платформа, добавяйки: „ще го запазим така за известно време“. Синовете му обаче имат доста ярки профили в мрежите.

„На всички им изпращат съобщения и всички те сядат с мен и Виктория и питат как да се справят с това“, споделя Бекъм.

„Колкото и да се обръщате към тях и да им казвате да не четат въпросните неща, всички ги четем. Това е проблемът“, признава той. По думите му всички сме привлечени от съдържанието в социалните мрежи, а в него има твърде много тормоз, който продължава и който е насочен не само към децата, но и към възрастните.

„За съжаление живеем в култура, в която тормозът изглежда се приема, а това не трябва да е така. Мисля, че социалните мрежи носят истинската отговорност да защитят хората от тормоза“, казва още Бекъм, който има над 88 милиона последователи в Instagram.

Той изтъква, че чувства отговорност за съдържанието си и че зад всяка негова публикация има „истинска мисъл“, опитвайки се да използва социалните мрежи „за добро“.