Сезонът на отчетите на големите технологични компании започва през следващата седмица с купища съобщения от някои от най-важните играчи в индустрията, включително Apple, Meta и Microsoft.

С настъпването на новата година и с изкуствения интелект, който все още е най-горещият продукт в Силициевата долина, можете да очаквате много разговори за това как компаниите печелят от технологията и колко харчат за капиталови разходи, свързани с изграждането на центрове за данни и производството на нови модели.

И над всичко това ще надвисне въпросът как новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще повлияе на най-голямата технологична тенденция от години насам. Независимо дали става въпрос за по-строги мита, контрол на износа или по-свободни антитръстови регулации, технологичните гиганти ще следят внимателно Вашингтон, пише Yahoo Finance. А инвеститорите със сигурност ще искат да знаят какво означава това за финансовите резултати на компаниите.

Във вторник Тръмп вече остави своя отпечатък на сцената на изкуствения интелект, обявявайки Stargate - компания за центрове за данни за изкуствен интелект на стойност 500 млрд. долара, ръководена от Softbank, OpenAI и Oracle, в рамките на която триото ще изгради центрове за данни за захранване на проекти за изкуствен интелект в САЩ.

В четвъртък Тръмп подписа изпълнителна заповед, целяща да осигури доминиращо положение на САЩ в областта на AI.

Всичко това ще допринесе за доста интересен сезон на отчетите, който започва с Meta и Microsoft в сряда.

Факторът Тръмп

Инвеститорите и анализаторите ще искат да разберат как компаниите работят с администрацията, за да гарантират, че няма да се окажат от грешната страна на предложените от Тръмп мита върху стоки от Китай.

Apple, чийто главен изпълнителен директор Тим Кук е в добри отношения с президента, избегна митата по време на първата администрация на Тръмп и ще се стреми да лобира и този път. Amazon, Apple, Google, Meta и Microsoft може също така да се сблъскат с по-малко регулации по отношение на антитръстовите въпроси и да се върнат към сливанията и придобиванията.

Съществува и съдбата на CHIPS. Законът, приет при управлението на Байдън, има за цел да върне производството на полупроводници в САЩ. Но Тръмп разкритикува програмата, която осигурява милиарди финансиране на производителите на чипове, като заяви, че тя е „много лоша“ по време на участието си в подкаста на Джо Роугън преди изборите.

Без тези пари Intel, TSMC, Samsung и редица други компании за полупроводници може да не успеят да завършат амбициозните си планове за изграждане на нови мощности за производство на чипове.

Приходи и разходи

В допълнение към Тръмп може да се обзаложите, че почти всяка технологична компания ще спомене приходите и разходите за AI. Според анализатора на Jefferies Брент Тил Microsoft трябва да отчете подобрено потребление на AI и продължаващи разходи - нещо, на което инвеститорите се надяват.

През предходното си тримесечие Microsoft отчете по-добри от очакваните общи приходи и продажби на облачни услуги и AI. Но това не беше достатъчно, за да задоволи инвеститорите, поради което акциите на компанията потънаха с 5% в деня след отчета.

Акциите на Meta претърпяха подобен спад след отчетите си за последното тримесечие, като акциите се сринаха, след като компанията обяви, че капиталовите разходи за цялата 2024 г. ще се увеличат от 37-40 млрд. долара на 38-40 млрд. долара.

От друга страна, Google и Amazon спечелиха инвеститорите, като първата надмина очакванията за приходите от облачни услуги, а Amazon подобри общите маржове.

Акциите на Microsoft са поскъпнали с около 12% през последните 12 месеца, като изостават от по-широкия индекс S&P 500, който е нараснал с 26% през този период. Акциите на Amazon и Google са поскъпнали съответно с 52% и 35%, а тези на Meta - с 66%.

Пренастройване на часовника на TikTok

Един от най-големите проблеми за Meta и Google е какво ще направи Тръмп с TikTok. И двете компании могат да спечелят потребители и рекламни долари, ако приложението за кратки видеоклипове бъде забранено в САЩ, посочва Yahoo Finance.

Но Тръмп работи с главния изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу, за да намери начин приложението да продължи да работи, въпреки закона, който призовава то да бъде изключено.

Ако Тръмп и TikTok не успеят да намерят решение, приложението може да се разпадне, оставяйки своите 170 милиона потребители и рекламодателите, които искат да достигнат до тях, без друго място, освен конкурентни приложения като Instagram и YouTube, което би било от полза и за двете компании.

Но след като Тръмп обяви, че ще „спаси“ TikTok по време на предизборната кампания, ще му бъде трудно да се откаже да запази приложението на повърхността. Ще видим какво ще кажат съперниците на TikTok, ако изобщо има нещо, от началото на следващата седмица.