Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви желанието си американски инвеститор да придобие основен дял в TikTok, собственост на китайската компания ByteDance.

Няколко страни вече са в списъка на претендентите, а потенциалните купувачи вероятно ще са изправени пред множество правни пречки и бариери, отбелязва в анализ CNBC.

След като се намеси, за да възстанови TikTok в САЩ, и забави законa, който забраняваше приложението, Тръмп търси начини да запази популярната платформа. Той вече е предложил американски акционер да купи компанията и след това да продаде 50% дял от нея на правителството на САЩ, което ще управлява съвместно с частната страна.

Ето кои са вероятните претенденти.

Илон Мъск

Тръмп вече е посочил няколко големи инвеститори от вътрешния си кръг като приемливи купувачи, един от които е собственикът на Tesla, SpaceX и X Илон Мъск, който е и най-богатият човек на планетата.

Освен това, той оглавява новия Департамент за правителствена ефективност на Тръмп, има тесни бизнес връзки с Китай и се обяви против забраната на TikTok.

По-рано този месец Bloomberg съобщи, че китайското правителство обмисля план Мъск да придобие операциите на TikTok в САЩ, позовавайки се на анонимни източници. Това последва доклад на Wall Street Journal, в който се твърдеше, че главният изпълнителен директор на TikTok е искал съвети от Мъск преди встъпването в длъжност на Тръмп.

CNBC не успя да се свърже с Мъск за коментар.

„Илон Мъск продължава да е в центъра на вниманието като потенциален кандидат за TikTok, който вероятно включва технологични партньори/външни инвеститори, за да се осъществи сделката“, коментират анализатори от Wedbush и допълват, че „железните му отношения с Тръмп биха направили този избор много логичен.“

Нат Шиндлер, анализатор в Scotiabank, също отбелязва, че придобиването на Twitter от Мъск е показало интереса му към глобалните социални медийни платформи. Той обаче вижда и потенциални пречки пред технологичния магнат.

„Мъск вече е подложен на обстрел заради притежаването на X и схващането, че го използва за популяризиране на определени политически идеи, а всяко участие в TikTok може да предизвика допълнителен обстрел и антитръстов контрол“, обяснява анализаторът.

Лари Елисън

Тръмп би одобрил и варианта Oracle на Лари Елисън да закупи платформата.

Милиардерът застана редом до президента на пресконференция във вторник, посветена на плановете му за инвестиции в инфраструктура с изкуствени интелект, на която бяха зададени въпроси за потенциалната сделка с TikTok.

„Това, което мисля да кажа, е: купете я и дайте половината на САЩ. Половината и ние ще ви дадем разрешение“, отговори Тръмп, преди да се обърне към Елисън, за да го попита дали сделката звучи разумно. „На мен ми звучи като добра сделка, г-н президент“, заяви Елисън.

Той и неговата компания са в центъра на дилемата с TikTok, тъй като работят като доставчик на облачна инфраструктура за ByteDance в САЩ. Предвид съществуващите си отношения с Tiktok, Oracle е „пряко инвестирана в успеха на Tiktok в региона“, казва Шиндлер от Scotiabank.

Елисън е наддавал за Tiktok,заедно с Walmart още през 2020 г., когато Тръмп за първи път настоя за забраната ѝ.

Нито една от двете компании не е отговорила на молбата на CNBC за коментар.

Тръмп беше дал одобрението си за сделка между Walmart и Oracle, според те щяха да си партнират, за да поемат приложението в САЩ, избягвайки забраната. Опитът на администрацията в Белия дом да забрани TikTok в САЩ тогава обаче се провали заради правни предизвикателства.

По-късно Елисън се присъедини към групата инвеститори, които помогнаха на Мъск да купи социалната платформа Twitter, сега известна като X, през 2022 г.

„Смятаме, че Oracle на Лари Елисън може да има ключова роля във всяка сделка, като се има предвид технологичното им партньорство с TikTok и появата му в Белия дом с проекта Stargate“, допълват от Wedbush.

Според тях се очаква през следващите седмици да се появят множество оферти за TikTok, като Мъск и Елисън ще бъдат водещи сред играчите.

Големи играчи, сериозни пари

Освен Мъск и Елисън, експертите посочват още няколко страни, които биха проявили интерес към потенциална сделка за TikTok, като добавят, че бариерите за навлизане са високи.

Като се има предвид финансовият залог на сделката с TikTok, малко вероятно е някой недобросъвестен инвеститор да придобие платформата на ниска цена, казва пред CNBC Пол Триоло от Albright Stone Group.

„Макар че е трудно да се направи актуална оценка на TikTok, тя вероятно е от порядъка на 40-80 млрд. долара, което означава, че който и да реши да се включи, трябва да е готов със сериозни средства.“

Той добави, че потенциалните кандидати вероятно ще включват някои от най-големите американски играчи в областта на социалните медии и технологиите, като Meta и Google, в допълнение към X на Мъск.

Meta и Google не отговориха на запитването на CNBC за коментар.

Сара Крепс, директор на Института за технологична политика към Университета Корнел, обаче предупреждава, че придобиването на значителен дял в TikTok от играчи като Meta, Google и Мъск може да повдигне антитръстови въпроси.

Анализаторът на Scotiabank Нат Шиндлер отбелязва, че има и редица други играчи, включително съществуващите инвеститори BlackRock, Coatue и General Atlantic, които притежават голяма част от компанията майка на TikTok. Има възжмоност някои от тях да участват в продажбата и да инвестират в новото американско дружество.

„Други големи рискови фондове, хедж фондове и мениджъри на активи от Tiger до Fidelity също вероятно ще проявят интерес към бързо развиваща се платформа с такава огромна база от потребители“, допълва Шиндлер, като подчертава, че намирането на инвеститори няма да е проблем.

MrBeast

В страстта около сделката за TikTok се включиха и някои нетрадиционни играчи.

Суперзвездата на социалните медии MrBeast - с истинско име Джими Доналдсън, инфлуенсър с над 100 милиона последователи на TikTok, публикува няколко видеоклипа, в които проявява сериозен интерес към закупуването на платформата, като твърди, че е разговарял с милиардери.

В един от видеоклиповете дори обяснява, че има готова оферта и се шегува, че може да стане новият главен изпълнителен директор на TikTok.

В четвъртък Матю Хилцик, говорител на Доналдсън, заяви пред CNBC, че „няколко потенциални купувачи са в текущи дискусии с Джими, но той няма ексклузивни споразумения с никой от тях“.

„Народната оферта“ за TikTok

Ръководената от основателя на Project Liberty Франк Маккорт и включваща канадския бизнесмен и телевизионната звезда Кевин О'Лиъри инвеститорска група „Народна оферта за TikTok“ предложи сделка за 20 млрд. долара в брой.

Миналата година О'Лиъри заяви пред CNBC, че иска да купи платформата с отстъпка, тъй като евентуална сделка няма да включва оригиналния алгоритъм. Организацията заяви, че вече разполага със заместител за TikTok в САЩ.

След коментарите на Тръмп за 50% дял в платформата, тази седмица и Маккорт, и О'Лиъри заявиха, че се интересуват от сделка и се надяват да работят с Тръмп, за да я осъществят. Маккорт също така допълни, че иска TikTok да управлява децентрализиран протокол за социални мрежи, или DSNP, под надзора на Project Liberty Institute, организация с нестопанска цел, основана от милиардера.

Мнозина правни и технологични експерти обаче заявиха пред CNBC, че указът на Тръмп за отлагане на забраната на TikTok противоречи на по-ранното решение на Върховния съд за потвърждаване на закона и може да срещне правна съпротива.

В понеделник О'Лиъри допълни, че сделката не може да се осъществи, след като в неделя Върховният съд потвърди предстоящата забрана на TikTok по Закона за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни противници, или PAFACA.

Очаква се Пекин и предстоящите преговори с Тръмп за търговията със САЩ също да изиграят решаваща роля дали китайското правителство ще позволи на ByteDance да извърши продажба.

„В тази игра на покер с високи залози между администрацията на Тръмп и Пекин е ясно, че TikTok е голям чип на масата“, допълват анализаторите.