Фед в сянката на Тръмп: Какво ще се случи с лихвените проценти в САЩ
Новият президент вече усложни работата на централната банка с ходовете си за ограничаване на имиграцията и повишаване на данъците върху вноса
Очаква се банкерите от Федералния резерв на САЩ, които ще заседават следващата седмица, да запазят лихвените проценти. По-важното обаче ще бъде как централната банка ще се противопостави на първите стъпки на президента Доналд Тръмп, които вероятно ще повлияят на икономиката през тази година на САЩ, включително призивът му намаляването на разходите по заемите да продължи.
Тръмп вече усложни работата на Фед с ходовете си за ограничаване на имиграцията и повишаване на данъците върху вноса, а в четвъртък заяви пред световни бизнес лидери, че ще призове трезора да намали лихвените проценти.
„Ще изискам лихвените проценти да се понижат незабавно и по същия начин те трябва да се понижат в целия свят“, каза той на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, връщайки се към форма на натиск, която редовно прилагаше без видим ефект през първия си мандат.
В първите дни на новия си мандат републиканецът затегна правилата за имиграцията, като се очаква увеличаване на броя на депортациите, и заплаши с по-високи данъци върху вноса от 1 февруари. Това би било първата от очакваните поредица от стъпки, които могат да се осъществят по все още неизвестни начини.
Предизвикателството за председателя на Фед Джером Пауъл и неговите колеги ще бъде в определянето на това доколко да позволят на несигурността за това, което предстои, да влияе върху решенията за паричната политика сега, и дали да дадат насоки за перспективите на Фед.
„Ако се съгласят с Тръмп, това ще изглежда прекалено политически”, казва пред Reuters Винсент Райнхарт, бивш високопоставен служител на Фед, а сега главен икономист в BNY Investments. „Но ако се въздържат, рискуват да подведат обществеността за това какво да очаква, ако вносните стоки станат по-скъпи или работната сила се свие”.
„Насоките на Фед представляват прогноза, а днес всяка прогноза е свързана с политическата икономия. Това е трудно за една независима агенция“, добавя Райнхарт. „Не можете да движите паричната политика въз основа на предположението, че до края на тази година ще има мита или данъчно законодателство. В момента има много движещи се части“.
Колко бързо и в каква посока ще се развиват политиките на Тръмп през следващите месеци вероятно ще окаже влияние върху това, което Фед се надява, че ще бъде последната фаза от борбата му за овладяване на инфлацията. Тя избухна до 40-годишен връх през 2022 г., но сега е в рамките на около половин процентен пункт над целта от 2%.
След като намали основния лихвен процент с цял процентен пункт миналата година, Фед заседава във вторник и сряда, като очакванията са банкерите да го запазят в сегашния диапазон от 4,25% до 4,50%. Данните от последното заседание на трезора на 17-18 декември запазиха основното мнение на служителите, че инфлацията ще продължи да се движи стабилно, макар и бавно, към 2%, при ниско равнище на безработица и продължаващо наемане на служители и икономически растеж.
Максимална вариативност
Ценовият индекс на разходите за лично потребление, който Фед използва за определяне на инфлационната си цел, вече се доближава до 2% на тримесечна и шестмесечна база. Банкерите очакват стабилният напредък да се възобнови през следващите няколко месеца, но искат потвърждение в данните.
„Разглеждаме януарската среща на Фед предимно като плацдарм“, казва анализаторът на Bank of America Марк Кабана. „При толкова много несигурност очакваме Фед да запази максимална възможност за избор да възобнови съкращенията през март или да продължи паузата”.
Служителите на Фед вече се спряха на потенциалните последици от търговската, имиграционната и други политики на Тръмп, като на заседанието през декември изказаха предположения за малко по-бавен растеж, по-висока безработица и малък по-нататъшен напредък по отношение на инфлацията през следващата година.
Протоколът от това заседание показа, че много от банкерите подкрепят прогнозата за по-малък напредък по отношение на инфлацията и по-бавен темп на намаляване на лихвените проценти през 2025 г. Все пак в последните си публични коментари преди заседанието управителят на Фед Кристофър Уолър заяви, че политиката може да се наклони и към повече и по-бързи съкращения, ако инфлацията се държи прилично.
Влиянието на митата далеч не е сигурно, а Тръмп твърди, че те ще повишат федералните приходи и ще преместят много производства в САЩ. Стъпките към дерегулация също ще държат инфлацията под контрол, смята той.
Стагфлационна комбинация от политики
Междувременно изборната победа на Тръмп през ноември се усети и по други начини във Фед. Гуверньорът Майкъл Бар подаде оставка като заместник-председател по надзора, считано от 28 февруари, а Фед се оттегли от международния консорциум на централните банки по въпросите на изменението на климата. По този начин централният трезор отмени решението си да се присъедини към групата, взето точно преди идването на власт на демократа Джо Байдън преди четири години. Но обхватът на плановете на републиканеца за тарифите, данъчната и регулаторната политика и имиграцията едва започва да се оформя и дори въздействието на първоначалните му стъпки може да стане ясно след време.
След изборите показателите за обща несигурност в областта на икономиката и паричната политика на САЩ се повишиха. В първите дни на втория си мандат Тръмп не остави съмнение, че възнамерява да следва предизборните си обещания - и дори да ги разшири с обявяването на поне временни ограничения върху това, което националните здравни агенции могат да казват на обществеността.
Брадли Сондърс, икономист за Северна Америка в Capital Economics, очаква Фед да намали лихвите отново на заседанията си през март и юни, но евентуални по-нататъшни съкращения остават под въпрос, тъй като политиката по отношение на имиграцията намалява ръста на работната сила, а митата водят до подновяване на инфлацията при стоките.
„Очакваме стагфлационна комбинация от политики от новата администрация на Тръмп“, казва Сондърс. „Това ще означава по-малко съкращения в зависимост от точния момент на прилагане на политиката на Тръмп“.