Европейската централна банка заседава в четвъртък за първи път след идването на Доналд Тръмп на власт. Това заседание ще се проведе на фона на надвисналите над бавната икономика на еврозоната американски мита, които могат да усложнят икономическите перспективи.

Трейдърите смятат, че още едно намаляване на лихвените проценти е сигурно, така че въпросът е дали ЕЦБ ще направи някакви нови намеци за пътя напред.

„Те очакват президентът Кристин Лагард да каже, че вратата за по-нататъшно намаляване на лихвите е отворена“, казва пред Reuters Бруно Кавалие, главен икономист в Oddo.

Информационната агенция извежда пет ключови за пазарите въпроса:

1. Какво ще направи ЕЦБ в четвъртък?

Най-вероятно ще намали основната лихва с още 25 базисни пункта до 2,75%.

Пазарите напълно остойностяват този ход, а ЕЦБ премахна формулировката, която обещаваше да запази рестриктивните лихвени проценти, от насоките си през декември.

„Няма промяна в перспективите от декември насам“, посочва ръководителят на отдела за макроикономически изследвания на Pictet Wealth Management Фредерик Дюкрозе.

2. Променя ли мисленето на ЕЦБ завръщането на Тръмп?

Засега не, смятат икономистите.

Президентът на САЩ Тръмп не наложи мита веднага и заяви, че САЩ все още не са готови за всеобщи такива. Въпреки това той постави Канада, Мексико и Китай на огневата линия и се оплака от условията на търговия с Европейския съюз.

Миналата седмица новият президент заяви чрез видеозапис пред Световния икономически форум в Давос, че другите икономики ще бъдат изправени пред мита, ако произвеждат продуктите си извън САЩ. Въпреки че някои анализатори се успокояват, че първоначалният подход е по-премерен от очакваното, това може да се промени.

За ЕЦБ всичко е свързано с това как митата ще повлияят на инфлацията в еврозоната - пряко или чрез въздействието им върху търсенето.

Миналата седмица Лагард заяви, че банката не е „прекалено загрижена“ за политиките на Тръмп, които изнасят инфлацията в Европа - коментари, които икономистите на ABN AMRO приемат като сигнал, че ЕЦБ ще разглежда тарифите предимно като негативни за растежа.

3. Доколко е необходимо ЕЦБ да намали лихвените проценти?

Трейдърите очакват почти четири намаления на лихвите от страна на ЕЦБ през тази година, а някои банкери изрично се съгласиха с това, като посочиха, че лихвите ще паднат до 2%.

Това би поставило ставките в рамките на оценките за т.нар. неутрален лихвен процент, който нито ограничава, нито стимулира растежа. Но някои ястреби звучат по-предпазливо по отношение на темпото. Главният ястреб Изабел Шнабел неотдавна предупреди, че банката трябва „дълбоко да помисли“ колко далеч и бързо да намалява.

След като лихвите достигнат 2,5%, „те ще трябва да помислят малко по-дълбоко, за да решат накъде да тръгнат“, смята и портфолио мениджърът на PIMCO Константин Вейт. Но като се има предвид слабата икономика, може да станем свидетели на спад на лихвите до 1,75%.

Миналата седмица Лагард заяви, че неутралното ниво е между 1,75% и 2,25%.

4. Доколко е обезпокоително повишаването на инфлацията за ЕЦБ?

Не много, смятат икономистите.

През декември инфлацията се повиши до най-високото си равнище от юли насам - 2,4%, което се дължи на по-високите цени на енергията и разходите в сферата на услугите, където тя се задържа устойчиво на 4%.

И все пак повишението е в съответствие с очакванията на банката, а главният икономист Филип Лейн е уверен, че ръстът на заплатите се забавя и бързо ще изтегли инфлацията в услугите надолу. Той също така предупреди, че твърде дългото задържане на лихвените проценти на твърде високо равнище може да доведе до понижаване на инфлацията под целевата стойност.

„Инфлацията се доближава до 2%, но нещата не са толкова прости. В крайна сметка растежът е важен, ако искате да видите накъде ще тръгне тя“, казва главният анализатор на Danske Bank Пиет Кристиансен.

5. Какво ще стане, ако Фед спре да намалява лихвите?

ЕЦБ може също да забави съкращенията си, но това зависи от причината.

Залозите на трейдърите за намаляване на лихвените проценти на Фед се разколебаха през януари предвид несигурността около перспективите за инфлацията в САЩ.

BofA и BNP Paribas очакват Фед да остане на задържане през тази година.

„Ако те не намалят, защото икономиката в САЩ е силна, това е добра новина за Европа. ЕЦБ всъщност може да се изкуши да намали малко повече“, казва Дюкрозе от Pictet. „Ако Фед не намали заради сценарий на стагфлация, тогава това е друга история“.