Песимизъм и изоставане в икономическия марш - ключови настроения за Европа от Давос
Днес на Световния икономически форум в Давос управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на ЕЦБ Кристин Лагард се съгласиха, че Европа трябва да привлече повече капитал, за да стимулира икономиката си
В Европа преобладава песимизъм и може би е дошло време да се инвестира отново в региона. Това заяви Лари Финк, главен изпълнителен директор на американската финансова корпорация BlackRock, по време на Световния икономически форум в Давос, цитиран от Reuters.
Икономическата активност на компаниите от еврозоната се е върнала към растеж, след като стабилното представяне в сферата на услугите през януари бе допълнено от облекчаване на дългогодишния спад в промишления сектор, показа проучване, публикувано по-рано днес.
"Има твърде много песимизъм по отношение на Европа", каза Финк.
"Смятам, че вероятно е (дошло) време да инвестираме отново в Европа", отбеляза той, добавяйки, че все още предстои напредък в някои области, като например консолидацията на капиталовите пазари.
По време на дискусиите в Давос взеха участие и управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, които се съгласиха, че Европа трябва да привлече повече капитал, за да стимулира икономиката си.
Съединените щати "маршируват" пред Европейския съюз по производителност, заяви Георгиева. "За да повишат производителността си, страните трябва да бъдат много агресивни в отварянето на възможности за предприемачество", подчерта директорът на МВФ пред участниците във форума.
Според Георгиева, Европейският съюз се нуждае от задълбочаване на капиталовите пазари и създаване на истински единен пазар, който да стимулира конкуренцията. Тя изтъкна предимствата на американския модел, където капиталовите пазари ефективно разпределят средства към динамични предприятия, особено в технологичния сектор.
"Трябва да задържим талантливите хора и финансовия ресурс тук", обяви Лагард, определяйки световните икономически предизвикателства, пред които е изправена Европа, като "екзистенциална заплаха", след като новият президент на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност по-рано през седмицата.
"Ако европейските лидери успеят да се обединят и да отговорят на тази екзистенциална заплаха, има огромен потенциал Европа да отговори на предизвикателствата", каза тя.
Говорейки за инфлационните прогнози в САЩ, Лари Финк заяви, че не е особено притеснен, че траекторията на доходността на американските държавни облигации отразява очакванията за по-висока инфлация, а също и за фискален дефицит.
Референтната доходност на 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши до ниво 4,64 на сто.
Доходността на 10-годишните американски облигации може да достигне дори до 5,5 на сто, смята Финк.