Лагард и Фон дер Лайен в един глас: Европа има силни страни, на които може да разчита
„Залогът е твърде голям. Готови сме да направим всичко необходимо, за да върнем Европа на правилния път“, казват две от ключовите личности в управлението на ЕС
Запазването на конкурентоспособността е от основно значение за бъдещето на Европа - това е основното послание в общия коментар на президента на ЕЦБ Кристин Лагард и и председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен, публикуван на 1 февруари в официалния блог на ЕЦБ.
Нуждаем се от по-бърз икономически растеж и по-висока производителност, за да защитим качеството на живот на европейците - от работните места и доходите до тяхната сигурност и благосъстояние, допълват две от лидерските фигури начело на институциите в Европейския съюз.
Ето целият текст на коментара им.
Европа трябва да действа.
Конкурентоспособността ни е застрашена.
Докато се разгръща световната революция в областта на изкуствения интелект, ЕС може да се окаже встрани от нея.
Нашите традиционни производствени шампиони губят пазарен дял в световен мащаб. Геополитическите промени превръщат зависимостите в уязвимост и натоварват нашите предприятия с високи цени на енергията.
Европа трябва и ще намери своето място в този нов свят.
Перспективите за нашия континент са по-добри, отколкото изглеждат. ЕС има силни страни, на които може да се опира, и има план за отстраняване на слабите си страни.
Европа има силни икономически основи. Имаме институции, които се ръководят от принципите на правовата държава, и независима централна банка, която се стреми към ценова стабилност.
Инфлацията се връща към целта на ЕЦБ от 2%, което позволява намаляване на разходите по заемите. Публичните дългове и дефицити са по-ниски, отколкото в други големи икономики.
Европа разполага и с необходимите съставки, за да навакса изоставането си в технологичната надпревара.
На всеки милион жители на ЕС се падат почти толкова висшисти по STEM, колкото в САЩ. Този талант дава много идеи: Делът на Европа в световните патенти е близък до този на САЩ. И ние разполагаме с пари, за да ги финансираме, като домакинствата спестяват около 1,3 трилиона евро всяка година.
Имаме възможност да намалим цените на енергията по траен начин. Преминаването към сигурни и евтини чисти енергийни източници е на път: до 2030 г. над 40% от потреблението на енергия ще бъде от възобновяеми източници. Имаме всички предпоставки да се превърнем в световен център за иновации в областта на чистите технологии, особено когато някои страни поемат в друга посока.
Докато други трябва да намалят зависимостта си, като изградят вътрешен капацитет, ЕС може да избира от по-широк набор от възможности благодарение на уникалната си позиция в световната търговия. Ние сме водещ търговски партньор за над 70 държави и продължаваме да сключваме нови споразумения, като последното от тях е с 400 милиона латиноамериканци. А при сделка с ЕС това, което виждате, е това, което получавате.
Но тези предимства са безсмислени, ако Европа е ограничена от своите слабости. Нуждаем се от дълбока промяна на три фронта.
Първо, трябва да превърнем ЕС в място, където иновативните компании могат да се развиват по-лесно. Само една трета от патентите на университетите в Европа се реализират на пазара, а компаниите, които се опитват да разширят дейността си в рамките на нашия единен пазар, се сблъскват с много вътрешни пречки.
Въпреки спестяванията ни, предприемачите нямат достъп до рисков капитал, тъй като капиталовите пазари все още са твърде фрагментирани.
Второ, трябва да направим Европа по-добро място за инвестиции. Две от всеки три компании в ЕС казват, че регулирането е основна пречка за инвестициите, а само 14% използват изкуствен интелект. Компаниите все още се сблъскват с дълги процедури за издаване на разрешения, обременителни изисквания за докладване и различно прилагане на цифровите правила.
Трето, трябва да направим правенето на бизнес в Европа по-евтино, особено по отношение на разходите за енергия. Въпреки че преминаването към възобновяеми енергийни източници създава добри работни места и укрепва енергийната сигурност и независимост, то е свързано и с по-голяма непостоянност и по-големи загуби на енергия поради ограничаване на потреблението.
За да могат ползите от декарбонизацията да се отразят в сметките на компаниите, са необходими огромни инвестиции в мрежи и хранилища и по-интелигентно устройство на пазара.
Европа е разбрала посланието. Тази седмица ЕК представи своя „Компас на конкурентоспособността“, в който са изложени амбициозни предложения за преодоляване на тези недостатъци.
Отсега нататък ЕС ще се стреми не само да намали бариерите пред компаниите, но и да им осигури ресурсите, от които се нуждаят, за да процъфтяват тук - независимо дали става въпрос за финанси, компютри, енергия или умения.
Например ЕК ще предложи т.нар. „28-и режим“ за иновативните дружества, който ще им позволи да се възползват от единна правна рамка в целия ЕС по отношение на аспектите на корпоративното право, несъстоятелността, трудовото право и данъчното облагане. Тя ще стартира план за Съюз на спестяванията и инвестициите, който ще гарантира, че иновативните дружества могат да намерят необходимата им финансова подкрепа.
ЕС също така ще предостави на компаниите достъп до нашата водеща в света мрежа от суперкомпютри. Това ще спомогне за разработването на нови усъвършенствани технологии и за по-бързото разпространение на изкуствения интелект сред утвърдените шампиони.
ЕЦБ също ще изиграе своята роля, като запази водещата роля на Европа в технологиите за цифрови плащания, включително чрез проекта за цифрово евро.
Успоредно с това регулаторната тежест ще бъде облекчена чрез безпрецедентни усилия за опростяване, които ще започнат следващия месец.
Това ще включва широкообхватно опростяване на законодателството относно отчитането на устойчивото финансиране и комплексната проверка. Цените на енергията ще бъдат намалени чрез редица мерки за интегриране на пазарите, увеличаване на договорената енергия и намаляване на данъците.
Това е само кратка представа за всичко, което предстои.
Дружествата и домакинствата искат да видят действия - и предстои вълна от такива. Не можем да пропиляваме силните си страни със самоналожени ограничения.
Залогът е твърде голям. Готови сме да направим всичко необходимо, за да върнем Европа на правилния път.