Всеки се е срещал с емоционално незрели хора: Те се защитават и при най-малката критика, постоянно отклоняват вината от себе си и усилено се опитват да предизвикат съжаление.

Емоционалната незрялост е все по-голям проблем и независимо дали става въпрос за личния или професионалния ви живот, общуването с подобни хора може да бъде предизвикателство, пише CNBC.

Експертите по психология съветват да внимавате, тъй като лесно може и вие да изпаднете в ситуация, при която изглеждате емоционално незрели пред другите.

Защо? Много от нас автоматично използват определени фрази, без дори да се замислят.

Ето най-често срещаните, които трябва да избягвате:

1. Не е моя грешка

Хората, които са емоционално незрели, често не поемат отговорност за собствените си действия, когато нещо се обърка. Така че какво правят? Измъкват се от ситуациите, като веднага заявяват, че не са виновни.

2. Ако не беше постъпил така, нямаше да стигнем дотук

Емоционално незрелият човек ще направи всичко възможно, за да не поеме отговорност за действията си, а често срещана тактика е да направи така, че да изглежда, че вие или буквално някой друг е сгрешил - не той.

3. Не е нужно да ти се обяснявам

Почти можете да си представите как малко дете казва това. Тази фраза е начин те да избегнат всякаква отговорност или комуникация с човека, с когото общуват.

4. Прекаляваш с емоциите

Това е комбинация от „gaslighting“ - опит да накарате другите да повярват в една фалшива реалност - и повторно прехвърляне на вината. Посланието, което те изпращат: Ти си проблемът, а не аз. Друга токсична фраза в тази насока е „ти си прекалено чувствителен“.

5. Ок, както и да е

Хората използват това често с вдигане на рамене, за да кажат: „Свърших с обсъждането на този въпрос“. Това е емоционално незрял метод за затваряне на пътищата за комуникация.

6. За какво говориш? Никога не съм казвал това!

Хората, които са емоционално незрели, пренаписват реалността както за себе си, така и, което е може би по-важно, за другите. Когато някой каже нещо подобно, той обикновено се опитва да избяга от отговорност и да ви накара да мислите, че се е случило нещо друго.

7. Това е твой проблем, не мой

В този случай емоционално незрелите хора излизат от всеки сложен въпрос, като го прехвърлят върху някой друг.

8. Правиш огромен проблем от нищо

Друг пример за обезсилване на събеседника, който се използва както в личните, така и в професионалните отношения. С фрази като тази, емоционално незрелият човек отхвърля опасенията и мненията на другия и омаловажава неговата реакция.

9. Говориш за минали неща

Да, обикновено е по-добре да се съсредоточим върху бъдещето. Но емоционално незрелите хора често обвиняват хората, които повдигат въпроса за техните грешки, че се занимават с миналото. Те не искат да се учат от грешките си и не желаят дискусия за каквото и да било. Искат да продължат напред, без да разглеждат въпроса.

10. Само се шегувах

Ето един пример как емоционално незрелите хора пасивно-агресивно избягват да поемат отговорност за това, което казват. Може да звучи така, сякаш се опитват да изгладят нещата, но всъщност това е по-скоро начин да критикуват някого, след което да се дистанцират от изказването си.

11. Ти винаги/Ти никога...

Емоционално незрелите хора често използват широки обобщения. Вместо да се включат в конструктивен честен разговор или да използват конкретни примери, те ще направят обвинително общо изявление и ще го използват, за да избегнат по-нататъшна дискусия.

12. Но всички го правят!

Ако има фраза, която наистина звучи така, сякаш я е казало дете, то това е тази. Колко от нас са използвали аргумента „но всички деца го правят“, опитвайки се - обикновено напразно да накарат родителите си да ни разрешат да направим нещо?

Но емоционално незрели възрастни също го използват. Те ще извадят изпитания във времето аргумент „всички го правят“ като оправдание за нещо, което искат да направят или вече са направили. Разбира се, те са безгрешни, ако са направили нещо нередно, защото са били подведени с останалите.