Централната банка на Англия намали основния си лихвен процент в четвъртък в отговор на тревожната комбинация от забавяне на икономическия растеж, упорита инфлация и тарифните заплахи на президента на САЩ Доналд Тръмп.

BоE сваля лихвените проценти за трети път от миналия август и понижава прогнозите си за икономическия растеж на Обединеното кралство, който вече изостава далеч зад САЩ. Великобритания е изправена пред несигурност, свързана с възможността търговските конфликти, инициирани от САЩ, да охладят глобалния растеж и търсенето на износа на страната - дори ако самата тя избегне директните мита, пише WSJ.

„Ние ще наблюдаваме икономиката на Обединеното кралство и глобалните развития много отблизо и ще предприемем постепенен и внимателен подход за по-нататъшно намаляване на лихвите“, каза управителят на BoE Андрю Бейли.

BOE намали прогнозата си за растежа на Обединеното кралство, вземайки предвид скорошното покачване на доходността на държавните облигации и отслабеното доверие. Сега банката вижда ръст на брутния вътрешен продукт с 0,75% тази година в сравнение с 1,5% през ноември. Очаква се икономиката на САЩ да нарасне с 2,25%.

BоE предупреди, че растежът може да се забави още повече, ако митата на САЩ върху вноса се повишат или дори ако има високи нива на несигурност относно търговската политика на САЩ след неотдавнашните съобщения на Тръмп за нови мита върху вноса от Канада, Мексико и Китай.

Миналата седмица Федералният резерв остави основния си лихвен процент непроменен и заяви, че не бърза да намалява разходите по заемите. За разлика от това, Европейската централна банка намали лихвите за пети път, като инвеститорите очакват допълнителни намаления на всяко от следващите три заседания за паричната политика.

Централните банкери на Великобритания посочиха, че ще подкрепят по-нататъшни намаления през тази година, но с постепенно темпо предвид постоянните притеснения от бързото покачване на заплатите и цените на услугите.

Задачата на BoE е усложнена от слабостта на паунда спрямо долара. Слабият паунд повиши цените на енергията и друг внос. Валутата може да отслабне още повече, колкото повече BOE намалява лихвите, особено ако Фед запази лихвите там, където са, както очакват много анализатори. Инвеститорите са склонни да се насочват към валути с по-висока доходност.

BоE и другите централни банки изглеждат по-загрижени от признаците на слаб растеж, който може да тласне инфлацията под техните цели през следващите години.

Управляващата Лейбъристка партия в Обединеното кралство, която пое управлението миналата година, обеща значително увеличение на разходите за презареждане на растежа. Въпреки това BоЕ остави оценката си за потенциалния темп на растеж на икономиката на Обединеното кралство през следващите три години като цяло непроменена, като заключи, че ще отнеме време, докато новите инвестиции окажат въздействие.

Банката също така повиши прогнозата си за инфлацията за тази година, вземайки предвид покачването на цените на енергията, като предвижда тя да достигне връх от 3,7% до края на лятото, преди да се върне към целта си в края на 2027 г.