Европейските печеливши и губещи от силния долар
Великобритания и Германия може да изпитат още затруднения от зелената валута, докато Норвегия се очертава като победител
Продължаващото укрепване на долара може да бъде както от полза, така и от вреда за Европа, а пазарни наблюдатели очакват отслабване на основните валути на Блока през 2025 г. след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и устойчивата икономическа несигурност.
Индексът на щатския долар достигна най-високо ниво от повече от две години в понеделник, след като миналата седмица беше публикуван по-благоприятен от очакваното доклад за заетостта в САЩ, отбелязва в анализ CNBC.
И докато американската валута се повишава, европейската удари двегодишно дъно. Еврото спадна с 0,4% до 1,0199 долара в понеделник, което е най-ниската стойност спрямо долара от август 2022 г. Във вторник сутринта то беше слабо променено.
Междувременно британският паунд, който е подложен на натиск през последните седмици благодарение на нарастващите разходи по държавните заеми и опасенията за икономиката на Обединеното кралство - загуби 0,8% и се търгуваше за 1,2125 долара в понеделник, което е най-ниската му стойност от началото на 2023 г. Тази сутрин курсът на стерлинга беше слабо променен.
Американският долар вероятно ще остане на по-високо ниво с повторното встъпване в длъжност на Тръмп, а европейските валути ще се борят да наберат инерция, смята Бартош Савицки, пазарен анализатор в Conotoxia.
„Виждам голяма вероятност пазарите да се държат по начин, подобен на този, който наблюдавахме по време на първия мандат на Тръмп - резки, волатилни движения, но без силни тенденции, така че щатският долар вероятно ще остане силен в краткосрочен план“, допълва той.
В по-дългосрочен план Савицки прогнозира, че доларът може да се понижи, особено след като очакванията за голямо намаляване на лихвените проценти от Фед отслабват.
Той обаче отбелязва, че това не гарантира добри новини за европейските валути.
„Следващите няколко тримесечия ще бъдат трудни както за еврото, така и за стерлинга, които може да не успеят да примамят инвеститорите и да привлекат приток на капитали поради факта, че са повлияни от перспективата за търговски войни и несигурността.“, допълва той.
Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдела за валутни изследвания в Deutsche Bank, е скептичен както към еврото, така и към стерлинга. Екипът му прогнозира диапазон от 0,95 до 1,05 долара за еврото тази година, като един от рисковите фактори са потенциалните нови мита на Тръмп.
„Ценообразуването на Английската централна банка е на върха на ястребовите нагласи, като рисковете са насочени към повече съкращения предвид отслабването на потока от данни. Притокът на валутни потоци, движен от carry money, който подкрепяше стерлинга миналата година, е изложен на риск от обрат.“, допълва той.
За една европейска валута обаче, има положителна перспектива.
„В Швейцария сме бичи настроени към франка. Виждаме продължаващо облекчаване от Швейцарската национална банка, но с оглед на това, че нулевата долна граница скоро ще бъде достигната, темпът на облекчаване спрямо останалия свят ще трябва да се забави.“, смята експертът от Deutsche Bank.
Той добавя, че швейцарският франк се търгува в средата на петгодишния си диапазон и бъдещата администрация на САЩ „вероятно ще приеме в по-малка степен валутни интервенции“.
През 2020 г., при първия мандат на Тръмп, САЩ обвиниха Швейцария, че умишлено обезценява валутата си спрямо долара - твърдение, което властите в страната отхвърлиха. „Малко вероятно е Националната банка агресивно да отблъсне силния франк, което да му позволи да се представи по-добре“, убеден е Саравелос.
Алекс Кинг, бивш валутен трейдър и основател на платформата за лични финанси Generation Money, заяви, че повишаването на долара ще има последици за някои европейски икономики. Великобритания например, може да се сблъска с ново повишение на цените.
„Силният американски долар оскъпява вноса на енергия, тъй като Обединеното кралство е нетен вносител, включително на американски втечнен природен газ и петрол. Това може да повиши инфлацията в следващите месеци, което ще се прибави към съществуващите опасения във връзка с потенциалните американски мита.“
Така икономиката на Обединеното кралство ще се постави в несигурно положение, предполага Кинг, тъй като Английската централна банка разполага с „малко пространство за маневриране, за да смекчи повишената инфлация“ на фона на нарастващите разходи за държавни заеми, лепкавата инфлация и увеличаващите се разходи за заплати.
„От друга страна, Обединеното кралство има търговски излишък със САЩ, така че това е потенциално добра новина за британските износители, чиито продукти стават относително по-евтини за американските вносители“, добавя той.
По същия начин Германия се превърна в значителен вносител на американски втечнен природен газ през последните години, припомня Кинг, така че по-слабото евро може да повиши енергийните разходи, като производственият сектор на страната вероятно ще бъде засегнат най-силно.
„Много германски производители от известно време се борят с по-високите разходи за енергия, така че всяко по-нататъшно увеличение може да предизвика хаос.“
Що се отнася до потенциалния победител в Европа, Кинг смята, че Норвегия може да има полза от силния долар.
„Като малък европейски играч, Норвегия ще се възползва от засилването на щатския долар, тъй като е основен износител на петрол. Тъй като основният ѝ износ се оценява в долари, приходите ще нараснат.
В същото време огромният държавен инвестиционен фонд на Норвегия има значителна експозиция към активи, деноминирани в долари, така че и при него би трябвало да се наблюдава нарастване на стойността.“, допълва експертът.