Хосе Раул Мулино е онзи вид консервативен, проамерикански президент, който Вашингтон обикновено би прегърнал. Сега той се озовава начело на съпротивата срещу заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да превземе Панамския канал.

65-годишният Мулино е израснал в провинция Чирики, земя, която панамците наричат своята версия на Тексас. Издига се в политиката на Панама, след като придобива известност като активист срещу Мануел Антонио Нориега през 80-те години.

За три десетилетия в обществения живот той си е изградил репутация на твърд, понякога сприхав защитник на малка страна, разчитаща на САЩ за своята валута и отбрана.

Той не се поколеба да обвини Държавния департамент на САЩ в „лъжи и неистини“, когато последният заяви, че Панама се е съгласила американските военни кораби да преминават безплатно през Панамския канал - ход, който правителството му обмисля, но все още не е намерил правен механизъм за това.

В петък Мулино е изправен пред най-големия си тест, откакто стана президент миналото лято. Той заяви, че има насрочен разговор с Тръмп.

Това се случва в контекста на все по-напрегнатите отношения между двете страни във връзка с Панамския канал, чието поставяне под контрола на САЩ Тръмп обяви за свой приоритет. Така Панама се изправя срещу най-големия си съюзник заради воден път, който е символ на независимостта на страната и генератор на богатство.

Мулино се зарече, че каналът ще остане в ръцете на Панама.

Според коментар на The Wall Street Journal Мулино е прагматик, който е наясно с асиметрията във властта между САЩ и Панама - страна с четири милиона души, която използва щатския долар като своя валута и няма редовна армия. Джон Фийли, бивш посланик на САЩ в Панама, казва пред WSJ, че не е в стила на Мулино да развява популистки знамена. „Той е правилният панамски президент в точното време“, посочва Фийли.

Откритият през 1914 г. канал е преотстъпен от САЩ на Панама в края на 1999 г. съгласно договор от 1977 г., сключен при президента Джими Картър. Тръмп отдавна казва, че сделката е лоша за САЩ и се оплаква от таксите, които Панама начислява, както и от китайската инфраструктура, изградена по водния път.

В разговора си с Тръмп в петък Мулино планира да изложи как Панама вече се е съгласила с всичко, което Тръмп е поискал - включително ограничаване на китайското влияние, разширяване на сътрудничеството с федералните агенции за спиране на контрабандата на мигранти и наркотици и преференциално третиране на военните кораби на САЩ, посочва WSJ.

В крайна сметка той няма много лостове за влияние освен личния призив към Тръмп, някои отстъпки и върховенството на закона – нещо, с което е свикнал като адвокат.

Преди да стане политик, Мулино ръководи една от най-важните асоциации на бизнес ръководители в Панама и е лидер в опозиционния кръстоносен поход срещу силния човек на страната Мануел Антонио Нориега, участвайки в протести и шествия, които често са насилствено разбивани от силите за сигурност. През 1989 г. САЩ нахлуват в Панама и свалят Нориега от власт.

Като президент Мулино публично подчертава, че принципите на неговата администрация включват спазване на международни договори, налагане на държавни договори и защита на чуждестранните инвестиции.

„Поради юридическото си минало и опита си в борбата за демокрация в Панама, Мулино е много внимателен в спазването на закона и конституцията“, казва Аурелио Бария, активист, който се е борил срещу Нориега заедно с Мулино.

Мулино ръководи страна, която е латиноамериканска версия на Сингапур - има отворена икономика и е център за големи компании, опериращи в секторите логистични и финансови услуги. Около 4% от световната търговия минава през канала. Повече от 70% от трафика се насочва към или идва от САЩ. Панама и Мексико са сред малкото страни в региона, които имат САЩ, а не Китай, като свой основен търговски и инвестиционен партньор.

Мулино твърдо заяви, че Панама никога няма да се откаже от контрола над канала. Регионални експерти казват, че каналът се управлява добре с независим субект - Управлението на Панамския канал, който администрира водния път.

„В продължение на 25 години, без прекъсване, ние управляваме и разширяваме канала отговорно, за да обслужваме света и неговата търговия, включително САЩ“, каза Мулино миналия месец.

Той има причини да се надява на добри отношения със САЩ. През 2013 г. като министър на сигурността спира севернокорейски кораб, превозващ кубински оръжия, включително два изтребителя от съветската епоха и други оръжейни системи, скрити сред тонове захар.

Едно от първите действия на Мулино като президент през юли беше споразумение със САЩ за финансиране на депортиране на мигранти, пресичащи джунглата, част от предизборно обещание за справяне със сигурността на границите и масовата миграция в девствените джунгли, които разделят Панама от Колумбия. В интервю през декември той каза, че се надява Тръмп да продължи подкрепата на САЩ за усилията на Панама да контролира имиграцията.

„Нашето желание винаги е било и ще продължи да бъде да поддържаме ползотворен съюз със САЩ“, каза Мулино.

Панамците до голяма степен подкрепят своя президент, като същевременно се надяват конфронтацията да бъде разрешена по приятелски начин, казва пред WSJ Мирей Ендара, екологичен активист.

Така че сега задачата на панамския лидер е да покаже на сънародниците си сила без да разгневява допълнително Тръмп, който не реагира добре на изправящи се срещу него чуждестранни лидери.

Предстои да видим – разговорът между двамата лидери е насрочен за 15:30 ч. местно време в петък.