Борбата с нелегалната миграция бе един от фундаментите на предизборната кампания на Доналд Тръмп. Веднага след като встъпи в длъжност той се опита да демонстрира, че изпълнява обещанията си – няколко самолета с чудженци бяха пратени към Мексико и друго страни.

Но ако плановете на Тръмп се осъществят напълно, това ще е само капка в морето. Намеренията, поне предизборните, бяха да се депортират милиони незаконно влезли в САЩ. Ако това се случи, някой ще спечели много пари. И няма да са американските граждани, пише The Business Insider. Големият печеливш вероятно ще са частните затвори.

Още в първите си дни като президент Тръмп подписа редица изпълнителни заповеди, като с една от тях бе отменен указ на Джо Байдън, с който пък се разпореждаше на правосъдното министерство да не подноявява договорите си за настаняване на задържани и осъдени с частни компании. Т.е., ако предишната администрация смяташе, че е порочна практика да плаща на частни компании, за да поддържат затвори, сегашната обърна палачинката.

До тук няма особени изненади, защото отношението към тези фирми се променя от десетилетия. То зависи най-много от това дали президентът е демократ или републиканец. Барак Обама например приложи същата политика като Байдън. А и в предишния си мандат Тръмп направи това, което и сега.

Браншът очакваше промяната. Още през миналия ноември Джордж Зоули, изпълнителен директор на GEO Group, която строи и поддържа затвори и центрове за настаняване на психично болни, обяви, че Тръмп ще отмени забраните на Байдън още на първия ден.

Въпреки че фирмите нямат нищо против договорите с министесрство на правосъдието, големите пари са другаде. Още през 2021 г. от CoreCivic, друга компания-оператор на центрове за задържане, отчитат, че броят на затворниците в САЩ намалява и едва 10% лежат в частни структури.

Промяна в миграционната политика обаче може изцяло да промени ситуацията за бранша. Особено ако се пристъпи към депортация в големи мащаби.

„За нас това е безпрецедентна възможност да помогнем на правителството за постигане на една по-агресивна политика“, заяви наскоро Зоули.

Това „тайно оръжие“ в борбата с нелегалната миграция като че ли към момента остава извън светлината на прожекторите. Но не и за финансовите пазари. Цените на акциите на GEO Group и CoreCivic са се увеличили със 105% и с 50% след като Тръмп спечели изборите миналия ноември.

„Основната причина за това е обещанието на Тръмп, че ще депортира милиони хора“, казва Джо Гомес, директор в анализаторската компания Noble Capital Markets.

Как могат такива компании да „помогнат за по-агресивна политика“ и да спечелят милиони?

Основно в три области, казва Бианка Тилек от организацията Worth Rises, която от години се бори срещу превръщането на затворническата система в бизнес. Първо – при временното задържане на нелегални мигранти, докато бъдат отведени за съдебно изслушване. Второ – при следене и наблюдение на такива, които все още не са арестувани. И трето – при транспортиране на задържаните.

Имиграционната служба на САЩ разполага с 41 хил. места за настаняване, но според Том Хоман, бивш началник на тази институция и провъзгласен от Тръмп за бъдещ „цар на границата“, ще се нужни поне още 100 хил. А след като наскоро бе приет закон, който позволява да се арестуват чужденци, обвинени в престъпления, вероятно ще се наложи да се обособят още 60 хил. места. В тази ситуация частните затвори ще имат ключова роля. Тръмп дори обяви, че смята да използва строго охранявания затвор на кубинския остров Гунтанамо за задържане на мигранти.

Към момента GEO Group има 13 500 легла. При нужда, твърдят от компанията, броят им може да бъде увеличен до 31 хил. По подобен начин реагираха и от CoreCivic – че могат да увеличат капацитета си до 25 хил. места.

GEO Group може да се включи и по друг начин – чрез наблюдение на хора, които са в процедура по съдебно изслушване без да са арестувани. В момента в тази програма са включени 182 хил. души, но броят им може да нарасне „значително“, обясняват от компанията. Според различни оценки – дори до 1 млн. души.

Смята се, че нелегалните мигранти в САЩ са около 11 млн. души. Ако правителство постави под наблюдение голяма част от тях и към GEO Group потекат милиони долари, това може да амбицира и други компании да се включат, казва Гомес.

Що се отнася до транспортирането им, то може да се прави по въздух, суша и вода чрез подизпълнители, а според GEO Group от тази дейност се генерират около 25 млн. долара печалба като очакванията са за увеличение. Компанията е планирала инвестиции за 70 млн. долара в места за настаняване, в персонал и техника за наблюдение и в транспорт. От CoreCivic пък казват, че са в постоянен контакт с администрацията с оглед бъдещи обществени поръчки.

Не е изненада, че тези компании се нареждат сред бъдещите печеливши от бюджетни средства. През годините те са били близки до високопоставени представители на Републиканската партия и са похрачили немалко пари за лобиране, както и за дарения. През 2016 г. например GEO Group даряват 225 хил. долара на фирма, която работи за кампанията на Тръмп, след това още 250 хил. долара. CoreCivic дават същата сума. В началото на 2024 г., преди началото на последната кампания, даренията се увеличават. Според анализ на ABC News са стигнали до 1 млн. долара. Сега тези фирми чакат нещо в отплата.

„Можем да предположим, че те са доста развълнувани от възможността търсенето на техните услуги да се разшири“, казва Сетарех Гандехари, от Detention Watch Network, организация, която работи срещу задържането на мигранти. Тя обаче смята, че това не може да се постигне бързо, най-малкото защото фирмите ще имат нужда от време да изградят нужната инфраструктура.

Реализацията на плановете на Тръмп обаче изисква не само време, а и много пари. Към момента не е ясно откъде ще дойдат те, защото имиграционната служба вече има дефицит от 230 млн. долара в бюджета си. Това означава, че ще трябва да се прехвърлят средства от други пера, което винаги е свързано с тромави процедури.

И дори всеки нов разход да бъде одобрен, това пак ще означава много работа. Но е ясно, че тези компании са готови да я свършат. И да получат милиони в замяна.