Иновации вместо регулации: ЕК променя подхода си към икуствения интелект
„Нашата цел е да насърчим иновациите и инвестициите в областта на AI в ЕС“, обяви европейският технологичен шеф Хена Виркюнен
![Иновации вместо регулации: ЕК променя подхода си към икуствения интелект](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/10022025/43ffa7b0-1d0e-44e6-aa32-f2876d8d0ed9.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Брюксел не иска да бъде лидер само в регулирането на изкуствения интелект. Висшите служители на Европейския съюз сега се стремят да покажат на технологичните компании, основателите и инвеститорите, че Европа също може да бъде чудесно място за правене на бизнес.
Иновациите в областта на изкуствения интелект изместиха регулирането му като тема за разговор, откакто председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен започна новия си петгодишен мандат през декември, пише в свой анализ POLITICO. Тя се възползва от AI като потенциална магическа пръчка за съживяване на вялата европейска икономика.
На срещата на върха за действия в областта на изкуствения интелект, която ще се проведе на 10-11 февруари във Франция, висшите ръководители на блока ще трябва да представят своите ходове в глобалната битка за лидерство на полето на тази технология.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп удвои усилията си за спечелване на надпреварата, като намали правилата и подкрепи големи инвестиции. Появата на китайския модел за изкуствен интелект DeepSeek показа, че други региони също имат шанс да се наложат.
За разлика от тях ЕС има AI Act, който ограничава някои потенциално рискови услуги, свързани с AI. Неговите разпоредби ще бъдат въведени през следващата година и половина. Въпреки че ЕС описва правилата като осигуряващи правна сигурност за несигурната нова технология, те са проблем за технологичните компании, които твърдят, че подобни закони само осуетяват амбициите на Европа в областта на AI.
Правилен курс
Преходът на ЕС от регулиране на AI към иновации започва от най-високо ниво. Фон дер Лайен започна първия си мандат начело на нормотворческия орган на ЕС през 2019 г., като обеща законодателство, което да се занимава с „човешките и етичните последици“ от AI. Проектът за AI act се появи две години по-късно, през април 2021 г.
До средата на 2024 г. тонът се промени, тъй като фон дер Лайен се стремеше към втори мандат и обеща да се справи с проблемите, които биха могли да забавят растежа на ЕС, като например излишъка от бюрокрация.
Европа вече е водеща в осигуряването на безопасност на AI, твърди Фон дер Лайен: „Сега трябва да съсредоточим усилията си върху това да станем световен лидер в иновациите в областта на AI“. Тази работа беше поверена на новия технологичен шеф на Комисията - финландката Хена Виркюнен.
Това е голямо предизвикателство. В САЩ се намират повечето водещи доставчици на модели на AI, като серията GPT на OpenAI, Google Gemini и Claude на Anthropic. Там се намират и най-големите доставчици на облачни услуги в света - Amazon, Microsoft и Google - и гигантът в областта на AI чиповете Nvidia.
Европейските предприятия дори въвеждат технологията много бавно, като само 13% от тях са я внедрили.
Виркюнен, която работи само от два месеца, се опитва да коригира този курс. Като начало тя обяви инвестиция от 1,5 млрд. евро в седем суперкомпютъра, оптимизирани за AI, като половината от тази сума се финансира от ЕС. Суперкомпютрите би трябвало да помогнат на европейските стартиращи при обучението на съперниците на ChatGPT.
Тя също така даде знак, че ЕС е отворен за бизнес, като заяви на Световния икономически форум в Давос през януари, че действията са от решаващо значение, „защото знаем, че сега изоставаме много, когато става въпрос за иновации и инвестиции в Европа“.
Виркюнен е още по-категорична в навечерието на срещата на върха за изкуствения интелект в Париж.
„Нашата цел е да насърчим иновациите и инвестициите в областта на AI в ЕС“, написа тя в Instagram след разговор с френския президент Еманюел Макрон и 20 ръководители на европейски компании за AI.
Парите говорят по-силно от правилата, особено когато става въпрос за мащабния инвестиционен план на САЩ за хардуер за AI. ЕС трудно ще се справи с този план, тъй като бюджетите на страните членки остават под натиск, а усилията за отваряне на капиталовите пазари за инвеститорите се бавят.
„Трябва да се похарчат много пари, а това, което харчим в момента, е напълно недостатъчно“, категоричен е пред POLITICO Аксел Вос, германски депутат в Европейския парламент, който ръководи работата по правилата на ЕС за отговорността за AI. „Ако погледнете САЩ, те вече са на върха на всичко, а сега се опитват да похарчат 500 млрд. долара отново за AI“.
Някои американски големи технологични компании казват, че регулациите на ЕС са спирачка за потенциални инвестиции. Главният лобист на Meta Джоел Каплан разкритикува регулаторната рамка на ЕС по време на събитие в Брюксел и предупреди, че Европа ще пропусне възможностите, които AI носи.
„Има огромна възможност, като се има предвид дълбочината на талантите, университетите и научноизследователската и развойна дейност, които съществуват тук, в Европа, да се превърнем в истински лидер“, казва той. „Но това просто не е посоката, в която вървят регулаторните органи“.
Главният лобист на Google Кент Уокър също предупреждава, че правилата на ЕС за най-усъвършенстваните модели на изкуствен интелект са „стъпка в грешна посока“ за всяко негово усилие да настигне световните си конкуренти.
Но Мариет Шааке, бивш европейски депутат и един от академичните експерти, които понастоящем изготвят доброволен набор от правила за най-напредналите модели на изкуствен интелект, отхвърля тези критики. Според нея това са опити на технологичните гиганти да избегнат регулиране.
„Технологичните компании винаги искат да кажат, че ЕС е тромав и бюрократичен, а сега приписват това на AI“, каза тя.
Въпреки това се затвърждава мнението, че ЕС би могъл да се възползва от по-„положителен подход“, като даде приоритет на възможностите, вместо на регулирането за ограничаване на потенциалните заплахи.
„Вероятно щеше да е по-добре да подходим към всичко това от гледна точка на това какво бихме искали да постигнем с AI, вместо на това, което е изключително рисковано и което не искаме“, смята Вос.