През последните три месеца на 2024 г. сезонно изгладеният БВП се е увеличил с 0,1% на тримесечна база в еврозоната и с 0,2% в ЕС, съобщава Евростат. През третото тримесечие БВП отбеляза растеж с 0,4% и в двете области.

Новите данни са леко подобрение на прогнозите от преди месец, въпреки че са далеч под растежа от 0,6%, отчетен в САЩ. Прогнозите за тримесечния растеж в еврозоната бяха 0% през януари, докато за ЕС се очакваше растеж от 0,1%.

В сравнение с последните три месеца на 2023 г. през последното тримесечие на миналата година БВП в еврозоната е нараснал с 0,9%. В ЕС този общ показател възлиза на 1,1%.

Особено силно годишно нарастване на продукцията през четвъртото тримесечие се наблюдава в Полша, Литва и Испания, докато Австрия и Германия отбелязват най-рязък спад.

За България експресните оценки за темпа на икономиката през четвъртото тримесечие на 2024 г. сочат растеж от 0,8% спрямо предходното, трето тримесечие, когато е бил на същото ниво. Това нарежда страната на четвърто място по този показател, заедно с Испания и Румъния, и двете със същия ръст от 0,8%. 

„През четвъртото тримесечие икономиката на еврозоната се представя малко по-добре, отколкото се смяташе досега, но растежът все още беше изключително слаб и първите признаци са, че началото на 2025 г. е бавно“, казва Джак Алън-Рейнолдс, заместник главен икономист за еврозоната в Capital Economics пред Euronews.

„Ключовият момент е, че експанзия от 0,1% едва ли е нещо, за което да се вълнуваме“, продължи той.

„И Германия, и Франция се свиват през четвъртото тримесечие, докато Италия стагнира, оставяйки на Испания и по-малки държави да спрат икономическия спад на региона.“

В същия отчет Евростат отбелязва, че броят на заетите лица се е увеличил с 0,1% както в еврозоната, така и в ЕС през четвъртото тримесечие на 2024 г. в сравнение с предходното тримесечие. През третото тримесечие на 2024 г. броят на заетите лица нараства с 0,2% в еврозоната и е останал стабилен в ЕС.

В сравнение със същото тримесечие на предходната година, заетостта се е увеличила с 0,6% в еврозоната и с 0,5% в ЕС.

„Обратната страна на тези увеличения на заетостта е, че производителността, измерена чрез БВП на работник, е намаляла с 1,4% от третото тримесечие на 2022 г. насам“, посочва Алън-Рейнолдс.

„Това от своя страна поддържа растежа на разходите за труд на единица продукция и основния ценови натиск по-високи, отколкото биха били в противен случай.“