Биткойн рязко поевтиня до ниво, което не е виждано от средата на ноември, тъй като криптовалутите продължават да изпитват затруднения в началото на 2025 г. Общият спад на пазра е изтрил почти 200 милиарда долара в рамките на 24 часа.

Във вторник водещата криптовалута се понижи с над 7% до 88 268 долара. Цената е спаднала с около 5% от началото на годината досега, след като през 2024 г. регистрира 120% ръст. Цената на етериум се понижи с над 8% до $2 400 и е с 30% по-ниска от началото на годината.

Криптовалутите получиха тласък след победата на президента Тръмп на изборите през 2024 г., който даде няколко обещания на ентусиастите, като например създаването на резерв за биткойни.

Но оттогва насам тенденцията при водещите цифрови активи е да се колебаят около нивата си на съпротива. Някои изтъкват скорошни събития, като хакването на стойност 1,4 млрд. долара на криптоборсата Bybit и скандала с миймйона около президента на Аржентина Хавиер Милей, като причини за продължаващия натиск върху биткойна и други цифрови активи. Трето обяснение е и касапницата в по-широките пазари на акции.

Фючърсите върху биткойн бяха ликвидирани за над 530 млн. долара, а залозите върху етер се сринаха с 294 млн. долара, предава Reuters. Фючърсите на солана загубиха 112 млн. долара, тъй като токенът се срина с повече от 15%, докато потапянето с 14% на XRP и doge доведе до кумулативни загуби от над 80 млн. долара.

Coinglass съобщи, че през последните 24 часа са ликвидирани повече от 314 000 търговци на стойност почти един милиард долара. Над 90% от ликвидациите са били на дълги позиции, а най-голямата единична поръчка за ликвидация се е случила на BitMEX с биткойн на стойност 10 млн. долара.

Анализаторите като цяло не са разколебани, тъй като са виждали това поведение на пазара много пъти преди.

Индексът на страха и алчността при биткойн се понижи до най-ниското си ниво от септември насам, като във вторник достигна 25 пункта за „екстремен страх“ след неутрални стойности през последната седмица.

От друга страна, през последните месеци имаше няколко подобни срива на пазара, включително срив от 7,5% на 9 декември, срив от 10% на 19 декември, срив от 7,5% на 7 януари и срив от 8% на 2 февруари, от които пазарите така и не се възстановиха.