Стремежът на президента на САЩ Доналд Тръмп да въведе широкообхватни мита създава голяма несигурност и намалява доверието, но няма вероятност да предизвика рецесия в близко бъдеще.

Това коментира директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева пред Reuters.

В първото си голямо интервю след встъпването в длъжност на Тръмп тя подчертава предизвикателствата пред световната икономика, която все още отчита занижен растеж след белезите от пандемията, но в същото време предупреждава да не се изпада в прекомерна тревога.

МВФ вероятно ще понижи леко икономическите перспективи в следващата си актуализация след около три седмици, но „не виждаме рецесия на хоризонта“, допълва Георгиева.

Това, което виждаме във високочестотните индикатори, наистина показва, че доверието на потребителите, доверието на инвеститорите донякъде отслабва, и знаем, че това след това се отразява на перспективите за растеж.

Въпреки това МВФ все още не вижда „драматично въздействие“ от митата, въведени и заявени досега от Тръмп след завръщането му в Белия дом.

През януари МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж за 2025 г. до 3,3% от 3,2% в предишната си оценка през октомври, като по-голямата част от това повишение се дължи на повишението на прогнозата за САЩ с половин процентен пункт до 2,7%.

Георгиева обаче очаква през април, когато МВФ ще проведе пролетните си срещи във Вашингтон, да отрази малка низходяща „корекция“ на тези оценки.

Въпреки че настоящото въздействие е умерено, тя предупреждава, че много държави са изчерпали фискалното и паричното си пространство по време на пандемията и сега имат високи нива на дълг, което ограничава способността да реагират на бъдещи шокове.

Всяко забавяне или обрат в процеса на дезинфлация може да забави спада на лихвените проценти и да затрудни рефинансирането на дълга на държавите.

Развитието на търговията може да потисне „малко“ растежа в САЩ, но цялостната му перспектива остава „добра“, коментира Георгиева.

Планираното увеличение на разходите за отбрана в Европа и решението на Германия да отмени дълговата си спирачка, което тя определя като „самонараняване“, означава, че прогнозата за растежа в региона може да бъде леко повишена.

Китай трябва да използва политическото си пространство и да се съсредоточи върху увеличаването на вътрешното потребление, допълва директорът на МВФ.

Промяна в търговията

Откакто се завърна в Белия дом през януари, Тръмп наложи 20% мита върху всички стоки от Китай; заплаши, а след това отложи 25% мита върху повечето стоки от Канада и Мексико; въведе високи налози върху вноса на стомана и алуминий; обяви 25% мита върху вноса на автомобили; и обяви, че 2 април ще бъде „Ден на освобождението“, когато планира да въведе глобални реципрочни мита.

Непредсказуемият темп на обявяване и въвеждане на митата влоши нагласите на инвеститорите и основните американски борсови индекси се понижиха с близо 10% от средата на февруари поради опасения, че митата ще забавят растежа или дори ще предизвикат рецесия, припомня Reuters.

Колкото по-дълго продължава несигурността относно подхода на Тръмп към тарифната политика, толкова по-голям е рискът за перспективите според Георгиева.

Колкото по-скоро има повече яснота, толкова по-добре, защото несигурността, както показват нашите изследвания, колкото по-дълго продължава, толкова повече може да повлияе негативно на растежа.

Според Георгиева световната търговия продължава да нараства въпреки рязкото увеличаване на протекционистичните мерки в целия свят, които са преобърнали търговските модели и са поставили под въпрос глобализацията, а търговията с услуги изпреварва растежа на търговията със стоки.

Малките и средните държави засилват сътрудничеството помежду си и се съсредоточават върху структурните реформи у дома, като работят за повишаване на собствената си устойчивост - положителна страна на сътресенията в световната търговия, смята Георгиева.

Среща в финансовия министър на САЩ

Запитана доколко САЩ остават ангажирани с МВФ след оттеглянето на Тръмп от други организации като СЗО, Георгиева заяви, че е имала „много конструктивна“ първоначална среща с министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт, като според нея, той разбира необходимостта от МВФ като глобален кредитор от последна инстанция.

Министър Бесънт добре разбира защо съществуването на МВФ е в интерес на американската икономика. Ние сме единствената институция, която има капацитета да спасява държави, когато те са в беда.

Георгиева заяви, че през последните две години САЩ са спечелили около 3,2 млрд. долара от ресурсите си в МВФ, като средствата са действали „като спестовна сметка“.

МВФ от своя страна цени САЩ, защото те са най-голямата икономика в света и най-големият акционер в МВФ - 17,4%.

„САЩ са нашият дом. Това е мястото, където живеем. Това е мястото, където децата на моите служители ходят на училище“, отбелязва в заключение Георгиева.