Обширните вносни мита на президента на САЩ Доналд Тръмп излагат американската икономика на риск от рецесия, предупреждава главният икономически съветник на Allianz Мохамед Ел-Ериан.

Той добавя, че поредицата от т.нар. реципрочни мита на Тръмп може да има значителен ефект върху световната икономика.

„Имате сериозно преоценяване на перспективите за растеж, като вероятността за рецесия в САЩ се покачва до 50%, виждате увеличение на инфлационните очаквания до 3,5%“, казва той пред CNBC.

„Не смятам, че рецесията в САЩ е неизбежна, защото структурата на икономиката е толкова силна, но рискът е станал неприятно висок.“

Ел-Ериан също така предупреждава, че пазарите подценяват въздействието на режима на митата върху инфлацията.

„Първата реакция беше загриженост за растежа. Все още не сме имали две други реакции: какво ще се случи с растежа в други държави и това поставя под въпрос дали слабостта на долара ще продължи, а след това какво ще направи Федералният резерв?“, пита той.

„Мисля, че ако имаме късмет, ще получим едно намаление на лихвите, а не четири, и няма да се изненадам, ако не получим нито едно“, добавя Ел-Ериан.

„Ако това е нормален Фед - и казвам тази квалификация с голямо ударение, защото досега не беше нормален Фед - едва ли ще получим дори едно понижение на лихвите.“

Икономистът смята, че икономиката на САЩ ще се разшири с между 1 и 1,5% през тази година, отбелязвайки, че това представлява „значителна промяна в перспективите за растеж“ в сравнение с прогнозата на МВФ от 2,7%, направена по-рано тази година.

„Ако се доближим до 1%, ще се достигнем така наречената „скорост на спиране.“

„Икономиката не се движи достатъчно бързо, за да позволи необходимите преразпределения на ресурси. Така че, щом се стигнем до 1%, което се надявам да не се случи, рискът от рецесия ще се повиши значително.“

„Ако САЩ забавят темпото, останалата част от света ще забави още повече"

Непосредствено след обявяването на реципрочните мита от Тръмп европейските валути отбелязаха значителни печалби спрямо щатския долар, като еврото и британският паунд достигнаха шестмесечни върхове спрямо зелените пари.

Въпреки това Ел-Ериан твърди, че не очаква дългосрочна слабост на долара.

„Пазарът реагира на по-ниския растеж в САЩ, по-ниските лихвени проценти, по-ниските капиталови потоци към САЩ и затова видяхме, че доларовият индекс се обезцени. Мисля, че това е първият кръг“, посочва той.

„Хората ще осъзнаят, че ако САЩ се забавят, останалата част от света ще се забави още повече, така че не вярвам, че ще продължим да наблюдаваме слабост на долара.

Макар че виждам има пълен консенсус по отношение на болката [причинена от митата] в краткосрочен план, има разногласия по отношение на печалбата в дългосрочен план. Можете ли да докажете, че това е болка сега за печалба по-късно? Да. Можете ли да го направите с убеденост? Не.“