Правителството на САЩ замразява милиарди финансиране към Харвард
Университетът обяви, че ще се противопостави на исканията на Тръмп, правителството отговаря на с блокиране на грантове и договори на стойност 2.26 милиарда долара
&format=webp)
Харвардският университет обяви в понеделник, че ще се противопостави на исканията на администрацията на Доналд Тръмп за промяна в управленската си структура поради опасения за антисемитизъм в кампуса, като подчерта, че правителството надхвърля правомощията си.
Само няколко часа по-късно федералното правителство обяви замразяване на многогодишни грантове и договори с университета на стойност 2.26 милиарда долара.
Този ход ескалира конфликта между най-богатия университет в САЩ и федералната власт, която вече бе заплашила да спре финансиране в размер на близо 9 милиарда долара за Харвард и свързаните с него болници, пише The Wall Street Journal.
„Университетът няма да се откаже от независимостта си, нито от своите конституционни права“, казва президентът на Харвард Алън Гарбър в писмо до академичната общност.
Администрацията на Тръмп заяви в понеделник, че реакцията на университета „подчертава обезпокоителното чувство за привилегия, което е ендемично за най-престижните университети и колежи в страната – че федералното финансиране не е обвързано с отговорността да се спазват законите за граждански права.“
Отказът на Харвард да се подчини на исканията е най-сериозното противодействие досега срещу правителствения натиск, който започна по-рано тази година.
Работната група на администрацията по въпросите на антисемитизма е изпратила писмо до университета по-рано този месец, в което настоява за девет конкретни действия, които се считат за „необходими за продължаването на финансовите отношения между Харвард и федералното правителство.“
Повечето искания засягат начина на функциониране на университета. Сред тях са: забрана за носене на маски в кампуса, промени в управлението, ръководството и процесите по прием, както и прекратяване на програмите, свързани с разнообразие, равенство и приобщаване (DEI).
Особено показателно е, че правителството настоява и за промени в учебната дейност, изисквайки „необходими мерки за справяне с пристрастията, подобряване на плурализма на гледни точки и прекратяване на идеологическото доминиране“, които, според писмото на работната група, подхранват антисемитски тормоз.
В отговор до работната група, адвокатите на Харвард казват:
„Харвард вече е предприел – и ще продължи да предприема – дълбоки и устойчиви структурни, политически и програмни промени, за да гарантира, че университетът е приветлива и подкрепяща образователна среда.“
Но изискванията на работната група, според тях, противоречат на Първата поправка на Конституцията и игнорират надлежния правен ред.
Гарбър подчертава, че исканията от страна на правителството представляват директно регулиране на „интелектуалните условия“ в Харвард и включват дори проверки на възгледите на студенти, преподаватели и служители.
Харвард е сред няколкото университета, които попаднаха в прицела на администрацията на Тръмп, която използва заплахата за спиране на федерално финансиране като средство за натиск върху елитните академични институции.
Този месец Харвард емитира облигации за 750 милиона долара, с които може да осигури ликвидност в случай, че не постигне споразумение с правителството.
Колумбийският университет се съгласи на някои от изискванията на администрацията миналия месец в опит да възстанови 400 милиона долара от орязано финансиране, но разговорите продължават и връщането на средствата не е гарантирано.
Други университети със замразено или преразглеждано финансиране включват Браун, Принстън, Нортуестърн и Корнел. Някои от тях са научили за предприетите мерки първо чрез медийни публикации.
Харвард е представляван от двама адвокати, свързани с Тръмп: Уилям Бърк от „Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan“, който е представлявал бизнес интереси на Тръмп, и Робърт Хър от „King & Spalding“, бивш федерален прокурор по време на мандата на Тръмп.
В петък Харвардският клон на Американската асоциация на университетските преподаватели (AAUP) заведе дело срещу администрацията на Тръмп във федерален съд, обвинявайки я в злоупотреба със законите за граждански права с цел да подкопае академичната свобода и свободата на словото. Подобно дело бе заведено и по повод отнемането на финансиране на Колумбийския университет.
В жалбите се твърди, че администрацията на Тръмп заобикаля обичайния процес за справяне с антисемитизма или други случаи на нарушени граждански права в университетите – а именно: разследване по дял VI от Закона за гражданските права, издаване на становище и търсене на доброволно разрешение. Исторически, прекратяването на федерално финансиране по такива поводи е рядкост.
Съдебният иск от преподавателите гласи, че действията на федералното правителство „явно се стремят да наложат на Харвард политически възгледи и политически предпочитания, прокарвани от администрацията на Тръмп, и да задължат университета да санкционира нежелани мнения.“
Протести в подкрепа на Палестина нарушаваха реда в университетски кампуси из страната в продължение на месеци миналата година, като студенти, преподаватели и външни лица изразяваха недоволство от войната между Израел и Хамас. Много от протестите прераснаха във вандализъм и насилие, като част от еврейските студенти и преподаватели се почувстваха заплашени или несигурни.
В писмото си до работната група в понеделник адвокатите на Харвард подчертават, че университетът е направил значителен напредък през последните 15 месеца за справяне с тези проблеми – включително чрез налагане на реални дисциплинарни мерки и насърчаване на идеологическо разнообразие.
„В резултат на това Харвард днес е съвсем различен от това, което беше преди година“, се казва в писмото.