Един от висшите служители на президента на САЩ Доналд Тръмп предупреждава европейските съюзници, които се колебаят дали да работят с компанията за сателитен интернет на Илон Мъск, че трябва да избират между американски и китайски технологии.

Председателят на Федералната комисия по комуникациите Брендън Кар казва пред Financial Times, че „съюзническите западни демокрации“ трябва да се „съсредоточат върху истинското дългосрочно страшилище - възхода на Китайската комунистическа партия“.

Коментарите му идват в момент, когато европейските правителства и някои европейски компании обмислят дали Starlink - която е собственост на SpaceX на Мъск и предоставя сателитни широколентови и ограничени мобилни услуги - е надежден партньор, след като Вашингтон заплаши да изключи услугите ѝ в Украйна.

Кар, дългогодишен съюзник на Мъск, когото Тръмп избра да ръководи агенцията, твърди, че е „жалко“, че политиката изглежда влияе на дългосрочните решения.

„Ако се притеснявате за Starlink, просто изчакайте версията на ККП, тогава ще бъдете наистина притеснени.“

Британските телекомуникационни компании BT и Virgin Media 02 са сред компаниите, които изпробват технологията на Starlink за мобилни или широколентови услуги - въпреки че нито една от тях все още не е подписала пълно споразумение с доставчика.

По-рано Кар се е застъпвал за бизнесите на Мъск в САЩ, твърдейки, че те са били обект на „регулаторен тормоз“, откакто милиардерът пое Twitter през 2022 г.

Той също така неведнъж е предполагал, че администрацията на Джо Байдън е дискриминирала Starlink, като ѝ е отказала американски държавни субсидии за широколентов достъп в извънградските райони.

Кар казва пред FT, че според него Европа е „хваната“ между Вашингтон и Пекин и предупреждава за отварянето на „голяма пропаст“ между „страните, свързани с Китайската комунистическа партия, и другите“ в областта на изкуствения интелект и сателитните технологии.

Служителят от Белия дом, който е автор на една от главите на „Проект 2025“ - консервативен план за републиканско президентство, публикуван от дясната фондация „Херитидж“ - казва, че европейските регулатори имат „предубеждение“ към американските технологични компании.

Той също така обвинява Европейската комисия в „протекционизъм“ и „антиамериканско“ отношение.

„Ако Европа има собствено сателитно съзвездие, тогава чудесно, мисля, че колкото повече, толкова по-добре. Но в по-широк план, мисля, че Европа е попаднала малко между САЩ и Китай. И е време за избор“, казва той.

Европейската комисия заяви, че „винаги е прилагала и ще продължи да прилага законите справедливо и без дискриминация спрямо всички компании, работещи в ЕС, в пълно съответствие с глобалните правила“.

Акциите на европейските доставчици на сателитни услуги като Eutelsat и SES поскъпват през последните седмици въпреки големите дългове на компаниите. Това се случва в отговор на думите на комисията, че Брюксел „трябва да финансира достъпа на украинските военни до услуги, които могат да бъдат предоставени от базирани в ЕС търговски доставчици“. Експертите от сектора предупреждават, че въпреки позитивните очаквания, нито една европейска мрежа все още не може да се конкурира с офертата на Starlink.

Кар казва, че европейските телекомуникационни компании Nokia и Ericsson трябва да преместят по-голяма част от производството си в САЩ, тъй като и двете са изправени пред това да бъдат засегнати от вносните мита на Тръмп.

Двете компании са сред най-големите доставчици на оборудване за мобилна мрежова инфраструктура в САЩ. Кар отбелязва, че в индустриалната политика на САЩ е допусната историческа „грешка“, която означава, че няма значителна американска компания, която да се конкурира на пазара на доставчици на телекомуникационно оборудване.

„Не ми харесва настоящата ситуация, в която се намираме“, посочва той.

Миналия месец главният изпълнителен директор на Ericsson Борхе Екхолм коментира пред FT, че компанията ще обмисли разширяване на производството в САЩ в зависимост от това как ще се отразят потенциалните мита. Шведският производител на телекомуникационно оборудване за първи път откри американска фабрика в Тексас през 2020 г.

Още преди време Nokia заяви, че САЩ са „вторият дом“ на компанията.

„Около 90% от всички комуникации в САЩ в някакъв момент използват оборудване на Nokia. Имаме пет производствени обекта и пет центъра за научноизследователска и развойна дейност в САЩ, включително Nokia Bell Labs“, информира компанията.