Bank of America регистрира ръст в печалбата за първото тримесечие на 2025 г., отразявайки устойчивата икономика на САЩ в месеците преди президентът Тръмп да ескалира тарифните си заплахи с неговия търговски „Ден на освобождението“. 

Банката съобщава, че разходите за кредитни и дебитни карти са нараснали с 4% спрямо предходната година. Миналата седмица JPMorgan Chase също съобщи, че разходите за кредитни и дебитни карти са се увеличили през първото тримесечие, макар да отбеляза, че част от тях може да са отразявали покупки, направени от хора преди увеличението на цените вследствие на новите мита.

„Нашите бизнес клиенти се представят добре, а потребителите показват устойчивост, като продължават да харчат и да поддържат добро качество на кредитите“, коментира в изявление главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан.

Досега банките отчитат силни резултати за периода, подхранвани от рязкото нарастване на приходите от търговия. Притесненията за рецесия и по-високи цени от митата обаче се покачват оттогава насам с представянето на мащабните мита на Тръмп, които предизвикаха огромни колебания на пазарите. Внимателно наблюдаван показател от показва, че потребителските настроения са се сринали през април.

Ръководителите на Уолстрийт предупреждават, че действията на Тръмп могат да тласнат икономиката към рецесия - или по-лошо. Но досега баковите лидери не са сигнализирали за сериозни признаци на затруднения сред потребителите и не са предприели бързи действия за изграждане на защитни механизми за потенциални загуби по кредити, пише The Wall Street Journal. 

За първото тримесечие Bank of America съобщава, че печалбата ѝ е нараснала с 11% до 7,4 млрд. долара спрямо година по-рано. Приходите се повишават с 6% до 27,37 млрд. долара, благодарение на голямото увеличение в сегмента на пазарите и звеното за управление на богатството.

На този фон Citigroup също обяви резултати за първото тримесечие, които надхвърлят прогнозите на анализаторите, тъй като търговците на банката са генерирали повече средства от очакваното. Компанията регистрира печалба от 1,96 долара на акция при очаквани 1,85 долара според оценка на LSEG, както и приходи от 21,60 млрд. долара, надвишаващи очакваните 21,29 млрд. долара.

Банката обяви, че печалбата е нараснала с 21% до 4,1 млрд. долара, благодарение на по-високите приходи и по-ниските разходи спрямо предходния период. Приходите се нарастват с 3% до 21,60 млрд. долара, като банката посочва ръст в петте си основни подразделения.

Главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър коментира, че банката продължава да печели доверието на инвеститорите и че остава фокусирана върху изпълнението на стратегията си, която включва „диверсифициран бизнес микс и ще се представя при най-различни макросценарии“. 

Тя обръща внимание и на скорошните опасения за американската икономика, които се появиха, след като президентът Доналд Тръмп се опита да преструктурира сделките с търговските партньори на САЩ.

„Когато всичко е казано и свършено, а дългогодишните търговски дисбаланси и други структурни промени са зад гърба ни, САЩ все още ще бъдат водещата икономика в света, а доларът ще остане резервната валута“, твърди Фрейзър.

JPMorgan Chase, Morgan Stanley и Goldman Sachs надхвърлиха прогнозите на анализаторите поради ръста на приходите от търговия с акции, тъй като банките са се възползвали от волатилността през тримесечието. Акциите на Citigroup са спаднали с 10% тази година на фона на широката разпродажба на банкови акции, свързана с тарифните политики на Тръмп.