Байдън предупреждава за „разрухата“ на Тръмп
Бившият президент разкритикува наследника си и призова за защита на социалната сигурност

Последният път, когато Джо Байдън се качи на сцената в Чикаго, беше за водещ на откриването на Националната конвенция на Демократическата партия. Тогава, като действащ президент на САЩ, той символично предаде властта на своя вицепрезидент, докато хиляди демократи аплодираха и размахваха плакати, разказва The Wall Street Journal.
Този път, със значително по-малко помпозност и церемонии, вече бившият вече президент излезе на сцената, за да открие деня на едно далеч по-скромно събитие: двудневна конференция за защита на хората с увреждания (ACRD). Това е първото му широко оповестено публично изказване, откакто напусна Белия дом.
В продължение на около 30 минути Байдън говори пред около 200 души, събрали се на конференцията, акцентирайки върху заплахите за социалното осигуряване. Той не пропусна и да изтъкне усилията си като президент.
„Социалното осигуряване е нещо повече от правителствена програма“, каза 82-годишният Байдън.
„Това е свещено обещание.“
Без да спомене името на своя наследник, той обвини 78-годишния президент Тръмп, че се стреми да разруши програмата за социално осигуряване и че създава страх и несигурност сред получателите на социални помощи.
„По-малко от 100 дни, а тази администрация е нанесла толкова много щети и толкова много разрушения“, каза Байдън. „Това направо спира дъха.“
Тръмп и неговите съветници, сред които и милиардерът Илон Мъск, твърдят, че обезщетенията за социално осигуряване се раздават на хора, които са записани в системата с посочена възраст много над 100 години. Байдън се подигра на тази идея, казвайки, че би искал да се срещне с някои от тези хора, за да научи от тях за дълголетието.
В доклад на генералния инспектор на САЩ от 2023 г. се установява, че 18,9 млн. души, родени през 1920 г. или преди това, са включени в системата за социално осигуряване, без да е посочена информация за смъртта им. Но в доклада се казва, че много малко от тях действително са получавали плащания за социално осигуряване.
На фона на стремежа на Мъск за рационализиране на държавното управление Администрацията за социално осигуряване съкращава персонала и затваря някои местни служби, които са задължени да помагат на хората.
Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит, позовавайки се на очакваната линия на атака за социалното осигуряване преди речта на Байдън, заяви във вторник сутринта, че Тръмп ще защити обезщетенията за „спазващите закона, плащащи данъци американски граждани и пенсионери, които са участвали в програмата“.
Ливит добави: „Той водеше кампанията си за това. Той я защити през първия си мандат и се връща отново, за да продължи да я защитава.“
Малко преди изказването на Байдън във вторник Тръмп публикува меморандум, с който нарежда на администрацията си да попречи на имигрантите, намиращи се незаконно в страната, да получават социални помощи и да разшири броя на прокурорите, фокусирани върху измамите в социалното осигуряване.
WSJ посочва, че речта на Байдън е била платена.
По време на изказването си бившият президент също така взе на прицел тона на новата администрация, казвайки, че тя не е в съзвучие с американските ценности.
„Американците не възприемат съпричастността като признак на слабост или жестокостта като признак на сила“.
Групата организатор ACRD обяви речта за първото публично изказване на Байдън след напускането на Белия дом - твърдение, което екипът на бившия президент оспори. Байдън е говорил на две други публични събития откакто е предал щафетата. Нито едно от тях не е било широко оповестено предварително.
Когато Барак Обама напусна Белия дом, той направи първите си публични изказвания по същото време - през април - на форум за гражданска ангажираност в Чикагския университет.
Във вторник Ливит не можа да се въздържи от шеги по повод възрастта на Байдън.
„Шокирана съм, че той говори през нощта“, каза тя.
„Мислех, че времето му за лягане е много по-рано от участието му тази вечер“.
Речта на Байдън започна малко след 17:00 ч. местно време.
Гласът на бившия президент звучеше по-ясно, отколкото през последните седмици от мандата му. Той разполагаше с телепромптер, въпреки че от време на време изглеждаше, че се отклонява от предварително подготвените забележки. Преди да произнесе речта си, той позира за снимки с персонала и с някои приятели, предава WSJ.
„Всеки заслужава да бъде третиран с обикновено достойнство“, избухна по едно време Байдън. „Това е същността ни като американци.“
Към края на обръщението си той размишлява върху сегашното състояние на страната. „Не можем да продължаваме по този начин като разделена нация“, каза бившият президент.
Позовавайки се на десетилетията си на обществена служба, той заключи: „Страната никога не е била толкова разделена.“