Какво означава слабият долар за световната икономика?
Драматичният спад на валутата ще засегне износителите от чужбина и ще увеличи натиска върху централните банки да намалят лихвените проценти
&format=webp)
Неочакваното отслабване на щатския долар изведнъж се превръща в проблем на останалия свят.
За чуждестранните продавачи на всякакви стоки, включително автомобили, коняк и други, рязкото поевтиняване на долара е двоен удар, който утежнява загубите, причинени от вносните такси на президента на САЩ Доналд Тръмп. За централните банки по света бързото укрепване на собствените им валути оказва натиск за по-агресивно намаляване на лихвените проценти.
Американската валута възобнови бързото си отслабване в сряда, като достигна нови дъна спрямо еврото, британската лира, японската йена и швейцарския франк. Спадът на долара е исторически, като индексът ICE U.S. Dollar Index, измерващ курса на долара спрямо кошница от валути, се е понижил с 8% тази година, което е най-лошият старт на годината от 1995 г. насам.
Поради ролята му на основна валута, използвана за световната търговия и финанси, колебанията в курса на зелените пари имат значителни глобални последици.
Слабият долар намалява стойността на печалбите, които чуждестранните компании получават от подразделенията си в САЩ, когато се преизчислят обратно в евро или йени. Това също така прави стоките, които те произвеждат, по-скъпи за американските потребители.
Очаква се японската Toyota да понесе удар върху печалбите си от покачването на курса на йената до 143 за 1 долар от 157 в началото на годината. В продължение на години слабостта на йената повишаваше рентабилността на Toyota и други големи японски износители.
Според UBS валутните колебания в Европа вероятно ще влошат резултатите на компании за луксозни стоки като Prada и LVMH, както и на търговци като Campari и Pernod Ricard.
Deutsche Bank намали прогнозите си за печалбите на компаниите от индекса Stoxx Europe 600 от 6% на 4%, позовавайки се на отслабването на търсенето и силното евро. Банката предупреждава, че може да намали прогнозата си за растежа с още един процент, ако еврото се задържи на сегашното си ниво.
Спадът на долара е изненада за мнозина. В учебниците по икономика се преподава, че чуждестранните валути обикновено отслабват, когато икономиките са засегнати от мита, което спомага за поевтиняването на стоките, за да се компенсират разходите за налозите.
Вместо това инвеститорите реагираха на търговските политики на Тръмп, като направиха дъмпинг на американските активи, отменяйки огромните залози, които направиха през последните години върху идеята, че САЩ ще изпреварят икономически останалия свят.
Тъй като инвеститорите продават активи в щатски долари, те ги преработват в родни валути, повишавайки тяхната стойност.
Спадът на долара подхранва въпросите за вредите за американската икономика от промяната в търговската политика на Тръмп и дали валутата ще остане убежище за инвеститорите във времена на пазарен стрес, пише WSJ.
Белият дом изпрати смесени сигнали за предпочитанията си към долара, но някои от икономическите съветници на Тръмп сигнализираха, че искат по-слаба американска валута. В миналото Тръмп е казвал, че силният долар е направил американските производители неконкурентоспособни и е подхранил търговските дефицити, които той иска да заличи с мита.
По-силните чуждестранни валути вероятно ще натежат на и без това анемичния растеж в Европа, Обединеното кралство и Япония. Обръщането на валутата също може да означава по-малко и по-слабо харчещи американски туристи, които през последните години са се възползвали от силния долар, за да ходят на екскурзии, което стимулира по-широката активност.
Тази седмица Шаан Райтха, старши икономист във Vanguard в Лондон, намали прогнозите си за растежа в еврозоната за тази и следващата година. Той вижда, че през 2025 г. растежът ще бъде само 0,8% в сравнение с по-ранната му прогноза за 1%, а през следващата година - 1% от 1,6%.
По-силните валути и митата също се очаква да намалят инфлацията в останалата част на света, за разлика от САЩ, където търговската поллитика стимулира скок в инфлационните очаквания.
„Преди да дойде пандемията, психологията беше такава, че инфлацията в Европа е много ниска. Рискът е да се върнем към този тип свят, а не към по-високата инфлация, която доминираше през последните две-три години“, посочва Райтхат.
През март Японската централна банка постави на пауза кампанията си за повишаване на лихвените проценти. Управителят Казуо Уеда заяви в сряда, че митата се доближават до „лош сценарий“, който може да накара централната банка отново да реагира с повишение на вноските по кредитите.
Китай позволи на валутата си да се доближи до най-слабото си ниво спрямо долара от години насам. През това време Уолстрийт се опасява, че Пекин ще натисне юана още по-ниско, за да компенсира ефектите от търговската война - ход, който може допълнително да разтърси финансовите пазари.
За чуждестранните предприятия слабият долар утежнява и без това мрачния икономически контекст, като малките чуждестранни компании са особено уязвими.