В навечерието на второто встъпване в длъжност на президента Доналд Тръмп през януари, на Уолстрийт се разпространяваше изразът, че инвеститорите трябва да приемат президента сериозно, но не буквално.

Оказа се, че това е било подвеждащо. Както подсказват последните сътресения на финансовите пазари, агресивният подход на Тръмп към митата изненада мнозина инвеститори.

Сега някои се опасяват, че Тръмп може да се опита да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл - ход, който би навредил на финансовите пазари и съответно на американската икономика, твърдят няколко инвестиционни стратези пред MarketWatch.

Инвеститорите не бива да подценяват възможността Тръмп да се опита да изпълни заканите си и да освободи Пауъл, казва Кати Джоунс, главен стратег по дълговите пазари в Schwab Center for Financial Research.

„Много ясно е, че той иска да уволни Пауъл и да свали лихвените проценти“, коментира Джоунс. „Предполагам, че му е било казано да не го прави“, добавя тя, отбелязвайки, че САЩ се стремят да поддържат имиджа на независима централна банка, а не такава, която е под контрола на президента. „Не бих се изненадала, ако той пренебрегне този съвет и се опита да го направи.“

В четвъртък Тръмп отново публично критикува председателя на Фед за отказа му да намали лихвите. Той настоя Федералният резерв да последва примера на Европейската централна банка, която същия ден обяви ново намаление на лихвения процент.

Малко по-рано Пауъл от своя страна подчерта, че Фед ще изчака, за да прецени как митата на Тръмп ще повлияят върху икономиката и инфлацията, като добави, че е готов да отложи нови действия по паричната си политика, докато не се изясни ситуацията.

През септември Федералният резерв намали лихвените проценти за първи път от началото на пандемията от Covid-19, но от началото на 2025 г. ги поддържа без промяна. Когато бе попитан дали Фед би се намесил при рязък спад на фондовия пазар, Пауъл отговори: „Не.“ В резултат на това акциите завършиха с остри загуби.

След публикацията на Тръмп в социалните мрежи последва вълна от съобщения в медиите, позоваващи се на източници от Белия дом, според които президентът не планира да уволнява Пауъл. Politico съобщи, че финансовият министър Скот Бесънт е предупредил Тръмп, че подобен ход може да навреди сериозно на пазарите в САЩ.

Остава неясно дали Тръмп изобщо има правомощията да уволни председателя на Фед. Пауъл напомни в сряда, че действащото законодателство защитава членовете на Федералния резерв от политически уволнения.

Все пак предстоящо решение на Върховния съд може да улесни Тръмп, отбелязва MarketWatch. Анализатори от Evercore ISI, водени от Кришна Гуха, предупреждават, че решението по делото Trump v. Wilcox би могло да подкопае независимостта на Фед и други държавни агенции, като разшири правомощията на президента и позволи уволнения в институции, досега смятани за защитени от политическа намеса.

В четвъртък индексът S&P 500 приключи с лек ръст след колеблива сесия в навечерието на дълъг празничен уикенд.

„Дали инвеститорите приемат проблема сериозно или просто го игнорират? Изглежда второто“, коментира по този повод Стив Сосник, главен стратег в Interactive Brokers.

По-рано в четвъртък сенаторът демократ Елизабет Уорън, която честа критикува Пауъл, заяви в интервю за CNBC, че уволнението на председателя на Фед може да доведе до срив на американските пазари.

Въпреки че не отива толкова далеч, Сосник също смята, че всяка стъпка, която поставя под съмнение независимостта на Фед, може да отблъсне чуждестранните инвеститори.

„Подценяваме колко важни са нашите институции за международните инвеститори - включително безпристрастната съдебна система и централната банка, независима от политически натиск“, коментира той.

„И без това има опасения, че чужденците се оттеглят от нашите фондови и облигационни пазари, а това със сигурност няма да ги разсее“, добавя Сосник.

По време на пресконференция в Белия дом в четвъртък Тръмп настоя, че Пауъл ще напусне поста си, ако бъде помолен. Самият Пауъл обаче е заявил, че няма да го направи. Когато Тръмп беше запитан дали се опитва да го отстрани, той не даде ясен отговор.

The Wall Street Journal съобщи в четвъртък, че Тръмп обмисля уволнението на Пауъл от известно време, но съветниците му са се противопоставяли.

Не всички на Уолстрийт са против идеята. Джей Хатфийлд, портфолио мениджър в Infrastructure Capital, предполага, че Тръмп може да има основания да уволни Пауъл заради отказа му да повиши лихвите, когато инфлацията започна да се покачва в края на 2021 г.

Фед първоначално нарече инфлационната вълна от 2022 г. „временна“ - нещо, което впоследствие бе счетено за грешка в политиката. Пауъл започна цикъла на повишения едва през март 2022 г., и то с най-агресивния темп от десетилетия.

„Разбира се, че може да го уволни, а Пауъл може да го съди“, казва Хатфийлд.

Все пак Кати Джоунс от Schwab предупреждава, че подобен опит би довел до разпродажба на американски държавни облигации и спад на долара - явление, наблюдавано най-вече в развиващи се икономики или когато доверието в управлението на дадена страна е сериозно разклатено.

„Такова нещо не се случва в големи развити икономики“, подчертава Джоунс. „Колкото повече натиск има, толкова по-зле става.“ Дори ако инвеститорите одобрят евентуален наследник на Пауъл, щетите вече ще са нанесени. „Доходността на облигациите ще се покачи, а доларът ще отслабне, защото тогава губиш всякаква легитимност“, заключава тя.

Основните борсови индекси в САЩ отчитат рязък спад през 2025 г., като завършиха съкратената заради празниците търговска седмица със загуби. S&P 500 се понижава с 1,5% на седмична база, а Dow и Nasdaq отстъпват съответно с 2,7% и 2,6%.