Инвестиция на хедж фонда Elliott вдигна акциите на затруднената BP
Участието на фонда може да окаже натиск върху петролния гигант да се откаже от екологичната стратегия и да се върне към основните петролни и газови дейности
&format=webp)
Акциите на British Petroleum се покачиха с около 5%, след като инвеститорът активист Elliott обяви публично, че притежава над 5% от затруднената британска петролна компания.
От началото на годината цената на листваните в Лондон акции се е понижила с около 5%, отбелязва CNBC.
Хедж фондът Elliott Management е увеличил дела си в британския петролен гигант до 5,006%, според регулаторна документация, оповестена късно във вторник. Сред другите големи акционери на BP са BlackRock, Vanguard и държавният инвестиционен фонд на Норвегия.
За пръв път бе съобщено, че Elliott е заел позиция в петролната и газовата компания през февруари, което доведе до ръст на акциите на фона на очакванията, че участието му може да окаже натиск върху BP да се откаже от екологичната си стратегия и да се върне към основните си петролни и газови дейности.
В рамките на няколко седмици BP, която изостава от местния си съперник Shell и трансатлантическите си конкуренти, и отбеляза рязък спад в печалбата за четвъртото тримесечие, обяви плановете си да увеличи инвестициите в изкопаеми горива до 10 млрд. долара до 2027 г.
Това бележи рязко стратегическо отклонение за компанията, която преди пет години стана един от първите енергийни гиганти, обявили планове за намаляване на емисиите до нула „до 2050 г. или по-скоро“. Като част от този стремеж компанията се ангажира да намали емисиите с до 40% до 2030 г. и да увеличи инвестициите в проекти за възобновяеми енергийни източници.
Петролният гигант намали целта си за емисиите до 30% през февруари 2023 г., като тогава заяви, че трябва да продължи да инвестира в нефт и газ, за да задоволи световното търсене.
След като смениха посоката, главният изпълнителен директор на ВР Мъри Аучинклос и напускащият председател Хелге Лунд - който се очаква да се оттегли от компанията през 2026 г. - запазиха постовете си, но бяха наказани с намалена подкрепа по време на гласуването за преизбиране на борда на ВР по-рано този месец на фона на натиск както от по-ниските приходи, така и от инвеститори, ориентирани към климата, допълва CNBC.
Стратегическото пренасочване на BP към дейностите на компанията в областта на нефта и природния газ се осъществи в момент, когато цените на суровия петрол започнаха да падат на фона на нестабилността от американските мита и търговските спорове на Вашингтон с Китай, най-големия вносител на суров петрол в света.
Енергийните анализатори приветстваха стратегическото пренастройване, а главният изпълнителен директор на ВР Мъри Аучинклос заяви, че то е привлякло „значителен интерес“ към неосновните активи на компанията. Въпреки това обаче, тя остава в центъра на вниманието като потенциална цел за поглъщане от компании като Shell и американските петролни гиганти Exxon Mobil и Chevron.
Следващия вторник ВР трябва да отчете приходите си за първото тримесечие на годината. Компанията заяви, че очаква по-ниска печелба и по-висок нетен дълг, отколкото през последните три месеца на 2024 г.