Учени от университета Shanghai Jiao Tong разработват високотехнологични очила, които могат да променят изцяло живота на хората със зрителни увреждания.

С помощта на AI технология, миниатюрен компютър и нов тип „изкуствена кожа“, устройството дава възможност за самостоятелно придвижване без помощта на кучета-водачи, бастуни или асистенти, пише Euronews.

Прототипът използва модифицираните смарт очила на Google, които са спрени от производство през 2023 г., но сега получават нов живот.

В основата на системата стои камера, която заснема средата пред потребителя. Изображението се обработва в реално време от компютър с големината на дебитна карта, който е монтиран към очилата.

Алгоритмите идентифицират обекти и пречки, а информацията се подава към потребителя чрез костна проводимост – метод, при който звукът достига до вътрешното ухо чрез вибрации в черепа, вместо през тъпанчето.

„Ако на изображението се появи стол, системата ми казва къде се намира. Аз се приближавам с крачка и тогава позицията се обновява, за да ме насочи точно до целта“, обяснява д-р Лейлей Гу, един от водещите изследователи по проекта.

Устройството не само е компактно и дискретно, но и е създадено по такъв начин, че човекът, който го носи, да не се отличава от останалите – не само визуално, но и функционално. Целта на екипа е тотална автономност, при която потребителят може да се движи свободно и уверено в градска среда.

Освен AI алгоритмите, учените разработват и нов тип изкуствена кожа, която е ултратънка (между 0,1 и 0,2 мм), изработена от полимер PDMS. Тя съдържа сензори, които усещат приближаващите обекти отстрани и подават сигнали чрез вибрация. Макар и да не е свързана директно с компютъра на очилата, технологията служи като допълнителна гаранция за безопасност.

„Не ни интересува дали е свързана. Искаме само да знаем дали има препятствие отстрани – това е достатъчно, за да предпазим потребителя“, казва Гу.

По данни на Европейския съюз на слепите, над 30 милиона европейци живеят със зрителни увреждания, като средно 1 на всеки 30 души е засегнат. Очилата могат да се окажат от решаващо значение за повишаване на независимостта и мобилността им.

„Много хора със зрителни увреждания искат да бъдат колкото може по-независими“, споделя Крис Луис, експерт по достъпност и телекомуникации.

„Това, което прави разработката толкова впечатляваща, е, че тя комбинира камера, аудио и тактилен сигнал в едно единствено устройство, което е огромна крачка напред.“

Цената също е огромен фактор. Обучението на едно куче-водач струва до 60 хиляди евро, докато масовото производство на подобни технологии обещава по-достъпни решения за хора със специални потребности. Екипът в Шанхай вече планира още по-миниатюрна версия – камера, вградена в контактна леща.