Да си построиш автомобил от Формула 1? Детската мечта на Lego вече е на пистата
С 20 болида в реален размер, направени изцяло от Lego тухлички, Формула 1 и легендарният бранд за играчки пренасят магията от кутията със строителни комплекти директно на пистата в Маями
&format=webp)
Звукът по време на състезание от Формула 1 може да се опише точно с една дума: оглушителен.
Моторите на тези състезателни коли достигат до забележителните 140 децибела. Ако не сте присъствали на състезание, за да чуете звука от първо… ухо, можете да си представите звука от фойерверки, които избухват точно до вас. Сега си представете 20 такива, които профучават край вас със скорост от 320 км/ч.
Вълните от звук и вибрации разтърсват въздуха и буквално ви карат да усещате тръпката с всяка клетка на тялото си. Магнетично и неповторимо усещане, което феновете познават и обожават.
Точно това чувство решава да пресъздаде Lego, но естествено по свой уникален начин, пише WIRED.
След като миналата година компанията пуска своята серия Speed Champions с десет комплекта, посветени на реални пилоти и отбори от F1, сега компанията за играчки вдига летвата още по-високо.
По време на Гран при в Маями зрителите са свидетели на нещо историческо: 20 пилота дефилират пред публиката с болиди в реален размер, направени изцяло от Lego тухлички.
Зад проекта стои армия от 26 Lego инженери, а времето, което отнема, е над 22 хиляди часа работа – усилие, което е възможно само с пълното съдействие на всеки един отбор във Формула 1.
Lego дизайнерът Марсел Щастни споделя, че всички отбори са предоставили достъп до детайлите на болидите си – нещо почти нечувано в света на тези състезания, където данните за дизайна са строго секретни.
„Бяхме в страхотно сътрудничество“, коментира Щастни.
Преди да дефилират на пистата, колите са изложени в специален Lego Garage на кампуса на Hard Rock Stadium във Флорида. Репортерите имат възможност дори да влязат вътре. Въпреки че колите са направени от стандартните Lego тухлички, които деца и възрастни обожават да редят, усещането е напълно различно, казват от WIRED.
Все пак всяка от колите тежи над 1,5 тона. И спокойно можете да се облегнете или да потупате по конструкцията, но – не, не се препоръчва да я ритате.
Lego моделите, естествено, не могат да се мерят по скорост с истинските – максималната скорост, която развиват, е около 20 км/ч и, разбира се, нямат реален V6 двигател.
Гумите пък, от своя страна, са напълно автентични – истински Pirelli, вградени в Lego джанти. Вниманието към детайла със сигурност е поразително: от огледалата и камерите до всяко малко „парченце“ по аеродинамиката.
„Всичко е изпипано до последния детайл“, казва Lego фен и посланик на марката Никол, позната като GirlBricksALot. „От огледалата до малките плочки на предното крило – всичко е точно като в истинските коли.“
Това далеч не е първият мегапроект на Lego с подобен мащаб. През 2018 г. компанията създава 1:1 версия на Bugatti от Lego Technic, а миналата година пилотът на McLaren Ландо Норис успява да обиколи пистата в Силвърстоун с Lego Technic P1.
Всичко това, разбира се, е и изключителна маркетинг стратегия.
Lego умело подчертава, че същата прецизност е заложена и в компактните комплекти, които струват около 30 долара. Така марката отваря поредната врата към един спорт, който дълго време изглеждаше недостъпен и скъп за обикновените фенове.
„Като дете следях F1 само чрез статии и клипове в YouTube“, споделя Никол. „Да присъстваш беше изключително скъпо и недостъпно, а да станеш пилот – напълно невъзможно.“
Днес спортът вече не изглежда толкова далечен за аудиторията. Дори репортерът на WIRED признава, че е изненадан колко много фенове – особено семейства с деца – са готови да изминат километри под палещото слънце и да чакат с часове, само за да усетят магията на състезанието.
В крайна сметка колаборацията между Lego и Формула 1 цели да създаде общност, където всеки може да намери мястото си, без притеснения.
А в момента, когато Кими Антонели се качва в болид, който изглежда точно като този, който можем да си построим и вкъщи… магията със сигурност е пълна.