Уорън Бъфет остава председател на Berkshire Hathaway до края на годината, гласува бордът
Дори след това „Оракулът от Омаха“ ще бъде „наблизо“ при големи възможности за придобивания, за да осигури спокойствие на инвеститорите
&format=webp)
Бордът на Berkshire Hathaway гласува единодушно Грег Ейбъл да стане президент и главен изпълнителен директор на 1 януари 2026 г., а 94-годишният Уорън Бъфет да остане председател, съобщиха източници на CNBC.
Бъфет шокира акционерите като обяви в последните минути на годишната среща в събота, че ще поиска от борда да го замени като главен изпълнителен директор в края на годината с настоящия заместник-председател на незастрахователните операции на Berkshire.
Легендарният инвеститор, който е едновременно председател и главен изпълнителен директор, не уточни дали това означава, че ще се откаже и от председателското място, въпреки че допълни, че „ще остане наблизо“. Последната дума по отношение на операциите на компанията и разпределението на капитала ще бъде на 62-годишния Ейбъл.
След гласуването на борда обаче, акционерите ще могат да разчитат на „Оракулът от Омаха“ при големи възможности за придобиване, тъй като конгломератът разполага с над 347 млрд. долара в брой.
„Вярвам, че бих могъл да бъда полезен в това отношение, ако навлезем в периоди на големи възможности или нещо друго“, коментира Бъфет в събота.
Акциите на Berkshire се понижиха само с около 2% по време на предварителната пазарна търговия, дори след като Бъфет заяви, че в крайна сметка ще се оттегли от поста си на главен изпълнителен директор и след като компанията отчете донякъде разочароващи приходи през уикенда. Berkshire също така предупреди за несигурността в перспективите, която могат да внесат митата на Тръмп.
Акциите на Berkshire затвориха на рекордно ниво в петък с пазарна стойност от над 1,1 трилиона долара, превъзмогвайки неотдавнашния спад на фондовия пазар, допълва CNBC.
Уорън Бъфет, един от най-богатите хора в света и най-успешните инвеститори, поема контрола върху Berkshire през 1965 г., когато компанията е производител на текстил. Той я превръща компанията, като открива други компании и акции, които да придобие и които се продават на по-ниска цена от реалната им.
Успехът го превръща в икона на Уолстрийт и му печели прозвището „Оракулът от Омаха“ - препратка към града в Небраска, където Бъфет е роден и е избрал да живее и работи.
Ето някои от най-добрите и най-лошите му инвестиции през годините, селектирани от Euronews.
Най-добрите инвестиции на Бъфет
1. National Indemnity и National Fire & Marine
Придобита през 1967 г., компанията е една от първите застрахователни инвестиции на Бъфет. Застрахователният плаващ капитал - пари от премии, които застрахователите могат да инвестират между момента на закупуване на полиците и на предявяване на претенциите – осигурява капитала за много от инвестициите на Berkshire през годините и помага за растежа на компанията.
Застрахователното подразделение се разраства, като включва Geico, General Reinsurance и други. В края на първото тримесечие на тази година активите на компанията възлизат на 173 млрд. долара.
2. Акции на American Express, Coca-Cola Co. и Bank of America в подходящия момент
Уорън Бъфет придобива значителни пакети от акции на горепосочените компании в периоди, когато те се тресат от скандали или лоши пазарни условия. Общо акциите сега струват с над 100 млрд. долара повече от сумата, която Бъфет е платил за тях, без да се включват всички дивиденти, които е събрал през годините.
3. Apple
Бъфет дълго време твърди, че не разбира достатъчно добре технологичните компании, за да ги оцени и да избере дългосрочните победители, но през 2016 г. купува акции на Apple.
По-късно той обяснява, че е купил акции на стойност над 31 млрд. долара, защото е разбрал производителя на iPhone като компания за потребителски продукти с изключително лоялни клиенти. Стойността на инвестицията му нараства до над 174 млрд. долара преди Бъфет да започне да продава акциите.
4. BYD
По съвет на покойния си партньор Чарли Мънгър Бъфет залага на гения на основателя на BYD Уан Чанфу през 2008 г. с инвестиция от 232 млн. долара в китайския производител на електромобили. Стойността на този дял нараства до над 9 млрд. долара преди Бъфет да започне да го разпродава. Оставащият дял все още е около 1,8 млрд. долара.
5. See's Candy
Бъфет многократно е посочвал сделката през 1972 г. като повратна точка в кариерата си. Казва, че Мънгър го е убедил, че има смисъл да се придобиват големи предприятия на добри цени, стига да имат трайни конкурентни предимства.
Преди това Бъфет е инвестирал предимно в компании с всякакво качество, стига те да се продават на по-ниска цена, отколкото е смятал, че си заслужават. Berkshire плаща 25 млн. долара за See's и регистрира до 2011 г. печалба в размер на 1,7 млрд. долара от компанията за бонбони. Сумата продължава да нараства, но Бъфет не я изтъква рутинно.
6. Berkshire Hathaway Energy
Комуналните услуги осигуряват голям и стабилен поток от печалби за Berkshire. През 2000 г. конгломератът плати 2,1 млрд. долара или около 35,1 долара на акция, за MidAmerican Energy.
Впоследствие подразделението за комунални услуги е преименувано и извършва няколко придобивания, включително PacifiCorp и NV Energy. Комуналните услуги добавят над 3,7 млрд. долара към печалбата на Berkshire през 2024 г., въпреки че Бъфет заяви, че сега те струват по-малко, отколкото преди, заради отговорността, която носят във връзка с горските пожари.
Най-лошите инвестиции на Бъфет
1. Berkshire Hathaway
Бъфет твърди, че инвестицията му в текстилните фабрики Berkshire Hathaway вероятно е най-лошата му инвестиция в историята.
Текстилната компания, която придобива през 1965 г., се разхищава в продължение на много години, преди той окончателно да я закрие през 1985 г., въпреки че Berkshire осигурява пари в брой за някои от ранните придобивания на Бъфет.
Разбира се, акциите на Berkshire, които Бъфет започва да купува за 7 долара на акция през 1962 г., сега струват 809 350 долара на акция, така че дори най-лошата инвестиция на Бъфет се оказва сравнително добра…
2. Dexter Shoe Co.
Бъфет смята, че е направил ужасна грешка, като е купил Dexter през 1993 г. за 433 млн. долара. Грешка, която е станала още по-лоша, защото е използвал акции на Berkshire за сделката. По думите му, е дал 1,6% от Berkshire за безполезен бизнес.
3. Пропуснати възможности
Едни от най-големите му грешки през годините са инвестициите и сделките, които не е направил. Berkshire лесно е можела да спечели милиарди, ако Бъфет е инвестирал в Amazon, Google или Microsoft в началото.
Той обаче не е пропуснал да инвестира само в технологични компании. Самият Бъфет заяви пред акционерите, че е бил хванат да си „смуче палеца“, когато не е успял да изпълни плана си за закупуване на 100 милиона акции на Walmart, които днес биха стрували близо 10 милиарда долара.
4. Твърде ранна разпродажба на банкови акции
Малко преди пандемията Бъфет сякаш се отдръпна от повечето си банкови акции. Повтарящите се скандали, свързани с Wells Fargo, му дадоха основание да започне да разтоварва своите 500 млн. акции, много от които за около 30 долара на акция. Той обаче продаде и дела си в J.P. Morgan на цени под 100 долара. Оттогава и двете акции са се увеличили повече от два пъти.
5. Blue Chip Stamps
Бъфет и Мънгър поемат контрола върху Blue Chip през 1970 г., когато програмата за награди на клиентите генерира продажби за 126 млн. долара. Но продажбите постоянно намаляват; през 2006 г. те възлизат на едва 25 920 долара. Въпреки това двамата инвеститори използват средствата от Blue Chip, за да придобият See's Candy, Wesco Financial и Precision Castparts, които са стабилни донори на Berkshire до днес.