AI стимулира растежа на глобалния пазар на облачни услуги
Приходите от облачни услуги през първото тримесечие на годината нарастват с 23%, като технологиите и услугите, свързани с GenAI, са значителен фактор за този растеж

През първото тримесечие на 2025 разходите на предприятията за облачни инфраструктурни услуги са се увеличили до 94 млрд. долара в световен мащаб - със 17,5 млрд. долара или 23% повече в сравнение с първото тримесечие на 2024 г., сочи доклад на Synergy Research. Компанията уточнява, че ако не са били колебанията във валутните курсове през изминалата година, темпът на растеж е щял да бъде по-близо до 25%.
Според нея откакто ChatGPT се появи на сцената, а GenAI „започна да оказва дълбоко въздействие върху ИТ екосистемата“, темпът на растеж на пазара на облачни услуги се е увеличил с около седем процентни пункта. От края на 2022 г. той е нараснал с 52%, като приходите от специфични за AI услуги са се увеличили със 140-160% спрямо миналата година.
„Продължаваме да виждаме силни цифри на приходите и растежа, идващи от пазара на облачни услуги, като през последните шест тримесечия се наблюдава значително ускоряване. Всички водещи доставчици на облачни услуги отчитат впечатляващи резултати“, казва Джон Динсдейл, главен анализатор в Synergy Research Group. „Макар че растежът е широкообхватен в различни географски региони и услуги, очевидно е, че изкуственият интелект има голямо значение. Наблюдаваме ръст от 140-160% в специфичните за GenAI услуги, като AI допринася и за подобряването на услугите и допълнителния ръст в по-широкото портфолио. Цифрите за капиталови разходи са огромни, но такива са и допълнителните приходи“.
По отношение на играчите на пазара Amazon все още е начело, въпреки че Microsoft и Google имат по-високи процентни стойности на растеж. Техните пазарни дялове за първото тримесечие в световен мащаб възлизат съответно на 29%, 22% и 12%.
Що се отнася до доставчиците на облачни услуги от второ ниво, в доклада се посочва, че CoreWeave, Oracle, Databricks, Snowflake, Cloudflare и Huawei имат най-високи темпове на растеж. CoreWeave е напът да влезе в класацията на първите дванадесет благодарение на услугите си за изкуствен интелект и графични процесори.
Публичните IaaS (Infrastructure as a Service) и PaaS (Platform as a Service) услугите съставляват по-голямата част от пазара, като през първото тримесечие те са нараснали с 24% - или с 26%, ако се измерват в постоянна валута. Както винаги, доминацията на първите трима доставчици на този пазар е особено видима при публичните облачни услуги, където те представляват 68%.
По отношение на географското разпределение, пазарите са се увеличили навсякъде, но докладът подчертава, че Бразилия, Испания, Италия, Южна Корея, Индия, Австралия и Индонезия растат с темпове над средните за света. САЩ остават най-големият пазар на облачни услуги и през първото тримесечие отбелязват ръст от 24%. В Европа най-големите пазари на облачни услуги са Обединеното кралство и Германия, но Ирландия, Испания и Италия са изведени като големите играчи с най-високи темпове на растеж.
9 основни предизвикателства пред пазара на облачни услуги
Пазарът на облачни услуги бележи бърз растеж, но организациите и доставчиците са изправени пред няколко постоянни и нововъзникващи предизвикателства.
1. Управление и оптимизиране на разходите
Управлението и контролът на разходите за облачни услуги е основен проблем, като 84% от организациите го посочват като значително предизвикателство. Сложността на моделите за ценообразуване, неочакваните скокове на разходите и трудностите при проследяване на използването на ресурсите могат да доведат до прекомерни разходи и превишаване на бюджета.
2. Сигурност и поверителност на данните
Сигурността продължава да бъде първостепенно предизвикателство, обхващащо опасенията за нарушаване на сигурността на данните, изтичане на поверителна информация и спазване на нормативната уредба. Въпроси като несигурни API, неправилни конфигурации и участието на доставчици от трети страни засилват тези рискове.
3. Съответствие и регулаторни изисквания
Организациите трябва да се ориентират в сложен пейзаж от закони за суверенитет на данните и специфични за индустрията разпоредби. Това включва изисквания за локализация на данните, периоди на съхранение и съответствие с рамки като GDPR, които могат да увеличат разходите и оперативната сложност.
4. Заключване към един доставчик
Прекалената зависимост от един доставчик на облачни услуги може да затрудни и оскъпи смяната му или връщането на услугите в рамките на предприятието. Заключването на доставчика ограничава гъвкавостта и може да направи организациите уязвими от повишаване на цените или прекратяване на услугите.
5. Недостиг на умения и таланти
Съществува недостиг на специалисти с необходимия опит в областта на облачните технологии. Това възпрепятства приемането на облака, иновациите и ефективното управление на облачните среди, особено с усложняването на работните натоварвания и инструментите.
6. Производителност и надеждност
Производителността на облака зависи от инфраструктурата и качеството на мрежата на доставчика. Прекъсванията на услугите и латентността могат да нарушат бизнес операциите и да повлияят на клиентите.
7. Оперативна съвместимост и преносимост
Преместването на приложения и данни между различни доставчици на облачни услуги често е предизвикателство заради разликите в API, форматите на данните и предлаганите услуги. Това може да попречи на гъвкавостта и да усложни мултиоблачните стратегии.
8. Липса на видимост и контрол
Управлението на ресурси в множество облаци може да доведе до липса на централизирана видимост и контрол, което да предизвика неефективност, уязвимости в сигурността и увеличаване на разходите.
9. Зависимост от мрежата и свързаност
Високоскоростната и надеждна интернет свързаност е от съществено значение за облачните услуги. Организациите в региони с лоша инфраструктура могат да се сблъскат със закъснения, прекъсвания и заплахи за сигурността заради ограничения достъп.