Милионерите не се поддават на пазарен страх – и още три навика, които всеки може да следва
Те не чакат "идеалния" момент. Когато пазарът е слаб, виждат възможност, а не паника. Автоматизират инвестициите и разглеждат спадовете като възможност да купят с отстъпка, обяснява финансов експерт
&format=webp)
Сам Доджън работи в банковата сфера в продължение на 13 години, преди да създаде уебсайта си за лични финанси Financial Samurai.
Публикува във водещи издания, включително The Wall Street Journal, The Sydney Herald, The Chicago Tribune и The L.A. Times. Автор е на книгата Buy This, Not That: How to Spend Your Way to Wealth and Freedom.
„След като станах милионер на 28 години и прекарах повече от 16 години в писане на статии за лични финанси, забелязах четири навика на самоизградили се милионери. Това са навиците за „забогатяване“, които приблизително 93% от американците пренебрегват.“, обяснява той пред CNBC.
Последователно спестяване и инвестиране
Това е особено важно днес, когато нестабилността на фондовите пазари, опасенията за инфлацията, търговските войни и страховете от рецесия предизвикват колебания сред инвеститорите.
Но милионерите не чакат „идеалния“ момент, за да инвестират. Когато пазарът е слаб, те виждат възможност, а не паника. Автоматизират инвестициите и разглеждат спадовете като възможност да купят с отстъпка.
За разлика от тях средностатистическият човек позволява на страха да диктува финансовите му решения - продава при спад и трупа средства, вместо да инвестира. Този реакционен подход пречи да натрупа богатство.
„Винаги се стремя да инвестирам поне 20% от доходите си и увеличавам този процент с нарастването на приходите. С течение на времето натрупването ще работи в моя полза.“, допълва Сам Доджън.
Диверсифицирани източници на доходи
Да разчитате само на един източник на доходи, като например ежедневната си работа, е рисковано.
В днешния свят на автоматизация, глобализация и изкуствен интелект няма сигурност на работното място.
Колкото повече източници на доходи имате, толкова по-сигурни сте финансово. Средностатистическият милионер има множество източници на доходи:
• Дивиденти от акции
• Доходи от наеми на недвижими имоти
• Печалби от странични бизнеси
• Авторски и лицензионни възнаграждения от интелектуална собственост
• Капиталови печалби от акции и частни инвестиции
• Лихви от облигации или високодоходни спестявания
• Работа на свободна практика или консултантска дейност
Многобройните потоци от доходи действат като мрежа за финансова сигурност. Ако загубите работа, портфейлът от недвижими имоти под наем или дивиденти може да осигури парични потоци.
Ако бизнесът ви претърпи удар, инвестициите ви ще осигурят защита. Диверсификацията не се отнася само за портфейла ви от акции - тя е за целия ви финансов живот.
Потърсете начини за генериране на допълнителен доход извън заплатата. Можете ли да дадете стая в дома си под наем? Започнете странични дейности. Инвестирайте в активи, които генерират пасивен доход или помислите дали да не давате уроци по умения или спорт, в които сте експерт.
Милионерите не просто изкарват пари - те ги карат да работят за тях по много начини.
3. Мислене от гледна точка на алтернативните разходи
Милионерите имат способността да мислят от гледна точка на алтернативните разходи: от какво се отказват, за да вземат финансово решение.
Тази промяна в начина на мислене е мощна, защото им помага да приоритизират дейностите по изграждане на богатство пред краткосрочното удовлетворение. С оглед на алтернативните разходи всеки похарчен долар се обмисля по-обстойно.
Например, вместо импулсивно да си купи нова луксозна кола, милионерът ще се запита: Ако инвестирам тези 60 000 долара, колко биха стрували след 10 години? Ако инвестирам тези 60 000 долара в индекса S&P 500 при 8% сложна годишна възвръщаемост, ще имам 130 000 долара.
Вместо да похарчат 5000 долара за почивка, те обмислят: Може ли тези пари да се използват за придобиване на актив, който ще генерира възвръщаемост и ще осигури пенсионирането ми?
Това не означава, че те никога не харчат пари за луксозни стоки или пътувания. Те харчат стратегически, само след като се уверят, че основните им цели за натрупване на богатство са постигнати.
Преди да направите голяма покупка, се запитайте:
• Ще увеличи ли стойността си с течение на времето?
• Ще подобри ли способността ми да печеля повече пари?
• Какво ще жертвам, като похарча тези пари днес?
4. Непоколебими са, че заслужават да бъдат богати
Въпреки че горните три навика са практични, има още един, който е също толкова важен: вярата в себе си.
Милионерите не гледат на парите като на нещо, което е запазено за малцина избрани - те ги възприемат като нещо, което могат да създадат и контролират.
Разликата между човек, който натрупва богатство, и човек, който не го прави, често се свежда до начина на мислене. Вярвате ли, че имате всичко, за да станете милионер? Или смятате, че богатството е недостижимо? При наличието на милиони милионери, постоянно ли се питате: Защо пък не и аз?
Самостоятелно създадените милионери имат непрестанен стремеж. Ако загубят от дадена инвестиция, те се учат от грешките си. Не се страхуват да поискат повишение на заплатата, да започнат бизнес или да инвестират агресивно. Предприемат действия, поемат рискове и се поставят в позиция да успеят.